Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3924
 

Büyülü dünyanın araladığı kapı: The Nutcracker

Büyülü dünyanın araladığı kapı: The Nutcracker
 

Ünlü Rus tiyatro yazarı ve sinemacı Andrei Konchalovski tarafından yazılıp yönetilen The Nutcracker çocuklar ve çocuk kalanlar için fantastik bir noel hikâyesini anlatıyor. Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi ve Super 8 filmlerinde rol alan küçük sarışın Elle Fanning ise hikâyenin merkezine oturtularak ön plana çıkarılmış. 

Her zaman çocuklar adına yapılan animeler ilgimi çekmiştir. Çok kısa süreliğine de olsa, animeler izleyenleri balonla gökyüzüne uçururlar ya da başka diyarlara götürürler. Sanki tüm sorunlardan arınmışçasına... Kafalarında yeni bir dünya yaratmak isteyenler için iyi tercih olan animeler, sadece hoşça vakit geçirilen bir eğlenceden ibaret değillerdir. Genellikle animelerin en güzel tarafı izleyicilere olumlu mesaj vermeleridir. Özellikle de aileleri ile sinemaya giden çocuklara! Eğer animeler çocuklara ya da yetişkinlere yeni bir şeyler katıyorsa izlenmeyi daha da çok hak ederler. Tıpkı Nutcracker (Fındıkkıran) gibi... Şu sıralar Hollywood filmlerinin gündeme oturması, Avrupa yapımlarını gölgeye düşürmekte. Bu nedenle büyük emeklerle inşa edilen The Nutcracker Avrupa sineması için iyi bir örnek teşkil ediyor. Ikinci Dünya Savaşı'na aşina olan ve Nazi soykırımının etkisi altında kaldığı için filmleri yasaklanan, bu nedenle ilkesini terk edip Amerika'ya yerleşen yönetmen Andrei Konchalovsky The Nutcracker aracılığıyla nazilere atıfta bulunuyor. Ve Konchalovsky fareleri nazilere benzetmeye çalışmış. Bana kalırsa Konchalovsky'nin yapmak istediği şey şuydu: Anime başlığı altında nazileri ironileştirmek... Konchalovsky nasılsa çocuklar anlamaz diye düşünmüş herhalde.

İnançlı olmanın getirileri

Gelelim Nutcrackerın öyküsünün ilginç tarafına... Mary’nin yeni arkadaşı Fındıkkıran (kısaca FK) canlanır ve Mary’yi büyülü dünyasına doğru muhteşem bir yolculuğa çıkarır. Mary çok geçmeden bu muhteşem krallığın, kötü Fare Kral’ın ve dalavereci annesinin tehdidi altında bulunduğunu anlar. FK esir alınınca, Mary ve yeni edindiği oyuncak arkadaşları, FK ve krallığını kurtarmak için Fare Kral’ın sırrını gün ışığına çıkarırlar. Günümüzde moda haline gelen 3 boyut tekniğini kullanan yönetmen Andrei Konchalovsky, sırtını senaryonun gücüne dayayarak karakterler arasındaki olay örgüsünü güçlendiriyor. Tabi bunun yanı sıra, arka fonda müziklerin görsel sahnelerle beraber peliküle doğru bir biçimde aktarılması animenin ruhuna can veriyor adeta. Renklerin dilini de unutmamak lazım! John Turturro'nun ve Elle Fanning (Dakota Fannig'in kız kardeşi) 'in muhteşem oyunculuklarıyla iyi bir politika güderek alamet-i farikasını ortaya koyan The Nutcracker bizleri yepyeni bir yolculuğa çıkarmayı hedeflemiş sanki... Ama bu yolculuk bizim için biraz farklı. Çünkü Noel ile ilgili bir macera mercek altına alınıyor. Filme göre; noelde çocukları kandırmak için verilen oyuncakların sihirli olduğunu düşünenen Mary, kardeşi Max ile çatışma yaşıyor. Tabi bu durum Max için biraz farklı. Ne yazık ki; Max'in oyuncaklara karşı inancı yok. Ama Mary her zaman oyuncakların konuşabildiğini hayal eden yaratıcı bir kız. Hani felsefik bir söz vardır ya "Neye inanırsan o olur" diye... Mary de aynen o felsefeye inanan ender çocuklardan biri. Mary'nin bilinçaltına hapsettiği kimsenin bilmediği hayalî bir dünyası var. Ve Mary'nin bu hayalî dünyasında oyuncaklar, ev sahiplerinin kendilerini eve hapis ettiklerine inanmayı seçmişler. Ne de olsa onlar da tüm söylemek istediklerini diledikleri gibi aktarabiliyorlar! The Nutcracker bana biraz Toy Story animesini anımsattı. Belki de konuşan oyuncaklar ile ilgili bir film yapmak o kadar özgün bir buluş değildir.

Sonuç olarak; The Nutcracker hayal gücünün insan hayatında çok önemli bir rol oynadığını ve hayalgücü olmadan yaşamdan keyif almanın zor olduğunu çocuklar üzerinden aktarıyor. Çocuk ve oyuncak arasında iyi bir denge kurup görsel sahneleri de mizah ile birleştiren Konchalovsky hem yalın hem de sıradışı bir animasyon filmi ortaya çıkarmış. Bu nedenle The Nutcracker animeseverler için iyi bir seçim. Tabi yazının başında bahsini ettiğim nazileri görmezden gelirsek!

www.caferuj.com.tr

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 830
Kayıt tarihi
: 24.05.10
 
 

1982 yılında İstanbul'da doğmakla başlayan hayatım, 10 yaşında yazı yazmakla ve her yazdığını kod..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster