Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

aygoz Özlem Eryoldaş

http://blog.milliyet.com.tr/aygoz1

07 Şubat '08

 
Kategori
Kış Sporları
Okunma Sayısı
2798
 

Buzda prens ..

Buzda prens ..
 

Kutay Eryoldas


Spor denince aklımıza ilk gelen hep Futbol olmuştur. Tribünlerde çılgınca rakip takımın futbolcularına küfür etmenin dayanılamaz cazibesi !

Bayan olarak hep bunu yadırgasamda bunun bir gelenek olduğunu kabul etmek durumunda kaldığımız da çok olmuştur herhalde.

Spor denince aklımıza neden diğer spor dalları gelmez gelemez diye düşünmüşümdür hep. Basketbol, Voleybol,
Hentbol, Tenis. Bunlar da birer spor dalı değil mi ? Acaba daha naif sporlar mı. Yani seyredilirken küfür edilmesi gerekmeyen sporlar mı ?..

Bir dönem bir televizyon kanalında "Buzda Dans" yarışma programı başlamıştı. O başlar başlamaz da bizim sportmen halkımız (!) hep beraber buz pistlerinde kaymaya heveslenmişti. Ünlüsü ünsüzü kendini pistlere atmıştı.
Ve o zaman ilk kez adı duyulmuştu belki de "buz pateni "'nin. !

Oysa ki ülkemizde buz pateni yapan ve Ülkemizi yurt dışında temsil eden ve başarılar kazanan öyle pırıl pırıl gençlerimiz var ki..

Bunlardan biri de benim kuzenim Kutay Eryoldaş. Kendisi 6 yaşından beri bu büyülü sporun içerisinde.Büyülü diyorum çünkü çocukluğumdan beri Artistik Patinaj Şampiyonasında ki ablalar ve ağabeyler bana hep ulaşılmaz gelmiştir. Nasıl kaydıklarını anlayamamıştım. O hareketleri nasıl yaptıklarını. Ta ki bizim Kutay buz pistinde süzülünceye kadar !

Ankara'nın soğunu en çok sevenlerden biri o olmuştur herhalde. Ee tabii onun için buz tutan yollarda yürümenin hiçbir zorluğu olmamıştır. !

Onbir senedir yurt içinde ve dışında almış olduğu birincilikleri saymakla bitmez.

Onu ilk izlemeye gittiğimde yine büyülenmiştim. Tıpkı Artistik patinaj Şampiyonasın da seyrettiklerim gibi. İşte orada o buzun üstünde süzülen bizim Kutay'dı, Türk dü. !

2004 yılından itibaren Junior'da (genç baylar ) Türkiye Şampiyonu. 2007 yılında da Senior ( baylar ) birincilikleriyle artık kendini buz'a tamamen adadığını bilmekteyiz.

Kendisi şu anda Moskova Devlet Spor Akademisin'de Buz Pateni antrönörlüğü bölümünde okumakta. Öyle ki kendisi bu sene İ.T.Ü mimarlık şehir planlama bölümünü kazandı ve dondurdu. Bu da buz aşkına küçük bir örnek olsa gerek.

Buz pateni ülkemizde artık bir çok genç tarafından yapılmaya çalışılmakta. Öyle uzun çalışmalar yapılması gerekiyor ki saatler süren. Ama bunlar için gerekli olan ne yeterli buz pateni sahası var ne de sponsor.

Büyük alışveriş merkezlerinin alt katlarında ufacık buz pateni sahaları açılıyor yavaş yavaş. Bunlarda buzda kaymaya hevesli halkımızın istilasına uğruyor. Ve bizim şampiyonlarımız da kendilerine kayacak 1 metrekarelik yer bulamamanın hayal kırıklığını yaşıyorlar. Yurt dışında ki buz pateni yapan sporcuların günde altı saat çalıştıklarını düşündükçe !

Buz pateni gösterisini izlemek isteyenler için : http://www.youtube.com/watch?v=6mv6Erg2TYk

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne güzel ya gerçekten kendi kardeşimmiş gibi sevindim kutay'a. bu sporu seçtiği ve bu uğurda verdiği emekleri için....umarım herşey istediği gibi olur.

beenmaya 
 11.02.2008 12:13
Cevap :
canım arkadaşım..güzel dileklerine çok teşekkür ederim...sevgilerimle:))  13.02.2008 13:21
 

Derdim ben çocukken o yarışmaları izlerken. Kutay Ne kadar önemli bir iş yapıyor. Kutlamak geldi O'nu içimden. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 08.02.2008 16:39
Cevap :
aynen..büyülü spor..:))sevgilerimle canım teşekkür ederim...  08.02.2008 17:16
 

tebrık edıyorum kuzenını ne kadar onur verıcı...insanı hayal ettığı bır şey için çaba sarfetmesi ve karşılığında ödülünü alması...sevgilerimle canım...

Yaşam Çiçeklerim 
 08.02.2008 15:20
Cevap :
herşeyin başı istemek !canım sevgilerimle..:))  08.02.2008 17:17
 

Kuzeninizin özveri, azim ve başarılarını kutlarım. Sevgi v eışıkla, Ayna

Ayna 
 07.02.2008 12:52
Cevap :
teşekkür ederiz:))sevgilerimle..  07.02.2008 16:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 185
Toplam yorum
: 1201
Toplam mesaj
: 81
Ort. okunma sayısı
: 1468
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Yazabilmenin özgürlüğüyle... İstanbul'un bir bahar sabahında dünyaya gelmişim. Keşfetmek, anlayabilm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster