Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
276
 

Çakralar Felsefesi

Çakralar Felsefesi
 

Çakralar konusu oldukça derin hikmetler ve gizemler barındıran bir konudur. Ancak maalesef diğer her şey gibi sulandırılmış ve odağından saptırılmıştır. ‘Senin çakraların kapanmış, çalışmıyor açmak lazım ‘ gibi cümlelerle insanlar suistimal edilmiştir. Çakralar konusunun felsefeyi derinlemesine idrak edememiş kişilerce sadece para kazanma amacıyla yaklaşılan spritüel tüm alanlar gibi değeri düşürülmüştür.
 
Çakra felsefesinin kökeni Uzakdoğu, Asya ve Hindistan’a dayandırılır ancak daha da eskidir tüm diğer kaynaklar gibi bu felsefenin kökleri de Antik Mısır’a , batan kıtalara Mu’ya Atlantis’e kadar gider. Çakra felsefesi tam olarak aynı olmasa da benzer bir öğreti ve uygulama şeklinde tasavvufta da kendine yer bulmuştur. Tasavvuftaki adı Letaif’lerdir. Buralar ‘kalp gözü’nün açılması diye tarif edilen ve bağlantı kurulan noktalardır.
 
Çakra en genel tabiriyle enerji noktalardır ve sayısı sonsuzdur bahsedilen 7 çakra trafoya benzetebileceğimiz yüksek enerji merkezleridir, çarklardır.Yani 7 yoğunlaşmış enerji merkezine 7 çakra denilir. Bu enerji merkezleri tıkanmaz sadece dengesiz kullanılabilir, dengesiz çalışır. Az ya da çok vurgulanır. Her birey ontolojik varlığı gereği belirli çakra enerjilerine daha fazla duyarlıdır. Oradan akan enerjilere daha yakın ve yatkındır. Bu şekilde herkes farklı oranlarda kendindeki çakraları kullanır ve o frekanslarla haşır neşir olur.
 
Öncelikle şunu belirtmek gerekir, çakra ya da çakralar kapanmaz. Zira bu enerji kanallarının kapanması varlığın ölmesi anlamına gelir. Varlık yaşadığına göre tüm çakralar açıktır. Burada asıl önemli olan çakranın ne olduğu.
 
Çakralar her şeyle ilgilidir. Bizi biz yapan tüm frakanslar ve evrenle kurduğumuz kontaklardır. Görünmez kabloların vücudumuza bağlandığı şarj edildiğimiz noktalardır.Hayata yaklaşımımızı belirleyen ve alma verme dengesini tesis eden enerjetik bölgelerdir. Hastalıklardan, psikolojik rahatsızlığa ve maddi manevi durumumuza kadar her şeyin aktığı enerji alanlarıdır.
 
Örnegin, hırslı ve maddiyatçı kişiler Kök çakra enerjisini aşırı kullanıyor olabilirken dünyadan elini eteğini çekmiş bir münzevi ya da guru 6. çakra olan 3.göz çakrasını çok kullanıyordur.
Burada esas olan şey bu çakraların kendi içindeki dengesi ya da birbiriyle olan dengesidir.
Yani bir çakrayı kullanan kişi diğerine göre daha üstün ya da değerli demek değildir. Önemli olan şey tüm çakraları kendi içinde dengeli kullanmak ve kendi varlığını ruhsal ve fiziksel dünyada yüceltmek ve tekamül ettirmektir.
 
7 ana çakrayı çeşitli ekoller çeşitli isimlerle ifade ederler. Ve bazen çakralara atfedilen renkler, kokular,isimler, esmalar ya da zikir ve mantralar farklılıklar gösterebilir. Bunun sebebi kültürel kodlar, kültürel inançların etkileri ya da yaklaşılan ekol farklılığıdır. Bu üzerinde araştırılıp değerlendirilme yapılmadan kesin olarak ifade edilecek nüanslar değildir. Önemli olan farklılıklara saplanmadan temel felsefeyi idrak etmektir.
 
Çakralar
1- Kök Çakra 
2- Göbek Çakra,  Sakral çakra olarak da bilinir.
3- Mide Çakrası,  Solar Pleksus olarak da bilinir.
4- Kalp Çakrası
5- Boğaz Çakrası , 
6- Alın Çakrası,  3.göz çakrası olarak da bilinir.
7- Tepe Çakrası, Taç çakra olarak da bilinir.
 
Çakraların herbiriyle ilişkilendirilen renkler, taşlar, yıldızlar, esmalar, zikir ve mantralar vardır. Bunlarla ilgili farklı ekoller farklı çalışmalar yapar bu konuyla ilgili de daha sonra yazmayı düşünüyorum.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 350
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

 Sosyolog, Aile ve Evlilik Danışmanı, Pozitif Psikoterapi Danışmanı, Astrolog.     ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster