Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '17

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
6479
 

Cahit Sıtkı Tarancı Neden "Dante Gibi Ortasındayız Ömrün" Demiştir ?

Cahit Sıtkı Tarancı Neden "Dante Gibi Ortasındayız Ömrün" Demiştir ?
 

dante- cehennem


"Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün" dizlerinde geçen "Dante gibi" betimlemesinin sebebini sizlere küçük anektodlar ile anlatacağım arkadaşlar. Bildiğimiz gibi bu dizler bizlere yabancı değil. Yıllardır herkesin dilinde olan  Cahit Sıktı Tarancı'nın otuz beş yaş şiirinin ikinci dizesi. Peki  Cahit Sıtkı Tarancı neden burada Dante'den bahsetmiş ? Bu bizim bugüne kadar hiç sorgulamadığımız bir şey aslında.
 
Dante’ye göre insan yaşamı, en yüksek noktası 35 yaş olan bir yay çizer;  1265 doğumlu Dante İlahi Komedya isimli eseri yazmaya 1307 yılında başlamıştır. Ancak 1300 yılında Papa Bonifazio VlII’in düzenlediği “jübile” yılına katılmak için Roma’ya gitmiştir. 35 yaşında yaptığı bu geziyi Dante,  bu yapıttaki düşsel gezinin de başlangıcı sayıyor. Bir önceki cümlede geçen "Jübile yılı" nedir ?
 
Jübile yılı = papanın günahları bağışladığı 00, 25, 75 rakamlarıyla sonlanan yıllar; bu uygulamayı ilk kez 1300 yılında Papa Bonifazio başlatmıştır.  Özetleyecek olursak Cahit Sıtkı Tarancı "Dante gibi" betimlemesinde  aslında vurgulandığı gibi insan 35 yaşlarında olgunluğa ulaşıyor ve yukarıda geçen tabir ile "düşsel bir gezintiye" çıkıyor.  Olaylara daha farklı açılardan yaklaşıp, sorguluyor. # tarih
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1569
Kayıt tarihi
: 23.10.17
 
 

Yazar, çizer. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster