Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '14

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
504
 

Çağan Irmak sizi unutmadı

Çağan Irmak sizi unutmadı
 

Aslında bu yazıma nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Boğazımda dizilen kelimeleri kaleme aktarmakta bu yazımda ne kadar başarılı olabileceğim fikrim yok çünkü öyle mutlu, öyle çoskulu ve gözleri dolu doluyum ki...Abarttığımı düşünenler olacak lakin aynı şeyleri hissetmenizi de beklemiyorum. Tabi empati yapabilirseniz ne ala.

Kalp herkeste var, yürek bambaşka bir şeydir. O da bu adamda, ünlü yönetmen Çağan Irmak’ ta fazlasıyla var. Kimse bana alınıp darılmasın gerek sanatıyla gerek yüreğiyle herkes bir tarafa Çağan Irmak bir tarafa.

Ben onu, başrollerinde Aras Bulut İynemli, Deniz Celiloğlu, Sumru Yavrucuk, Zuhal Gencer Erkaya, Aslı Enver ve Gürkan Uygun’un rol aldığı konusu çok özel ve hassas olan, bedensel engelli olduğu için babası tarafından dahi kabul görülmeyen İhsan’la , kendi seçtiği dünyasını yaşadığı için kabul görmeyen engelsiz Temmuz’ un yollarının kesişmesiyle başlayan çarpıcı dostluk hikayelerini anlatan “Tamam mıyız” filmiyle daha çok sevdim. Bu adam kimselerin yapmadığı şeyleri yapıyor, kimselerin dokunmaya cesaret edemediği yüreklere dokunuyor.

Lafları süsleyip, yumuşatarak sunmayı sevmiyorum, ülkemizde “engelli” denilince üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gören kesim gelir akla. Merhamet, iyi niyet duygusu adı altında acıma duygusu ile yaklaşılan kesimdir engelli. Hayatta var olmaları için çalışılır ama hayata tutunmaları için bir şey yapılmaz. Bir engelli bireyin hayatta var olmasından çok hayatta kalıcı olması gerekir.

Nasıl mı?

Önce onu anlamanız gerekir. Fiziksel kolaylık sağlamak önemli ama ruhunu anlamak daha da önemli. Önce ruhunu tamir etmek, iç dünyasına inebilmek gerekir. “Ah, vah, kadersiz” demek yerine “Bir dakika, hey, dur bakalım, sen de bu dünyada varsın ve bu dünyanın tadını çıkarmalısın” demeyi bilmek gerekir.

İşte Çağan Irmak bunu başarıyor.

“Tamam mıyız” filminde aslında bir kaç kesimin kabul görmeyişine değinilmiş fakat öne çıkan bir engelli, bir engellinin iç dünyasını, hissettiklerini, düşüncelerini anlayıp beyaz perdeye taşımak her yüreğin yapabileceği bir şey değil. Ve bu adam yine yüreğini ortaya koyuyor ve bir kaç ay içinde kendi kişisel fotoğraf sergisini açıyor. Sergiden elde edilecek gelirleri ise engelli kardeşlerimizin sağlık ve eğitim giderlerinin karşılanması amacıyla Tesyev – Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ na bağışlıyor. Bir de çağrısı var ünlü yönetmen Çağan Irmak’ ın sanatçı doslarına;

“maddi durumu iyi olan sanatçı arkadaşlarım; pamuk eller cebe, elleri taşın altına koymaya”

Sanat dünyasından bu projeye destek gelmesi en büyük dileğim. Toplumda göz önünde olan insanların toplumu yönlendirme de – bilinçlendirme de büyük etkisi var.

Dedim ya; kimse bana alınıp darılmasın, gerek sanatıyla gerek yüreğiyle herkes bir tarafa Çağan Irmak bir tarafa.

Bilir misiniz bir engelli için önemli olan nedir?

Birileri tarafından unutulmamak!

Çağan Irmak sizi unutmadı.

Sevgilerimle.
Ayça Akın
www.aycaakin.com
http://www.habermonitor.com/tr/haber/detay/cagan-irmak-sizi-unutmadi/256835/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5496
Kayıt tarihi
: 08.04.12
 
 

"HADİ CESARET" ve "YAŞAMAK ŞART" adlı kitapların yazarı olan Ayça Akın,16 Mayıs 1981 İstanbul doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster