Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
397
 

Caddelerimizi "Almanlar" İşgal Etmiş!

Caddelerimizi "Almanlar" İşgal Etmiş!
 

Bugün bizim semtin ana caddesinde dolaşırken, nerden aklıma geldi kim bilir, şöyle küçük bir istatistik yaptım.

Yaklaşık iki kilometrelik yürüyüşüm de gördüm ki, bizim caddeleri yüzde altmış oranında "Almanlar" işgal ediyor.

Tabii burada sözünü ettiğim, Almanlara ait  otomobil markaları... 

Opel, Woskvagen, BMW, Mercedes, Audi ve Çeklerden devraldıkları Skoda... Bu listeye dikkatimi çekmeyen başka markalarda katılabilir elbette...

Üşenmedim tek tek saydım... Gerçekten de arabaların yarısından fazlası Almanların markaları... Biraz bizim yerli(!) ler, biraz Japon markaları... Ama çoğunluk kesinlikle Alman.

Bu basit istatistikten sonra, Almanların Tayyip Erdoğan'ı neden bu kadar sevmediklerini, neden üzerlerine hiç lazım değilken, Türkiye'nin siyasetine müdahil olmak istediklerini daha iyi anladım.

Alman Dışişleri Bakanı Mister Gabriel'in, "Biz Türk halkına değil, (onların seçtiği) Tayyip Erdoğan'a karşıyız; Tayyip Erdoğan durdukça Türkiye Avrupa Birliğine giremez,  biz Türkiye'yi işgal edecek değiliz, sadece yaptırım uygulayacağız" diyerek ukelalığın, had bilmezliğin zirvesine çıkmasının nedeni de işte şu benim küçük istatistik!

Neden?

Çünkü, Tayyip Erdoğan ısrarla yerli otomobil yapılmasını istiyor. Bunun için defalarca çağrı yaptı ve bu işe yatırım yapacak "babayiğitler" aradı... Kolay olmadı ama bu babayiğitler bulunmuş gibi.

İşe Almanlar açısından baktığınızda bizim kendi otomobilimizi yapmamızın vehameti ortaya çıkıyor... Zira, bu Tayyip Erdoğan bu ülkenin başında oldukça mutlaka yerli otomobil yapılacaktır.

Böyle olunca da, önümezdeki 20 yıllık bir zaman diliminde, yollarımızı ele geçirmiş Alman markaları azalacak... Yani yollarımızdaki Alman işgali sona erecek!

Siz Alman olsanız bu Tayyip Erdoğan'a düşman olmaz mısınız!!

İstanbula üçüncü havalimanını yap Berlin havalimanını bitir; yerli otomobili üret Alman sultasına son ver... Dahası, siyaseten ve ekonomik olarak güçlü bir Türkiye yap, Alman'ın pazarlarını kap!.. Buna Alman canı dayanır mı?

Şimdi Merkel'i, Gabriel'i Schultz'u vesairesi Tayyip Erdoğan'ı hedef almasın da ne yapsınlar!... Tayyip Erdoğan'ın siyaseti Türkiye'yi büyüttükçe Almanya'yı küçültecek bu kesin... Böyle olunca da elbette Almanya için en büyük düşman Tayyip Erdoğan olacaktır!

Almanlar, İkinci Dünya Savaşından sonra, sanayilerini yeniden canlandırıp marka üstüne marka otomobiller yapıp bizim yollarımızı da "işgal" ederken, bizimkiler neler yapıyordu, diye sormayacak mısınız?

Bizimkiler o yıllarda, "Biz tarım ülkesiyiz, fındık üretir, patates dikeriz" diyerek Alman'ın bahçevanlığına soyunuyorlardı... Aynı kafalar şimdi de, Alman'ın ağzına bakarak Türkiye'de "diktatör" var, diye Alman zağarlığı yapıyorlar!

Not 1: Yerli otomobil yapmak bugün için rantabıl olmayabilir... Ama bazen psikoloji hesaplar ekonomik hesapların üstüne çıkar. Türkiyenin yerli otomobil yapması, uzun vadede bu alanda "millileşmeyi" getirecektir ancak kısa vadede toplumsal psikolojimizi etkileyecek ve caddelerimizin Alman işgalinde oluşundan dolayı duyduğumuz rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır. Bu da az bir şey değildir elbette.

Not 2: Bu satırların yazarında da bir Alman markası otomobil bulunmaktadır. Japon marka bir arabadan sonra, sırf eşim tipini sevdi diye aldığımız bu Alman otomobilden hiç memnun kalmadım. Vitesler zor geçiyor, sürüş rahat değil... Kısacası, yerle otomobil yapılıncaya kadar, yeniden Japona geçmeyi düşünüyorum.

 

cdenizkent bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SAMAN YÜKLÜ İLK GEMİ LİMANA YANAŞTI Türkiye saman ithal ediyor. Birlikler eliyle yapılan saman ithalatında ilk gemi, İzmir Alsancak limanına ulaştı. Birliklerin saman ithalatı devam edecek. Türkiye ilk saman ithalatını 2012 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla yapmıştı.

mehmet binlik 
 31.08.2017 11:30
Cevap :
İyi Bayramlar   31.08.2017 21:33
 

Süper Ligde ki Takımların maç kadrolarına bakın Türk oyuncu görebilecekmisiniz?

mehmet binlik 
 29.08.2017 0:50
 

Ali Bey konu Almanlar ve otomobilleri olunca aklıma konunun biraz dışında bir kaç ay önce yaşanmış bir olay geldi. Referandum öncesi Almanya ile ters düşünce ,bakanlarımızdan birisi tepki olarak Alman markası makam aracını Lexus marka Japon aracıyla değiştirdi. O dönem medyada baya bi ilgi odağı olmuştu bu konu. Ama ne hikmetse o medya bakanımızın Alman markası bir araba bayisi sahibi olduğundan bahsetmedi. Konu dışıda olsa aklıma geldi değinmek istedim. Saygı ve sevgi ile...

Özkan Sarı 
 25.08.2017 22:45
Cevap :
Medyayı takip eden biriyim ama bu haberi duymadım... Bu Bakan kimmiş yazın öğrenelim... Kaldı ki şu an yüzlerce CHPli,MHPli ve AK Partili siyasi vardır Alman bayisi olan...Önemli olan millet olarak topyekûn bilinç oluşturmamızdır...Bugünün dünyasında kimse kimseye mecbur değil... Selamlar   26.08.2017 0:35
 

Merhaba Ali Bey...Almanya'nın, Türkiye düşmanlığı, bana göre büyük havalimanımızın yapımı ile başladı ve giderek arttı...Benim üzüldüğüm nokta,kimi siyasetçilerimizin de bu düşmanlığa "çanak" tutmalarıdır...İnsan kendi evinin penceresini taşlar, kapılarını kırar mı?... Selamlar.

cdenizkent 
 25.08.2017 21:16
Cevap :
İnsan kendi evini taşlayıp camlarını kırmaz deniz bey... Acaba kendi evleri Türkiye değil de başka bir yer mi?..İnsan sormadan edemiyor elbette... Selamlarımla  25.08.2017 22:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4206
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 790
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster