Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '19

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
314
 

Çağ Açacak Biri Başkan Olsun

Belediye başkanı olacak kimse kentine çağ açacak, çağ atlatacak hizmetler yapmalıdır.

Plan çizmek, planı seçim konuşmalarında dile getirmek ayrı bir konu, O’ planı gerçekleştirmek bir başka konu.

Akıllı kişiler kendilerine zarar getirecek, kendilerini yıpratacak durumlarda konuşmazlar, ağır yükü kaldırmaya kalkışmazlar, yapamayacakları hizmetleri vaat etmezler.

Toplumlar da dünyada ya kiracı olarak yaşamaya devam edip, hizmet beklemeyecekler, ya da dünyada ev sahibi gibi yaşamaya devam edip her türlü hizmeti görme hakkına sahip olacaklar. 

Bir yöneticide bulunması gereken özellikler. 

Aklıselim sahibi olmalı:

Allah’ın ve toplumun razı olacağı ameller ve hizmetler yapması gerekli, gazaplardan ve kötülüklerden sakınmalıdır.

Kabiliyetli olmalı:

İdarecilik ve yöneticilik çok üstün bir kabiliyet ister. Kabiliyeti olmayan kişilerin böyle bir işe talip olmaması gerekir.

İlim sahibi olmalı: 

Yöneticiler öncelikle yapacağı işi, tarihi, toplumun örf ve adetlerini, fert ve toplum psikolojisini, sosyolojiyi, içinde yaşadığı çağın siyasî, iktisadî, sosyal, kültürel yapısını, dünyada meydana gelen olayları çok iyi bilmeli çok iyi değerlendirmeli. Gecikmeden tam zamanında etkin tedbirler almalıdır.

Cesaretli olmalı:

Yönetici cesur olmalı. Gerektiğinde risk altına girmekten asla çekinmemeli. Ancak tehevvür, yani aşırılıklar, taşkınlıklar cesaret ile karıştırılmamalıdır.

Basiret-Feraset sahibi olmalı: 

Yöneticiler basiret ve feraset sahibi olmalıdır. İdareci, muhatabının beden dilini çok iyi anlamalıdır. Kelimelerle ifade edilemeyen, ya da kelimelerin arkasına gizlenen pek çok gerçekler, azaların sergilediği tavırlardan okunur ve anlaşılır.

Dürüst olmalı:

Yalancı, sahtekâr, insanlara karşı dürüst davranmayı şiar etmeli. Doğruluk, dürüstlük kalpte, niyetin dilde, sözün, azalarda amelin aynı olması demektir.

Sabırlı- Sabatkar olmalı:

Yöneticilik çok büyük sabır isteyen bir iştir. Aceleci, istikrarsız kişiler, böyle ağır işlerin, ağır yüklerin altından kalkamazlar.

Sabır, bir kararlılık ve dayanıklılıktır. Kararlı ve dayanıklı olmayan kişiler sabredemez, doğrular üzerinde, hak üzerinde sebat gösteremez.

İstişare etmeyi bilmeli:

Yöneticiler istişareye ne kadar önem verirler ve ehli ile istişare ederlerse, yönetimlerinde, kararlarında, hizmet ve icraatlarında o kadar isabetli olurlar.

Kıssadan hisseler:

Hayvanlar âleminde Aslan bir koyunu yanına çağır ve nefesinin kokup kokmadığını sorar. Koyun “ evet, nefesiniz kokuyor ” diye yanıtlayınca Aslan hiddetlenir, şiddetlenir koyunu anında boğazlayıp parçalar.

Daha sonra kurdu yanına çağırır aynı soruyu sorar. Kurt, korkudan “ Hayır nefesiniz kokmuyor “ diye yanıtlayınca Aslan kurdun yağcılık yaptığı gerekçesiyle kurdunda işini bitirir.

Sıra Tilki’ye gelir. Tilki, “ Üzgünüm Sayın Aslan, bu günlerde üşütmüşüm, o yüzden burnum koku almıyor ” diye yanıtlar.

Peki, belediye Başkanı nasıl olsun?

Ne aslan gibi insafsız, ne koyun gibi sessiz, ne kurt gibi yağcı ve nede tilki gibi kurnaz bir başkan olmasın.

Doğru olsun, dürüst olsun. Ne koksun, ne koktursun. Koltuğa yapışık kalmasın.

Vaatlerinde dile getirdiği hizmetleri yapamayacağını anladığı anda kendiliğinden istifa etmeyi bilen biri olsun.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halkı mutlu etmek ön planda olmalı, iş-aş öncelik olmalı ve halk yararına hizmetler söylemlerde de olmalı yapılmalı da. Siyasetten uzak bir yapıdayım değerli kardeşim ama görülüyor ki şimdiki başkanlar için OY önemli, gerisi boş, bu durum sade vatandaşı hem geriyor hem de üzüyor, Allah hayırlısını nasip etsin, selamlar ve sağlık ile mutluluk dileklerim yollarda...

Yurdagül Alkan 
 11.04.2019 12:04
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan:Seçim bitti lakin sayım henüz bitmedi.Seçimi kazanıp mazbatalarını alan başkanların her konuda haktan, hukuktan, iyilikten ve güzel hizmetlerden yana olmaları gerekiyor.Hep bunu düşünürüm,yapamayanlar nasıl olsa bir daha seçilirim diye umutlanmasın.Toplum kimin hizmet ettiğini,kimin koltuğa yapışmadığını bilir.Haklısınız bizde siyaseti sevmiyoruz lakin içinde yaşadığımız şehrin ferdi olarak hizmet istiyoruz.Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.   11.04.2019 17:44
 

Hepsi yerinde özellik ve nitelikler... Bilhassa koltuğunda yapışıp kalmamalı... En fazla 2 dönemle sınırlı kalmalıdır. Keşke bütün koltuklar için böyle bir yasa olsa! En fazla iki dönem veya en fazla 10 yıl yasası... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 02.04.2019 8:28
Cevap :
Kıymetli İsmail Hakkı CENGİZ; Evet koltuğa yapışanların gayesi hizmet değil, koltuğu korumaktır.Belediye başkanı seçilen kişilerin insani vasıfları çok önemli.Şimdi seçim bitti, sıra icraatlarında. Bakalım projelerini yerine getirecekler mi?Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun.Kazanan ülkemiz olsun.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  03.04.2019 8:39
 

Biz de buna inşallah diyelim Sayın Mehmet Burakgazi. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 27.03.2019 9:00
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler;Hayırlı, uğurlu olsun. Kazanan ülkemiz olsun.Sıra icraatta, gözler verilen sözlerde. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  03.04.2019 8:36
 

Görüş ve önerilerinize aynen katılıyorum sevgili arkadaşım... Belediye başkanları gerçek anlamda yenileşme güzelleşme ve gelişmeci olmalılar... Bunun için de bilen yapabilen olabilen sahip olabilen ve yakın olma ilişkisi gelişkin olan olmak lazım... Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 26.03.2019 0:37
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli, Biraz bizden, biraz sitemizden kaynaklanan nedenlerden ötürü paha biçilmez yorumunuza geç cevap verdim. Kusura kalmayınız, özür diliyorum.Seçim bitti, sıra icraatlarda.Bakalım seçilenler seçildikleri yerde çağ atlatacaklar mı?Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.04.2019 8:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2069
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster