Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
88
 

Cahilliğe demir atmak...

Cahilliğe demir atmak...
 

mediadecoder.blogs.nytimes.com


Arkadaş yasak …
 
O da yasak… Bu da yasak… Okumak yasak, yazmak yasak... Peki, ne yasak değil?
 
Lafı şu Wikipedia’ya getirmek istiyorum ama nasıl getireceğimi bilemiyorum. Çünkü öylesine dünyayı kendimize güldürecek bir cehalet abidesi yarattık ki, utanmadan durup seyrediyoruz. 
 
Arkadaş, bundan böyle  dünyanın en büyük ansiklopedisi olan Wikipedia’ya girip bilgi danışmak, almak, kullanmak yasak. Niyeymiş? 
 
Gerçi anlaşılır açık bir demeç yok ama anlaşıldığı kadarıyla Wikipedia sahipleri yerli kaynaklara haraç vermiyorlarmış… Onun için herkes cahil kalmaya serbestmiş.
 
Düşünün yani, herkesin evinde kocaman , devasa bir ansiklopedi var ve sen herkese, arkadaş bundan böyle bu ansiklopediyi kullanmak filan yasak, kullandığını görürsem canını yakarım, diyorsun. Ve kaynağı şak diye kapatıyorsun.
 
Hani insanları okumaya özendiriyordun.
 
Parklarda, bahçelerde kitap okuma günleri düzenliyordun.
 
Çocuklar, gençler arasında okuma yarışmaları yapıyordun. 
 
Kütüphanelerimiz var, gelin okuyun, diyordun.. YALAN…
 
Bütün bunların yalan oldukları anlaşıldı. Sen dünyanın en büyük ansiklopedilerinden birini insanlarına yasakla. Ve bunun sonuçlarını düşünme… Ondan sonra okumaktan, fikir üretmekten sözet. Yalan. 
 
Diyebilirsiniz ki, bütün bilgiler Wikipedia’ mı var? Yok ama, sen nasıl diyebilirsin ben şu kitapları yasaklıyorum, şu kitaplar serbest… Şu kaynaklar yasaklı , şu kaynaklar serbest… Wikipedia yasaklı. 
 
Bu kimin aklıysa, insanlarımızı da, ülkemizi de küçük düşüren bir davranıştır; bu açıkça biline.  
 
Bazıları Wikipedia’yı kullanmak istemişler, kendi kötü düşüncelerini yaymak istemişler.. Kim okur onları be… Sapıkça olan şeyler sapıkçadır; açıkça hemen anlaşılır. 
 
Bu ansiklopedi de zaten yalan, yanlış olan har şey çok çabuk düzeltiliyor.. Editörleri var. Düzeltmenleri var. Zaten aydınların kendisi aportta bu konuda. 
 
O yasak, bu yasak…
 
Gazetecilik yasak. Yazık günah oluyor günlerdir hapiste yatan gazetecilere. Bütün dünya olanları izliyor. Neyin haksız, neyin haklı olduğunu biliyor. Siz yalnız kendinizin mi akıllı olduğunuzu sanıyorsunuz. Bütün dünyanın önündesiniz. Dünya yargılıyor sizi.
 
Wikipedia yasakmış…!
 
İş neye kaldı?  Ekşi Sözlük’le, Uludağ Sözlük… gibi şeylere mi? Bırakın Allasen…
 
Oldu olacak Britanica’yi, Americana’yı filan da yasaklayın…
 
Ondan sonra da sizin yazdığınız, yazdırdığınız kitapların dışındaki bütün kitapları da yasaklamaya sıra gelir. 
 
Zaten bütün Türkiye’nin çevresini dikenli tellerle, duvarlarla çevirip duruyorsunuz, oldu olacak kütüphanelerin kapısına da çelik ağlar örün… Böylece iş “Dua Ansiklopedisine” kalır..
 
Ondan sonra sen sağ, ben selamet.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

E biz boşuna mı bu zihniyetten nefret ediyoruz...40 milyon seviyor, 40 milyon da nefret ediyor...Adamlar bu durumu normal görüyor...Bana ne solcusundan laikinden...Konuya siyaset olarak bakmıyorum...İnsan olarak bu yapılanları kabul etmiyorum...Sesinizi yükseltin, korkmayın!Biz halkız, ülkede kim yanlış yaparsa karşısına dikiliriz! Doğru yaptıkları zaman doğru diyoruz.Yazılarımızla destekliyoruz.Ama bazı yapılanları kabul etmek mümkün değil.Beni herkes bilir, şuna ya da buna karşı değil yanlışa karşıyım.

Kerim Korkut 
 21.05.2017 13:10
Cevap :
Doğru. Ha 50 tane kütüphane kapatmışsın; ha Wikipedia'yı yasaklamışsın, ne fark eder. Benim bildiğim Wikipedia'nın olağanüstü sayıda kullanıcısı var.. Yasaklamak niye? Saygılarımla Sayın Kerim Korkut.  22.05.2017 15:15
 

Çok haklısın hocam Kitap yasağını anlayamadım, hiçbir zaman da anlayamayacağım.İnsanların beyni var. Eğer yoksa zaten önemi yok.Ne okursa okusun işe yaramaz.Beyni olan da kötü fikre kapılmaz, beyni olan güdülemez.Saygılar, sevgiler.

yılmaz çetingöz 
 20.05.2017 12:56
Cevap :
Milyonlarca yararlanıcısı, okuyucusu olan bir kaynağı yasaklamak ne demek, doğrusu anlayamıyorum. Her yerde parazitler vardır.. Bir iki bit için yorganı mı yakalım yani?? İlginize teşekkürler Yılmaz Bey. Saygılar.  21.05.2017 15:18
 

Sayın Ceyhan! En iyisi biz okulların da kütüphanelerin de kapılarına yasak koyalım.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 18.05.2017 9:20
Cevap :
Yok onu yapamazlar da, bana göre Kütüphaneler iyice göstermelik yerler haline geldi, çünkü gerekli işlevlerini yapamıyorlar. Oralarda dalga geçiliyor. Saygılar, selamlar.  19.05.2017 23:51
 

etli Erdal Ceyhan; Wikipedia'yı alıp başlarına gölge yapsınlar. Bunlar insana ve insanlığa yararlı bilgileri içeren her türlü kaynağı taşlarla, dikenlerle,tellerle engelleyip kuruturlar.İşte onun için insanlarımız ilerleyemedi, hep geri kaldık, yasakları seyrederek geriledik.Saygıar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 18.05.2017 8:39
Cevap :
Bence Wikipedia her gün milyonlarca insanın kullandığı bir kaynaktır. Güvenirliği tartışılabilir ama yoktan iyidir. Bir de onu hapishaneye koymak... Kimsenin aklına gelmezdi. Maşallah ki Maşallah...! Saygılarımı sunarım Sayın Burakgazi.  18.05.2017 10:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 660
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster