Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1541
 

Buzullar niye eriyor?

Buzullar niye eriyor?
 

Dünyanın sonu nereye gidiyor? Hiç düşündünüz mü?

Bir taraftan küresel ısınma, bir taraftan savaşlar, bir tarafından gelişmiş ülkelerce desteklenen terör.

Her gün küresel ısınma ile ilgili yeni haberler, yeni gelişmeler.

Kuzey Buz Denizi'ndeki en büyük buzul olan Ward Hunt buzulundan 2 dev parçanın koptuğu ve bu parçaların yüzen ada haline geldiği bildirildi.

Kanadalı yetkililer, Kanada'nın kuzeyindeki Ellesmere Adası yakınındaki Ward Hunt buzulundan biri 4-5 kilometrekare, diğeri 14 kilometrekare yüzölçümüne sahip 2 parçanın koptuğunu ve bu parçaların 2 yüzen ada oluşturduğunu söylüyorlar.

İlk parçanın 22 Temmuzda, ikinci parçanın ise 23 temmuz gecesi koptuğunu ve bu kopmaların Kuzey Buz Denizi'nde son 3 yılda meydana gelen en önemli kopmalar olduğu belirtiliyor. Kanadalı uzmanlar, Ward Hunt buzulundan bu dev parçaların yanı sıra birçok küçük parçanın da ayrıldığını bildiriyorlar.

Kuzey Buz Denizi'nde, Ağustos 2005'te Ayles buz adası Ellesmere Adası'ndan ayrılmıştı. 66 kilometrekarelik Ayles buz adasının kopuşu sırasında ortaya çıkan enerji, bölgeden 250 kilometre uzaklıktaki Kanadalı sismologlar tarafından tespit edilmişti.

Ellesmere Adası kıyısında 5 büyük buzul bulunuyormuş. Bunların en büyüğü 443 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ward Hunt. İşte yeni kopan parçalar bu buzuldan.

Kanadalı uzmanlara göre, Ellesmere Adası çevresinde bulunan kalın, büyük ve karaya bağlı buzullar yaklaşık 4 bin yıl önce oluşmaya başlamış.

Kuzey Buz Denizi'ndeki erimenin devam ettiğini belirten uzmanlar, bunun küresel ısınmanın göstergesi olduğunu ifade ediyor.

Bu buzullar kopa, kopa bir gün tükenecek, sahillerde oturanlar denizin yükselmesi ile evlerini, yurtlarını, tarlalarını, bağlarını bahçelerini kaybedecek. Olan yine garibanlara olacak.

Ne zaman maddi durumu iyi olana bir şey oldu ki. Kanada’nın kuzeyindeki buzullar yerinden koparak, sıcak denizlere doğru sürüklenir ve sıcak deniz suyu ile erir. Afrika’nın sahillerinde yaşayan, Akdeniz ülkelerinin sahillerinde yaşayanlar su altında kalıp, yerini yurdunu kaybeder.

Niye kaybeder? Küresel ısınmaya sebebiyet veren gelişmiş ülkelerin sorumsuzluklarından, yaptıkları nükleer denemelerden vs.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"...Küresel felaket habercisi denilince / Akla gelen, / Artan ısınma, kuraklık ve / Eriyen buzullar mı? / Oralarda binlerce yıl yaşayıp ta / Yitip gidecek olan canlılar mı, sadece? / Kaybolmaya yüz tutan, / O, insanı insan yapan / Değerler de eriyor! ". Yazınız beni öyle duygulandırdı ki bu dizeler döküldü ansızın zihnimden. Paylaşımınız için içten teşekkür, saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 07.08.2008 19:26
Cevap :
Yorumunuz ve şiiriniz için teşekürler. Eriyen buzlar ve buzların arasında yaşayan diğer canlılar geri gelirmi bilemem amma, küresel ısınma ile hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum. Selamla, saygılar...  08.08.2008 6:12
 

Konuyla ilgili pek çok blog yazdım onun için yazınızı görünce hemen tıkladım. Maalesef dünyayı elbirliğiyle bitirdiler, bu kadar mükemmel bir organize edilmiş bir sistemi bozdular. Hiç olmazsa şimdiki haliyle kalabilse diye önlemler var ama tatbik eden kim? Biz bile teknolojiyi kullanarak bu bitişi hızlandırmıyor muyuz? Sevgiler...:((

Sema Sener 
 07.08.2008 12:30
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Sizler,bizler elimizden geldiğince bu sorunun çözümüne katkı yapacağız, inşallah daha fazla erimeden, dünyanın ekolojik dengesi bozulmadan birşeyler yapılır. Bunda sizlerin, bizlerin de katkısı olur. Selamlar, saygılar...  07.08.2008 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster