Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
42265
 

Çakralar ve Kur’an ve Zikir ilişkisi

Çakralar ve Kur’an ve Zikir ilişkisi
 

Çakraların her birisi başlı başına birer yaşamdırlar. Kişilik, Karakter, Ahlâk, Zikir, Statü, Nitelik, Olanak, Done, Donanım, Evre, Evren, An, Yet, Yeti, Yeterlik, Yetki, Yücelik, Yaşam’dır ÇAKRA.

 4. Ve refa'na leke zikreke”“4. Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi? (İnşirah Suresi)

Çakra = Zikir = Yaşam

İnsanlar sahip oldukları Çakra Koşullarında Yaşam sürdürürler. Çakralar arası yükselme, yaşamsal 'dikey' geçiştir. ÖRNEK; 3. çakradan 4.çakraya yükselmeyi başaran bireyin yaşam standartları, olanakları, Kalp Çakrasına (Cennet gb) yükselir. Hayatı baştan sona değişir, yenilenir.

Çakralar ve Kurân İlişkisi: Uzakdoğu, Hint din felsefesindeçakra = İslâm tasavvuf öğretisinde "nefis makamları".  En son çakra; taç, tepe, 7. İlâhi, tanrı çakrası. En son nefis makamı; takva, kemâlât,  sâfiyet, 7.makam. 7. çakra açıldığında tüm çakralar açılır. Yâni, 7. takva makamına eren birey "ermiş" olur. En Kolay Yöntem; 7.çakrayı aktif etmek (7.nefsâni takva makamı) için Kur’ân Öğretisi, "SÂFFÂT SURESİ"DİR.

SAFFÂT SURESİ: ~~SÂFÎ.YET~~. Olağanüstü kazanımlar sunan Kutsal bir Öğreti’dir. Kemâlât, Sâfiyet, Tepe, Taç, Takva, 7.Makam olarak tanımlanan "en üst" ahlâk. Nefsi Kâmile. Kâmil İnsan, Mürşidi Kâmil. Ulu, ulvi, âlâ, hit, doruk, zirve. Bu surenin (Öğretinin, Kürsünün, Okulun) talebesi Kemâlât Makamında bir karaktere, ahlâka, yaşama kavuşur. Sâfi.yet: Anadan doğmuşçasına tertemiz. Arınmak. Sıfırlanmak. Kendini  tamamlamak. Siftah. Yeniden başlamak, başladığı noktaya dönmek. Bireysel evrelerini, evrenini tamamlamak. Ölmeden önce ölmek. Ermek. Ermiş.

Öylesine ulvi bir Öğretidir ki; 7 ömürde kazanılabilecek olanaklar tek bir sure ile ikrâm edilmektedir.

1.Kök Çakra = Nefsi Emmâre. Öğretisi; ALÂK SURESİ, zikri; LÂ İLÂHE İLLÂ ALLÂH.

2.(SAKRAL) CİNSEL ÇAKRA = Levvâme Makamı, 2.Nefs Basamağı. Bu çakranın kontrol ve dengede tutulması bilinci aktive etmekle doğru orantılıdır. KIYÂME SURESİ bu çakrayı olumlar.

3. Manipura Çakra (Göbek-Mide Çakrası) = Mülhimme (İlham) Makamı. 3.Nefs Basamağı. Bu çakranın aktive olmasında etkin olan Zikir; “HU”. Ayeti; “Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, âlimul gaybi veş şehâdeh, huver rahmânur rahîm. 

Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, elmelikul kuddûsus selâmul mû’minul muheyminul azîzul cebbârul mutekebbir, subhânallâhi ammâ yuşrikûn.
Huvallâhul hâlikul bâriûl musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fîs semâvâti vel ard ve huvel azîzul hakîm.
(Lev Enzelnâ (Haşr Sûresi, 21-24))

4.Kalp Çakrası = Mutmainne (Mutluluk) Makamı, 4.Nefs Basamağı. Cennet yaşantısı olarak da bilinir. Bu çakrayı açan, aktif kılan Kutsal Öğreti; HAKKA SURESİ, Zikri; HAKK C.C. Esmasıdır.

5.Boğaz Çakrası = 5.Nefs Basamağı Râdiyye Makamı, Hayy. 5.Boğaz Çakrasını aktive eden Kutsal Öğreti; Râ'd Suresi, Zikri; HAYY C.C. dır. Boğaz Çakrasında Oruç, son derece katkı sağlamaktadır.

6.Çakra, 3.Göz, Alın Çakrası; Mardiyye Makamı, 6. Nefs Basamağı. Kur’ân Öğretisi; KÂF SURESİ, Zikri; KÂYYÛM C.C. esmâsıdır. Altıncı çakra = Bilgelik. Bilim insânı. Bilgin. Filozof. Otacı. Şifâcı. Lokmân Hakim. Hızır. Zülkârneyn. Prof.

İnsanların yedikleri içtikleri gıdalar, konutları, işleri, eşleri, çocukları, ebeveynleri, arkadaşları, evleri, muhitleri, ilimleri, duyguları hatta dinledikleri müzikler her bir şey çakralar = nefis makamları içeriklerine göre HAYY OLURLAR. Hâlihazırda yaşanmakta olunan ömre ve de ukba, ahret adı verilen bir sonraki yaşama ilişkin oluşumları kapsayan bir kavramdır; çakra, zikir.

Sâffât Suresi'ni yaşamsallaştırmayı başaran insân, 7 çakrayı tek bir metot ile öğreti ile aşmayı, açmayı başarır. Uzakdoğu, Hint Din felsefesine göre "BUDA yani BEDÎ (ölümsüz) olmayı başarır. BEDİ C.C. zikrinin kişisi olur. Bu donanım kişiye “Nebi” niteliği, sıfatı kazandırır. Yaşayan, güncel bir Nebi.

Unutulmamalıdır ki; ölümlü olan çamur bedenidir, ruhlar her an Hayy’dır..

İstifade edilmesi dileklerimle..

Filiz Alev, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şuraya not düşeyim kemal bey..Bu yazınızı önerdiğim için ben yazdım sananlar var.Bana mesaj yoluyla ulaşıp bu bilgiye ve sonuca nasıl vardınız? Neler okuyorsunuz diyenler var.. Bakın ben yazmadım önermişim diyorum ... yüreğinize bereket..

jale kasap 
 16.02.2021 6:10
Cevap :
Çok teşekkür ederim Jale Hanım. Akıl akıldan üstündür. Sizin gönlünüz açık. Yazının kaynağına gelince, Kurân'ı Kerim ve Evrensel Algı. Tanrı her zaman yaşıyor ve ilmini, ışığını sürekli saçıyor. Yeterki biz açık olalım:) Selâm, saygı ve sevgilerimle..  16.02.2021 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 635
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 541
Kayıt tarihi
: 07.09.13
 
 

Şiiri, yazmayı seviyorum..hepsi bu kadar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster