Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '11

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
329
 

Çadır Kent

Çadır Kent
 

Rothschild Çadır Kenti...


Tel Aviv ahalisi bir haftadır sokakta yatıyor. 

Herşey şehrin göbeğinde, ünlü Rothschild Bulvarı’nın kuzey ucunda kurulan, iki-üç çadırla başladı. Birkaç gün içinde, bulvarın ortasındaki yaya yolu boydan boya rengârenk çadırlarla kaplandı. Yataklar, kilimler, kitaplar, hayatlar ortalık yere serildi. 

Eğitimli, iş güç sahibi, orta sınıftan genç insanlar ve öğrenciler sokağa taşındılar. 25-30 metrekarelik izbe daireler için astronomik kiralar talep eden, kiracıların ailelerini, arkadaşlarını, mesleklerini ve cinsel tercihlerini sorgulayan, canları sıkıldığında hiç çekinmeden eşyaları kapının önüne koyan ev sahiplerinin zulmüne karşı, şehrin orta yerinde bir çadır kent kurdular. 

Gündüzleri işe gittiklerinden olsa gerek, ortalıkta pek görünmüyorlar. Akşam oldu muydu, şarkılar, sloganlar, gitarlar, davullar eşliğinde kıyameti koparıyorlar. “Yetti gari, sosyal devlet buna birşey yapsın” diyor, “her keseye uygun, sosyal konut” istiyorlar. 

Başlangıçta birkaç gencin şımarıklığı olarak algılanan, “Bizim zamanımızda ev mi vardı? Gece-gündüz çalışıp, 300 kişi bir kibbutzda yatardık.” seviyesinde eleştirilen eyleme ilk destek, yine gençlerden ve onların ailelerinden geldi. Akabinde, protestolar Ağustos ayında bir orman yangını hızıyla yayıldı. İsrail’in dört bir yanında yeni çadır kentler kuruldu. Öğretmenler, çiftçiler, doktorlar, memurlar, sivil toplum örgütleri, soykırımdan kurtulan nineler ve dedeler, gençlere destek olmak için sıraya girdiler. 

Dün öğleden sonra, Rothschild Bulvarı’nda iğne atsanız yere düşmezdi. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkesten imzalar toplandı. Televizyon kameralarını görüp, “Hampadan oy çıkarabilir miyiz?” düşüncesiyle günler sonra nihayet gençlerin yanına koşan politikacılara hiç yüz verilmedi. 

Dün gece, başka şehirlerden gelenlerle birlikte, onbinlerce kişinin katıldığı bir protesto yürüyüşü yapıldı. Bir insan seli, Çadır Kent’ten yola çıkıp, Tel Aviv Müzesi’ne doğru aktı. Pankartlar taşındı, sloganlar atıldı, yer yerinden oynadı. 

Bundan bir ay kadar önce, peynir fiyatlarının zırt pırt artmasına tepki gösterenlerin süt ürünlerini boykot etmesiyle başlayan halk hareketi, çadır kent eylemi ve dünkü yürüyüşle yeni bir boyuta taşınmış oldu. Zira peynir fiyatları ya da konut sıkıntısı buzdağının görünen kısmı burada. Asıl sorun, İsrail’de hayatın inanılmaz pahalı olması ve insanların iki yakası arasındaki mesafenin gittikçe açılması. 

Dün konuştuğum herkes, ağız birliği etmişçesine, “orta sınıfın çöküşü”nden ve “birşeyleri değiştirmekten” söz ediyordu. Protestoların bu kadar geniş katılım bulmasının ve eylemcilerin bu kadar geniş kitleler tarafından, bu kadar canla başla desteklenmelerinin nedeni bu olmalı. 

Gazeteler, Başbakan Netanyahu’nun bugünkü kabine toplantısında “çözüm için öneri getirmemekle” suçladığı bakanları haşladığını yazıyor. (*) 

Gençler hükümetten taleplerine ciddi bir yanıt alıncaya kadar eylemlerini sürdürmeyi planlıyorlar. Bu durumda, önümüzdeki günler ve geceler oldukça hareketli geçeceğe benziyor. 

Bekleyip, göreceğiz.

(*) http://www.haaretz.com/news/national/netanyahu-scolds-likud-ministers-give-me-ideas-to-solve-housing-crisis-in-israel-1.374999

http://www.jpost.com/Headlines/Article.aspx?id=230748

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 35 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gözlemci ve paylaşımcı bir yazarın kaleminden çıkan bu tür paylaşımları seviyorum. Yoksa nereden haberimiz olacaktı bu insanların neler yaşadıklarından, ne tür tepkiler verdiklerinden? Dünya değişiyor, ekonomik ilişkiler tıkanmış durumdas, siyasi dengeler bozulmuş. Ben şuna inanıyorum, dünya yönetim biçimlerini, ekonomik sistemleri, inançları, yaşam biçimlerini ve değer yargılarını sorgulayacak bir dönemece girmiş durumda. Bunun en büyük hızlandırıcısı ve destekçisi iletişim olanaklarının son derece elverişli duruma gelmesi ki buna en önemli örnekler televizyon ve internet. Teşekkürler.

Güz Özlemi 
 25.07.2011 10:48
Cevap :
Merhaba, benim gözlemleyebildiğim kadarıyla, insanlarda bir aldatılmışlık hissi hakim. Bir önceki nesil, genelde iyi bir eğitimin, iyi bir iş ve rahat bir yaşamı garantilediği bir dönemde yaşadı. Bugün, çalışan insanlar dahi en temel ihtiyaçlarını gideremez oldular. Kaldı ki, iletişim olanakları o ihtiyaçları ve beklentileri çok değiştirdi. Yine de sistemleri değiştirmek kolay olmayacak sanırım. Yazının ilginizi çektiğine sevindim, yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Selâm ve saygılarımla.  25.07.2011 11:54
 

Aslinda tum dunyayi saran bu ekonomik dengesizligin bir ornegi israil. usa da bile artik sartlar cok zor. Ny icin yillik 100 bin dolar gelirle rahat bir yasam artik sinirlari zorluyor.Guneyde yarisi bir gelir dahat bir yasam. Buna karsin yiyecek giyecek barinma buyuk bir artis yok. Ama hizmet ve diger artista. Sorun kuresel kapitalizm doyunca is de biter yani umitsiz!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 24.07.2011 21:46
Cevap :
Merhaba, haklısınız, sorun temelde her yerde aynı. İsrail özelinde, bütün iş olanakları ülkenin orta bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Arz sınırlı, talep yoğun olunca da, yaşam şartları ister istemez ağırlaşıyor. Tel Aviv'in de dışına çıktığınızda, en azından kira ve benzeri giderler azalıyor. Bir çözüm bulunacağına dair benim de pek umudum yok. Selâm ve saygılarımla.  24.07.2011 23:09
 
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 04.07.06
 
 

Kişinin kendini anlatması zor. Her şeyden birazım, her şeyim yarım.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster