Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1355
 

Buzda dans

Buzda dans
 

Pazar akşamları yayınlanan Buzda Dans programını ilgiyle izliyorum. Acaba kim jüriyle kavga edecek,halk kimi seçecek v.s. v.s. için değil tabiki. Zaten bunların modası geçti artık. (Mi acaba ???)

Ben daha çok dünden bugüne yarışma programlarının gelişimini takip etmeyi ve milletin nabzının nasıl tutulduğunu izlemeyi seviyorum. MEDYAPIM gerçekten show işini çok iyi anlamış, programlarının başarılı olmasına şaşmamalı.

Yarışmaya diyecek yok, herşey özenli, jüri akıllıca seçilmiş, yarışmacılar akıllıca seçilmiş, ana tema farklı v.s. v.s. Kısaca iyi planlandığı ve iyi kurgulandığı her halinden belli. Gerçekten kaliteli bir yapım görünümünde.

Ben neye takıldım biliyor musunuz, bu yarışmayı keşke MEDYAPIM icat etmiş olsaydı, ve de Türkiye'de buz pateni sporunun gelişmesine katkı sağlamayı ağızlara sakız yapacakları yerde gerçekten hedefleyerek bu işe başlamış olsalardı.

Ben ne yazık ki öyle olduğunu zannetmiyorum. Bir kere yurtdışında yayınlanan yarışmaları birebir kopyalayıp Türkiye'ye uyarlama fikri gerçekten uyanıkça. Yeni birşeyler üretmeye ne gerek var, nasıl olsa birileri bunu yapıyor, kopyala - yapıştır, eğ - bük - ortama uydur...

MEDYAPIM'ın en iyi yaptığı iş eğip bükme ve ortama uydurma. Bu işte gerçekten çok başarılı olduklarını düşünüyorum. Dikkatle izlerseniz programdaki tüm seçimlerin üzerinde iyice düşünüldüğü, hesap kitap yapıldığı belli. Bu konuda derine girmiyorum, herkes kendi yorumunu çıkaracaktır.

Şimdilik tek çözemediğim Hakem heyetinin %100 samimi ve bağımsız olup olmaması. Ama zaten çok da önemli değil, son 2'ye kalmadıktan sonra problem yok, nasıl olsa SMS oyları var. SMS oylaması sistemini de kim bulduysa helal olsun, seyirciyi bu kadar işin içine katan, hem reytingi yükseltecek hem de servisten para kazanacak başka bir oylama modeli düşünemiyorum.

Hani bu yarışmanın bir farkı var ilk bakışta, diğerlerine göre daha kaliteli, elit ve düzeyli görünüyor. Neden?? Çünkü millet bıktı diğer taktiklerden, dikkat ederseniz, duygu sömürüleri, jüriye sataşıp puan toplama taktikleri, bireysel hikayeler v.s. yöntemler yarışma içinde hala kullanılmasına rağmen, bu sefer bunun karşısında, buna karşı bir yarışma formatı varmış da katılımcılar bunu bu hale getiriyormuş imajı verilmeye çalışılıyor. Bu imaj çalışması inanılmaz başarılı yapılıyor.

Şimdi efendim deniyor ki, bilmem nerenin belediye başkanı aramış buz pisti yaptırmaya karar vermiş, vay efendim bu program sayesindeymiş. Biz buna popüler kültür diyoruz, yani saman alevi gibi birşey, bugün bu var, yarın başka birşey var. Neden?? Çünkü sıkıldık.. Neden?? Belki de gerçekten başarılı bir şeyin ancak emekle, sabırla, disiplinle, çalışmayla yapılabildiğini bildiğimiz halde işimize gelmiyor.

Osman Mütfüoğlu bir TV programında bir itirafta bulunuyor, diyor ki,

Nar suyunun yararları çoook uzun zamandır biliniyordu. Ama popüler değildi. Ben baktım insanlar portakal suyu içmekten bıktı artık, bir gün çıktım dedim ki Nar suyu şuna iyi gelir, buna iyi gelir, sanki yeni bir icat gibi algılandı, portakal satışları yarıya, nar satışları iki katına çıktı, bu arada narın fiyatı 2.5 kat fırladı.

Konuşmasını şöyle bitiriyor;

Ya arkadaşlar sizlere buradan sesleniyorum, portakal suyu hala eskisi kadar yararlı, onu da içebilirsiniz.

Şimdi iki konunun ne alakası var diyeceksiniz, hemen bağlayayım...

Çok çabuk gaza gelip, çok çabuk sıkılıyoruz, bu popüler trendi yakalayanlar ceplerini dolduruyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Popüler trendi yakalayanlar ceplerini dolduruyor" da laf mı, çorbanın suyunun suyu bile ziyafetler çekmeye yetiyor. Bu ise pek sağlıklı değil ama, gerçek!

Tamer KAPLAN 
 22.01.2007 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 27687
Kayıt tarihi
: 19.07.06
 
 

Okulda pek popüler bir öğrenci değildim. Buna karşın 1 dönem aldığım teşekkürü saymazsak elle tutulu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster