Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '10

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
4881
 

Cahit Berk'i Tanır mıydınız?

Cahit Berk'i Tanır mıydınız?
 

İki kez ölüm haberi geldi. Adı, "Ölü Cahit" diye anılır oldu. O, iki ölümü de yalancı çıkardı.

5 Mayıs 2009 günü, "50. yaşının 35. seneyi devriyesini" yaşadı.

2 Ocak 2010 günü...

5 Mayıs 1924 günü, Bulgaristan'ın Nevrekop kasabasında dünyaya geldi.

İlkez, Kara Harp Okulu staj döneminde , bir futbol maçında aldığı darbe ile yere yığılıp bir süre yaşam belirtileri vermeyince öldü sanılmış, uzun uğraşlardan sonra yaşama geri dönmüştü.

Lakabı o günden kalma idi; ÖLÜ CAHİT.

1946 yılında Kara Harp Okulu'ndan Piyade Asteğmen olarak mezun oldu.

1951 yılında İzmir, Gaziemir'de "Gerilla Komando Kursu" nda C-47 Uçağından ve T-7 paraşütü ile ilk Paraşüt atlayışını gerçekleştirdi.

Aynı yıl üçüncü atlayışında, otomatik paraşütünün "demirleme kancası" nın ( paraşütçüyü uçağa bağlayan ve paraşütün açılmasını sağlayan düzenek.) kurtulması ile, uzun süre boşlukta serbest düştü. Yedek paraşütünü açarak ölümden kurtuldu.

17 Eylül 1950'de İzmir'den , Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 1. Türk Tugayı'nın Koreye hereketinden bir yıl sonra, Üstteğmen Rütbesi ile Kore'ye hareket etti.

Bir sabah kuzeye ilerleme emrini alan Türk Tugayı Kuniri'den hareket ederek; Kaechon, Sinnimni, Wowon boyunca Tokchon'a doğru yola çıktı. Ancak Çin Halk Gönüllü Birlikleri cephenin arkasına sızmaya başladı. Durumun ayırdına varan ABD ve Güney Kore Birlikleri geri çekildiler. Türk Tugayına geriye çekilme ( ricat ) emri geç ulaştı. Etrafı kuşatılan 1. Tabur süngülü çatışmaya girmek zorunda kaldı. Türk Tugayı'nın "ricat harekatını" sağlayabilmek için sonuna kadar direnen 3. Tabur 9. Bölük hep birlikte şehit oldular. Geriye kalan Türk Birlikleri Chongchon Nehri boyunca geri çekildiler. Üstteğmen Cahit Berk' in kırkdört kişilik takım'ından ancak sekiz kişi dönebildi.

Şehit olan 9. Bölük komutanının da adı Cahit'di.

Bir yanlışlık sonucu, Şehit Üstteğmen Cahit'in yerine, Üsteğmen Cahit Berk'in Künyesi Karargaha ve memlekete gönderildi.

Ölü Cahit, bir kez daha ölmüştü.

Bir yıl sonra ülkeye dönünce, başta ailesi herkesi sevindirdi.

Lakabı güçlendi.

120 kez otomatik paraşüt atlayışından sonra, ilk serbest atlayışını 1964 yılındaTU-7 32 Paraşütü ile THK Ergazi Meydanı'nda yaptı.

İlk Serbest Gösteri Atlayışını 18 Temmuz 1964 günü Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Kuruluş Günü Kutlamalarında yaptı.

22 Ekim 1966 günü, Muhafız Alayı Paraşüt Taburu Komutanı iken, kendi isteği ile ve Yarbay Rütbesinde emekliye ayrıldı.

Kasım 1966 da Türk Hava Kurumu Ailesine katıldı. Türkkuşu Paraşüt Okulu Müdürlüğü yaptı.

1000'in üzerinde serbest paraşüt atlayışı yaptı.

1971 yılında Türkkuşundaki görevinden de emekliye ayrıldı.

Paraşütçülük O'nun yaşam biçimi oldu.

Hiç kopmadı; Paraşütçülükten ve paraşütçülerden.

Yurtiçinde - yurtdışında paraşütle ilgili her olayda O vardı. Yüzlerce genci paraşütçülükle tanıştırdı. Öğrencileri hoca oldu. Binlerce gencin paraşütçülüğünde katkısı hep sürdü.

Yaşını tam olarak söylemez, ellinci yaşının yıldönümlerini söyleyerek güldürürdü insanları.

Tüm Havacılık Organizasyonlarının en renkli kişisiydi.

Şarkıları, şiirleri, - yirmili yaşlardaki gençlerin bile cesaret edemeyeceği- hareketli dansları ile her toplantının aranan adamı oldu.

Pek çok yabancı dil bilir. Anadili kadar rahat konuşurdu. Her dilden şarkılar söyler şiirler okururdu.

"...Ölü Cahit inanılmaz biri. Bölge insanıyla Sırpça, Hırvatça ve Slavca, yabancılarla Fransızca ve İngilizce konuşuyor; hatta ilerde sözünü edeceğim aryalarıyla da İtalyanca bildiğine inandırıyor herkesi." diye yazacaktı, Şahin TEKGÜNDÜZ, Cahit Berk'le yaptığı bir yolculuğu anlattığı yazısında. ( http://209.85.129.132/search?q=cache:RfykmJ8oJgwJ:mah-zen.blogspot.com/+cahit+berk%2Bthk&cd=10&hl=tr&ct=clnk&gl=tr )

Eşini kaybetmiş olmayı bir türlü içine sindiremedi.

Ankara'da bir tercüme bürosu açtı.

Bu büroda oyalandı bir süre.

Ama yaşamında hep havacılık, hep havacılar, hep paraşütçülük, hep paraşütçüler oldu.

Facebook'daki sayfasında kendisini; "Hayatı Doyasıya Yaşıyan, Tüm Renklerini ve Güzelliklerini Görmeyi Bilen, Tüm Kokularını içine Çeken Bir Adamım...." diye tanımlıyor. Bir ziyaret edin isterseniz o sayfayı.( http://www.facebook.com/#/cahitberk?v=info&ref=ts )

2 Ocak 2010 Cumartesi Günü saat; 21:20, Ölü Cahit, Cahit Berk Hocam sonsuz maviye karıştı. Mekanın cennet olsun Sevgili Hocam. Işıklar içinde uyu...

Sevgili Hocamız Cahit Berk'i, Ölü Cahit'i, 5 Ocak 2010 Salı Günü, Ankara Kocatepe Camiinde Öğle Namazının ardından kılınacak Cenaze Namazı ve Askeri Törenle, Cebeci 'deki Aile Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz.

Başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine, havacılık ve paraşütçülük camiasına baş sağlığı diliyorum. Başımız sağolsun.

Not: Besim Ergüven'e Cahit Hocamın yaşamı ile ilgili verdiği tamamlayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.

Besim Ergüven

:
Talip Beyciğim;
Elinize, kaleminize sağlık . .
Bu güzel sunuya tad katar düşüncesi ile ufak ilaveler yapayım isterim:
* Kendisinin kaleme aldığı "hatıratlar" belli seneye kadar gelmişti, Kızı Sn Sibel ERGÜL (BERK) 'e düşüyor artık onları yayınlamak,... * Eğirdir Dağ Komando Birliğinde her gün yapılan 5 km tam techizat koşuyu birliğinin başında "geri-geri" koşarak yapması ile anlatılır,
* Bir 3 'ncü ÖLÜM 'ü daha var: Bu birlikte plastik patlayıcıyı ateşlerken biraz geç kaldığından dolayı kayaların altında kalmış, ümit kesildiğinde 1/2 gün gecikerek en alttan bilahare çıkabilmiş,
* kendisinin 1000 civarı "OTOMATİK" Prş. harp atlayışı var, bu her kula nasip olmayacak yüksek bir miktar. Ancak "SERBEST" prş. atlayışı 100 ad civarında, yanlış hatırlamıyorsam. Buna karşın kendisini paraşüt atlayışına değil, paraşütçülüğün üst seviyelere çıkabilmesi için eğitim, malzeme tedariki, altyapı gibi hususlara önem vermeye adamış, hayli gayret harcamış ve Türkiye de Paraşütçülüğün çehresini değiştirmiş, bir nevi çağ atlaşmış bir kişilik.
Allah gani gani rahmet eylesin güzel insan . . Cahit BERK Hocamız.
f book "İHTİYAR HAVACILAR GRUBU" kurucumuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dayımı kaybetttim üzüntülüyüm ama bu kadar çok seveni olduğunu görünce, ki emindim biraz teselli buldum. dayımla çok anım var,bunlardan ilginç bulduğum bir anımı sunmak istiyorum. Sene 1964. yedek subay doktor olarak, Bursa hava motorlu araçlar okulunda görevliyim. Birgün Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı paraşüt taburunun atlama yapacağı ve sihhiye birliğinin ambulanslarla meydanda hazır beklemesi emredildi. Meydana dizildik kalabalık bir subay grubu ve komutanlarla bekliyoruz paraşüt taburundan gelen bir yer emniyet subayı bilgi veriyor: önce rüzgarın yönü ve şiddetini belirlemek için birinci uçaktan bir fişek atılacak bunun yönüne göre atlayış başlayacak. daha subay sözünü bitirmeden birinci uçaktan bir paraşütçü atladı ve paraşütünü açmadan bir miktar düştü sonra paraşüt açıldı. Yer subayı : fişek yerine komutanımız atladı ara sıra böyle yapar dedi. paraşütçü salimen yere indi.hemen ambulansla gidip aldık tabii atlayan benim sevgili dayım ÖLÜ CAHİT idi. ruhu şad olsun.

dr taner özek 
 17.01.2010 19:29
Cevap :
Sayın Dr. Taner Özek, Sevgili Dayınız, Dostum Cahit Berk'in, Değerli Hocamızın, Ölü Cahit'in ruhu Şad olsun. İlginç anınızla sayfama renk Kattınız. Çok teşekkür ederim. Şahsınızda tüm aile bireylerine başsağlığı diliyorum. Cahit Hocam sizlerle yaşıyor. Saygılarımla...  17.01.2010 23:14
 

yazinizi okuyunca cahit beye rahmet, benide yillar oncesine goturdu. Mahalleden bir arkadasimin acilmiyan parasutu ve sahadeti. Bu vesile ile havacilara ve bu ise gonul vermis tum sehitlerimize rahmet kalanlara sabir ve basarilar.Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 05.01.2010 7:07
Cevap :
Sayın Newyorker, çok teşekkür ederim. Cahit Hocam da, Paraşütü açılmayan ve şahadet hakkını kullanan arkadaşınız da ışıklar içinde yatsın. Saygılarımla...  06.01.2010 11:36
 

Ne mutlu bu zatı tanımış olan mesai arkadaşlarına! İşte bu ülke bu insanlar tarafından kuruldu, bu insanlar tarafından bugüne getirildi. Heyhat, iyi ki onlar da birer birer kanatlanıp uçuyorlar; yoksa bugünleri yaşamayı kendilerine en büyük hakaret sayarlardı herhalde. Nurlar içinde yatsın! İbrahim H ÇAĞLAYAN

DrMüh 
 04.01.2010 21:08
Cevap :
Sayın İbrahim H ÇAĞLAYAN, Cahit Hocamla mesai birlikteliğim olmadı. Saygı duyduğum bir büyüğüm ve dostumdu. O'nu tanımak benim de mutluluğum. Ne yazık ki, bu günleri gördü ve O'da bizler kadar üzüldü. Işıklar içinde uyusun. Saygılarımla...  06.01.2010 11:39
 

Vuruldum... Işıklar içinde yat. Nereden bilebilirdim Ölü Cahit'in son ölümünü günün birinde MB'da Talip Bey'den okuyacağım?.. Cahit Bey'le beş yıl kadar birlikte çalıştım Atatürk Bulvarı'ndaki "Berk Tercüme"de. Ankara'nın her dilde çalışan en hızlı ve en güvenilir çeviri bürosuydu. Sırpça, Hırvatça, Slavca çevirileri kendisi yapardı. İki baba Almancacısı vardı. Biri Macar kökenli, 2. Dünya Savaşı'nı yaşamış Mösyö Biçkey idi. Berk Tercüme, Soğuk Savaş döneminde küreselleşmenin habercisi bir arı kovanı gibi çalışırdı. İki günde bir Anafartalar'daki Adliye'ye gider, poşet poşet dosya getirir, Almancılarımızın günah ve sevapları ile ilgili "adli müzaharet" dosyalarını Türkçeden Almancaya ya da Almancadan Türkçeye çevrilmek üzere bana emanet ederdi. Günlerimi, gecelerimi verdim onun dosyalarına. Çok ekmeğini yedim Cahit Ağabey'in... Havacı ve insan Ölü Cahit'i siz yeterince anlatmışsınız sevgili Talip Bey. Bana, mekanı havacılık aşıklarının cenneti olsun demekten başka bir şey kalmamış. Teş

pirmete 
 03.01.2010 21:35
Cevap :
Sevgili Pirmete, Değerli Dostum, başımız sağolsun. Bir kaç kez selamlarınızı götürdüm. Sizden bir haber almak sevindirmişti onu. Son günlerini Silahlı Kuvvetler Rehabilitasyon Merkezi'nde geçirdi. Hep yaşama bağlıydı. Espiriler yapıyor. Şiirler okuyordu. Sevdiği şekilde yaşadı. Mekanı cennet olsun. Saygılarımla...  03.01.2010 22:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2305
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster