Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
105
 

Çal Dağına sahip çık (Bu ulusal bir çağrıdır )

Çal Dağına sahip çık (Bu ulusal bir çağrıdır )
 

ÇAL DAĞI'NDAKİ KATLİAMA DUR DE


Merhaba değerli Milliyet blog okurları ve yazarları. Bugün sizlerden bir ricada bulunacağım. Yaşadığım bölgedeki bir çevre felaketiyle ilgili olacak bu ricam.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşıyorum. Burada bir ÇAL DAĞI var ki cennet vatan. Bir Gediz Nehri var ki pırıl pırıl akmaya çalışan bir pınar, bir Gediz ovası var ki toprağı toprak , meyvesi meyve, sebzesi sebze kokan... Gelin görün ki yıllardır başımızda bir bela dolanmakta. Çal Dağı' ndaki nikel madenini kanunsuz yollarla, doğaya zarar verecek şekilde, milyonlarca ton sülfürik asit kullanarak çıkarmak isteyen bir çete. Vahşi madencilik çetesi. Dünyanın hiçbir yerinde uygulanmayan bir yöntemle çıkarılmak istenen bu maden şayet onların istediği gibi çıkarılacak olursa dünyanın en bereketli tarım arazilerinden biri  olan Gediz havzasına asit yağacak. Evet yanlış okumadınız tonlarca ASİT yağacak. Bu felaket sadece bizi değil tüm bölgeyi hatta tüm ülkeyi etkileyecek. Yediğimiz sebzeye meyveye, içtiğimiz suya zehir karışacak. Tüm bunların yanında bir de kesilecek bir milyondan fazla ağacı söylersem sanırım felaketin boyutlarını daha iyi anlatmış olurum. Evet bunu da yanlış okumadınız; bir milyondan fazla ağaç kesilecek bu madenin kurulması ve işletilmesi için.

Turgutlu halkı yıllardır direniyor. Sivil toplum kuruluşları, dernekler, siyasi partiler TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu ) çatısı altında yıllardır onurlu mücadelelerini sürdürüyorlar. Ama durum artık kritik. 2.HAZİRAN günü bilirkişi heyeti keşfe geliyor. Verecekleri karar çok önemli ve hepimizin geleceğini etkileyecek. Biraz uzun bir açıklama oldu belki ama şimdi sizden ricamı dile getireyim. Gelin ÇAL DAĞI' na sahip çıkalım bu madene HAYIR diyelim ve 2.HAZİRAN' IN önemini ulusal basının gündemine taşıyalım. Gözünü para hırsı bürümüş bu canilere doğanın gücünü gösterelim. Taşın altına elimizi sokalım, olaylara kapı aralığından değil; kapıyı tamamen açarak bakalım.2.Haziran saat 10.00' da bedenen olamasak da ruhen ÇAL DAĞI' nda olalım...

Şimdiden teşekkürler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 128
Kayıt tarihi
: 03.11.10
 
 

Merhaba...1984 te Manisa'da doğmuş olup; Manisa'nın en büyük ilçelerinden biri olan Turgutlu'da y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster