Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
22199
 

Çağrı Filminin Yönetmeni: Mustafa Akkad'ın Hayatı

Çağrı Filminin Yönetmeni: Mustafa Akkad'ın Hayatı
 

Hollywood'da Doğulu Bir Öncü...

Mustafa Akkad, bir çok insanın ismen bilmediği fakat filmleriyle büyüdüğü hayatı büyük başarılarla dolu bir insandır. Sizin tanıyacağınız şekilde söylersem "Çağrı" ve "Çöl Aslanı" filmlerinin yönetmenidir. Kişisel serüveni aynı bir film konusu olan ilginç hayat hikayesine sahiptir.
Kendisi Suriye-Halep doğumlu bir araptır. Çok küçük yaşlardan beri Hollywood filmleri ile büyüyen Mustafa bir gün Amerika'ya giderek orada yönetmenlik eğitimi almaya kara verir.
On sekiz yaşında babası onu Şam havaalanına götürür ve cebine 200 dolar sıkıştırarak yanına bir de Kuran-ı Kerim verir. Bu cesur baba oğlunu bir daha görüp göremeyeceği konusunda tereddütlü bir şekilde Amerika'ya yollar.
Mustafa'nın Amerika da nereye gideceği, nerede kalacağı belli değildir. O zamanlar ne cep telefonu var, ne de Mustafa'nın Amerika'da arayacak kimsesi. Bu macercı genç ilk olarak Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ne kabul edilmiş ve gece gündüz çalışırak, bazı günler de 2 saatlik uykuyla okulunu birincilikle bitirmiştir. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde ise lisans yapmıştır.
OKulunu bitirdikten sonra Mustafa'nın başarı hikayesi başlar.USC’deyken tanıştığı yönetmen Sam Peckinpah, genç Akkad’ın akıl hocası oldu ve onu Holywood’daki çevresiyle tanıştırdı. O sırada kendisi CBS televizyonuna yapımcı olarak girip orada uzun yıllar çalışmış ve kendisine ait bir program yapmıştır. Bir ara Antony Quen'i de programına ağırlamıştır.
İlk olarak Fasta "Çağrı"yı çekmeye başlar. Fakat Arap birlikleri Hz. Muhammed'in ve İslamiyetin doğuşunun bir film konusu olamayacağını düşündükleri için Fas kralına, filmin çekilmemesine dair baskı yaparlar. Bunun sonucu Fas kralı filmin yarısında onları topraklarından çıkartmak zorunda kalır. Hal böyle olunca durum kötüye gitmeye başlar. Hazır bir setin yıkılıp 15 gün içerisinde Fas'ı bütün ekiple sınır dışı etmek her şeyi alt üst eder.
Fas'tan kovulduktan sonra Libya'ya gider ve Kaddafi'nin kapısını çalar. Kaddafi herşeye rağmen filme finanse olur ve büyük bir maddi destek sağlar. Böylece Çağrı filmi çekilmeye kaldığı yerden devam eder.
Film ile ilgili paylaşmak istediğim ilginç bilgilerden bazıları;
-Mustafa Akkad ile yapılan bir röpartajda kendisi ayna şöyle demiştir : "Film çekildikten bir kaç yıl sonra beni Vahşi rolündeki adam aradı. Ve bana hakaretler etmeye başladı. Ona ne olduğunu sorduğumda bana, Hz. Hamza'yı filmde öldürdüğü için insanların ona sokakta saldırmaya başladığını söyledi. Bu durum bir hayli ilginçti.". Bu röportajdan filmin insanları ne kadar etkilediğini anlıyabiliyoruz. Zaten film gösterime girdikten sonra bir çok insanın müslüman olmasına vesile olmuştur.
-İkinci ilginç hikaye ise Mustafa Akkad'ın üstün zekasından kaynaklanmaktadır. Hiçbir dublaj ile İngilizce ve Arapça'nın bir birine uymayacağını düşünen Akkad, Çağrı filmini iki defa çekmiştir.Evet yanlış duymadınız, film iki defa çekmiştir. Anthony Quinn'İn çekimleri bittikten sonra gidip karavanına otururak satranç oynarken, biraz sonra aynı sette, aynı arkaplanla farklı arap oyuncularla aynı sahne çekilmiştir. 
-Bir diğer ilginç hikaye ise oyuncuların kendini role çok kaptırmalarıdır. Vahşi'nin Hz. Hamza'yı öldürüceği sahne tam 5 defa tekrarlanmıştır. Çünkü oyuncular kendini role o kadar adamışlar ve Hz. Hamza karakterini o kadar sevmişlerki bir yerden sonra Vahşi'ye gerçekten aralarından geçmesi için izin vermemeye başlamışlar. Yani gerçekten Hz. Hamza'yı korumuşlar.
Çöl Aslanı filmi ise yine Kaddafinin maddi desteği ile çekilmiş bir filmdir. İtalya'nın Libya'yı işgal altına aldığı vakit bir halk kahramanının, Ömer Muhtarın direniş hikayesini anlatmaktadır.
Şunu bilmenizi isterim ki Mustafa Akkad bu çektiği iki film ile bütün dünyayı etkisi altına almıştır. Amerika da çoğu insan müslüman olmuştur.Anthony Quinn ise bir yahudi olmasına rağmen filmden sonra İslamiyete daha çok saygı duyduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda Mustafa Akkad Cadılar Bayramı serisine yapımcılık yapmıştır. Ve filmin 4. serisinde Mustafa Akkad ismi yerine UNUSCO geçince insanlar isyan etmişlerdir ve binaya saldırmışlardır.
Duruşuylu karızmasıyla ve ağızından hiç düşmeyen piposu ile Mustafa Akkad görünümünde bir batılı fakat doğu kültüründen eksik kalmamış ve bunu bütün dünyaya yansıtmış bir adamdır. Aslında elimde olan kaynaklarda ve edindiğim bilgilerde yuazacak çok şey var.
Kendisi İstanbul'un Fethi'ni ve Salaaddin Bin Eyub-u'nun hayatını çekmek istemiştir fakat ömrü buna yetmemiş 2005 yılında bir silahlı saldırıda hayatını kaybetmiştir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 4375
Kayıt tarihi
: 24.01.12
 
 

Yazar- "Doğunun Yedi Muhafızı" Twitter: https://twitter.com/Fuanduka ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster