Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '06

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
5263
 

Çağdaşlık fikir üretmek ve uygulamakla başlar

Çağdaşlık fikir üretmek ve uygulamakla başlar.

Düşünmeyi ciddiye almak, bu bilinci geniş toplum katmanlarına yaymak, uygulanabilir, sürdürülebilir, yararlı projeler haline getirmek, çağdaş gelişimin sürecinde toplumun değişime ve yeniliğe ve yenileşmeye fikir üretmek ile başlaması gerektiğini bilmek zorundadır.AB'ne girmiş bile olsak fikir üretmeden ve uygulanır hale getirmeden hiç bir şey başaramayız.

Gelişen ve değişen dünyada şu an kabul edilen en önemli görüş; insana yatırım yapmak, insanın üretkenliğinden en iyi şekilde istifade etmek çağı yakalamak ancak bununla mümkün olabilir.

Beyinlerin fikir ve düşüncelerini söyleyebilen ve düşünebilen beyinler haline gelmesidir önemli olan. Düşünebilen beyin nasıl yaratılır ile işe başlamak en doğrusu olur sanırım. Avrupada yıllar önce eğitimde müfredata dahil ederek ilköğretimde ders olarak uyguladığı ''Toplumda yenilik ve yenilemecilik'' derslerinin bizdede milli eğitim programlarına almak yenilenme ve fikir üretme başlangıcı sayılacağı kanaatindeyim.

Gençlerimiz yaratıcı olmadığı taktirde hiç bir şekilde başarılı ve yenilikçi olamayız. Fikir üretemeyen nesil ancak bölücülük, ayrımcılık, duygu sömürüsü ..... vs gibi üretmeyen kullanılan nesiller fikir ürettiğini zannederler.

Fikir üreten kişilerin hayatlarıda renkli ve başarılı geçer. Fikir üretecek kişilerde aranacak özellikler şunlar olmalı;

Karar alama yetisi gelişmiş olmalı

Analiz etme yeteneğine sahip olmalı

Yaratıcılığı gelişmiş olmalı

Fikir üretmek için problemin tanımlanması çok önemlidir. Tanımlanan poblemde sebep sonuç ilişkisi kurabilmek gençlerimiz bunları yapabilmek zorundadırlar.

Gençlerimizin yaratıcı olmaları sağlanmalı. Yaratıcı insan mutlu ve başarılı olur. Yeni fikir ve düşünceyi yaratıcı hale getirmek hayatımızı renklendirir. Yaratıcılığın birinci ve en önemli kuralı yaratıcı insanlar düzenli ve tertipli insanlar olurlar genelde, kaynaklarını tutumlu kullanırlar, dikkatlerini bir işe yoğunlaştırabilirler, fırsatları değerlendirmesini bilirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir ülkedeki eğitim seviyesi yükseldikçe artar gelişmişlik düzeyi. İnsanlar bilgiyi, öğrenmeyi, görev saydıkları zaman biter kavgalar. Öğrendikçe, yeni fırsatlar yaratılır. Geliştikçe daha çok çaba harcanır en iyiye ulaşma yolunda. Bunun içinde okumak, okumak,çok okumakla açılır kapılar....diye düşünüyorum. Çok güzel bir konuyu ele almışsınız. Selamlar.

Tuğba 
 09.10.2006 0:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster