Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '08

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
865
 

C# 3.0 kitabım hakkında

C# 3.0 kitabım hakkında
 

Biliyorsunuz C# 3.0 kitabım biraz gecikme ile bir süre önce yayınlandı. Bu gecikmenin nedenini bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse gecikme nedeni kitapta değişken adı tadilatına(!) gitmiş olmamdır. Madem kitapta verdiğim kısa kısa kodlarda değişken adı ve nesne adı benzerliği kabahatini işlememek için kitabı yeni baştan düzenlemek gerekti. Bende kitaba bazı yeni bölümler ekleyip bazı konulara ayrılan sayfaları azalttım. Bununla da yetinmedim; şartları zorlayıp kenar boşluklarını azaltıp kitaba daha çok konuya yer vermeye çalıştım. C# 3.0 üzerine yazdığım bu kitabın nasıl bir kitap olduğunu, nasıl bir anlatım biçimine sahip olduğunu merak edenler net bilgiye sahip olmak istiyorlar bu kitabın daha önce web sitemde yayınladığım Hata Yakalamak ve Exception Sınıfları ile C# Uygulamalarında Word’den Yararlanmak adlı makalelerime bakabilirler. Tabii C# konusunda henüz yolun başında olanların bu makalelere bakıp kitap hakkında değerlendirme yapmaları zor olacağı için kitap hakkında biraz konuşacağım.


Birincisi bu kitabı yazarken ağırlıklı olarak Visual Studio'yu kullanmış olsam bile Visual Studio yerine C# için hazırlanmış olan Express Edition kullananlar herhangi bir zorluk çekmezler. Ötesi bazı yüksek okullarda verilen C# derslerinde başlangıçta konsol uygulamaları tercih ediliyor. Bu nedenle bazı arkadaşlarımız gidip C# anlatılırken yalnızca konsol uygulamalarının kullanıldığı kitapları tercih ediyorlar. En başta belirtmeliyim ki bu kitapta konsol uygulamaları hakkında yeterince bilgi var. Zaten C# ve nesneye yönelik programcılık hakkında yeterli bilgisi olanlar için verilen örneğin konsol uygulaması olup olmadığının bir önemi olmaz.

En kapsamlı Türkçe C# kitabı iddiası ile hazırladığım bu kitapta bazı konularda ayrıntıya giremedim. Örneğin Generic sınıfları kabul edilebilir bir ayrıntıda anlatabilmem için kitaba en az 50 sayfa daha eklemem gerekirdi. Kitapta giriş düzeyinde bilgi verilen bir diğer konu LINQ teknolojisidir. Yurtdışında yalnızca LINQ hakkında bilgi içeren çok sayıda kitabın yayınlandığını söylersem ne demek istediğim sanırım anlaşılır. Kısaca anlatmak gerekirse; C# öğrenmeye bu kitapla başlayanları veya C# konusunda kendini geliştirmek isteyenleri temelden alarak C# ve .NET programcılığı uzmanlık düzeyine çıkarmayı hedefledim.

Bu kitabın farkı nedir diye soracaklara vereceğim cevap şudur: Bu kitapta bütün konular ilk okumada anlaşılacak yalınlıktadır. Hayır hayır bu yalınlık yalnızca değişken tanımlama, Integer bilgiyi String bilgiye dönüştürmenin nasıl anlatıldığı sayfalarla sınırlı değildir. Örneğin bu kitapta Windows Mesajları adlı bölümde anlatılanlar da ilk okumada anlaşılacak yalınlıktadır. Benzer şeyler Garbage Collector hakkında yazılanlar için de geçerlidir. Kolay okunmanın, hemen anlaşılmanın formülü nedir diye merak edenler Yazarlık Dersleri adını verip sizlerle paylaştığım e-book’a bakabilirler. Kolay okunmanın en önemli formülü ise bir cümlede birden fazla konu veya kavramı anlatmaya çalışmamaktır. Örneğin 3-5 satırlık kısacık bir kodda okurun henüz bilmediği birden fazla sınıf varsa, hakkında bilgi sahibi olmadığı birden fazla metot varsa bu örnek kod hakkında yazılanlar zor anlaşılır.

Kitabı edinmek isteyenler seckin.com.tr'den, hepsiburada.com'dan veya kitapyurdu.com'dan talep edebilirler. Bu kitabın fiyatı hakkında değerlendirme yapmak isteyelere kitabın fiyatını toplam sayfa sayısına bölüp sayfa başına ne ödediklerini öğrenmelerini önermek isterim. Kitap fiyatları konusunda bir cümle daha : Satın aldığınız kitaba(yayınlanmasının üzerinden yıllar geçmemişse) ödediğiniz ile, kitabın kapak fiyatı arasında uçurumlar yani %30, %40 gibi farklar varsa kitabın kapak fiyatı pazarlama tatkiği olarak yüksek seçilmiştir denilebilir.

Bazı arkadaşların meraklarını gidereyim: Bu kitabı kaleme alırken birkaç yerli sitede yayınlanan makaleleri inceledim ve zaman zaman MSDN'e baktım. Ötesi bu kitap %100 telif bir kitaptır. Bir yazar neden başka kitaptan bir kısmı çevirip kendi kitabında kullanır? Bence en önemli neden yazarın anlatma ve yazma becerisinin yeterli olmamasıdır. Bugüne kadar yerli ve yabancı kitaplardan tek cümle bir almamış Memik Yanık'ın anlatma becerisini merak edenlerin bu kitabın her hangi bir bölümünü çok beğendikleri başka bir kitabın benzer içeriğe sahip bölümü ile karşılaştırabilirler. Kitap metni telif olsa bile(yani kitapta yer verdiğim bütün cümleler bana aittir) kitapta verdiğim 3-5 satırlık kodlarda kullandığım değişken adları konusunda çok iddialı değilim. Çünkü kitap metni içinde hem "i", hem "j", hem "sayi", hem de "dosya" adında değişkenler tanımlayıp(!) kullandım. Umarım bu değişkenlerin sahiplerinin telif haklarını fazla ihlal etmemişimdir. Malum programcılar tanımlamaları gereken değişkenlere kolay kolay ad bulamıyorlar(!).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her konunun uzmanı Memik Hocam. Coşmuşsun yine.

Cemil Sunguray 
 28.12.2008 20:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 830
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1992 yılından başlayarak bilgisayar ve programcılık üzerine dergilerinde çok sayıda makale yayınladı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster