Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3141
 

Çalınan 240 komando askeri....

Çalınan 240 komando askeri....
 

Bazen bir film seyredirsiniz. Bir kitap okursunuz, iki insanı konuşurken dinlersiniz. Şaşırırsınız, kanınız hızlı akar, elinizi ağzınıza götürür öylece kalırsınız. Şaşırırsınız. Şaşırmak, aklın mantığın olanı biteni almamasıdır.

Ülkenize dair. Bildiklerinize dair. Görünene dair. Okudukça şaşırıyoruz bizde. Elimizi ağzımıza götürüp öylece kalıyoruz. İnsan yanımız, sevdalı yanımız, Ulusalcı yanımız acıyor. Kuvva kalpağımız kanıyor. Kulaklarımız zonkluyor. Geriye derin bir sessizlik kalıyor.

''Çalınan 240 komando askeri'' tamamen gerçek olaylar üzerinden yazılmış bir kitap. Kitabın yazarı E. Kur.Albay Ahmet Uludağ. Kendisi mümtaz terfilerle, özel puanlarla hak ede, hak ede görevlere gelmiş değerli bir Kumay subay. Yazdıkları ise aklın alabileceği gibi değil.

Ahmet Uludağ, Güneydoğu'da savaşın en kızgın olduğu 1994-1995 yıllarında özel bir mesajla tayin oluyor. Tayin olmadan önce İstanbul'da Kara Kuvvetleri Lisan okulu komutanı. Mesajla tayin olması demek; hem görevin hem de atanan kişinin önemli olması demek. Bilenler bilir. Aynı dönem son dönem kitaplarıyla kendisini geniş kitlelere tanıtan Em. Tümgeneral Osman Pamukoğlu'nun Hakkari'de görevli olduğu dönem.

Kurmay Albay Uludağ, görev yeri olan 151. Taktik Komando Alay komutanlığına giderek görevi devralıyor. Kendisi bir sonraki Askeri Şurada en ön sıralarda muhtemel General adayıdır.

Kendisi ilgili operasyonları yönetmeye, bir yandan da meşhur Kuzey Irak operasyonlarında görev almaya başlar. Gece gündüz demeden düşmana karşı yoğun savaş verilen günler. Bu arada kendisi tuhaf bir durum tespit eder. Kendisine bağlı Alay komutanlığına 240 komando er gönderilmeyip yerine 90 normal eğitimli er gönderilmiştir.

240 komando er Sakarya'daki tugayda alıkonmuştur. Bu komandoların kimisi askeri kampa, kimisi sosyal tesislere kimiside geri hizmetlere verilmiştir. Acaba bu kişilerin içinde ailesi sağlam çocuklar mı vardır? Özel eğitim almalarına rağmen yüksek yerden bir ses onları oradamı tutmaktadır?

Albay Uludağ pes etmez. İlgili tugay komutanına, oranın bağlı olduğu Kolordu komutanlığına ve 1. orduya yazarda yazar. Bu yazılara çoğu zaman cevap verilmediği gibi çoğu zamanda ''yazınız okunmuştur'' tarzı cevaplar verilir. Düşünün bir kere! Savaştasınız ve size gelmesi gereken özel eğitimli askerler yerine eğitimsiz düz askerler yollanmakta. Ve bu durumu Marko Paşa'ya dahi anlatamamaktasınız.

Neticede Uludağ Albay terfi ettirilmediği gibi ceza olarak da bu askerleri alıkoyan Kolorduya tayin edilir. Tabii ki kendisi istifa eder. Sonra vazgeçip emekliliğini ister. Ve o andan itibaren kendisi lanetli bir mumya olur, hiçbir rütbeli arkadaşı ve meslekdaşı elini dahi sıkmaz. Yazılarına cevap verilmez.

Bu kitabı ben bir solukta okudum. Bu kitapta, ayrıca Türk ordusunu modern bir güce dönüştürmeye çalışan Muhittin Füsunoğlu'nun Genelkurmay Başkanı yapılmayışı, 1994-95 döneminde PKK'yı böcek gibi ezen komutanların terfi ettirilmeyip nasıl emekli edildiği, en zor görevlerde yer alan personelin üstleri yüzünden intihar edişi de yer almakta. Örneğin; Pamukoğlu paşa Tümgenerallikten emekli edilirken karargah generalleri bir bir terfi alıyor. Savaş kazanan komutan terfi almayacak ta ben mi alacağım?

Üstelik gelmiş geçmiş en baba Genelkurmay başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'na yapılanlar da aklımızda. Kıbrıs'ta, tatbikatta kendisine atılan kurşunun önündeki albayı şehit etmesi. Emir erinin vurulup kaza denmesi. Fransa'da resminin tren istasyonunda sergilenip ayaklar altına alınması. Tesadüf mü hepsi?

Balolarda şampanya içen, sosyete ile göbek atan Atatürkçülere siz de bayılmıyor musunuz? Ben bayılıyorum valla. Oh!oh! yandan.

Bu kitabı alıp okuyun derim. Sonrada oturup düşüneceksiniz. Misal; Atatürk'ün Bursa Nutku'nu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarınız çok doğru,ayrıca sn.Uludağ'ın başarılarını Osman Paşa'nın kitabından da biliyoruz.Sanırım devre arkadaşları. Yalnız bir konuya değinmek istiyorum.Füsunoğlu Paşa (ki ailecek yazık ki yakın tanımışızdır kendisini) TSK'yı modernleştirmeye çalışan değil emrindeki generallerle çekişip,vizyon sahibi birçok komutanı emekliye sevk ettirmesi ile ünlüdür.İsmini vermeyeceğim bir orgeneral bile bu anlayışa kurban gitmiştir. Bazı şeyler dışarıdan göründüğü gibi değil.Saygılarımla..

Voleyturk 
 13.06.2008 9:44
Cevap :
Katkınıza teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerle, esen kalın....  24.06.2008 0:38
 

İlginize ve iltifatınıza çok teşekkür ederim. Bir müddet bilgisayarımdan uzak kaldığım için cevaplamakta geciktim. YÜKSEK ASKERİ ŞURA İSİMLİ KİTABI'mın çalışmalarını bu arada bitirdim. ÇALINAN KOMANDOLAR kitabımla igili GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NIN ADALET BAKANLIĞI kanalı ile hakkımda yaptığı suç uyurusuna İSTANBUL Basın Savcılığı "Kovuşturmaya yer olmadığı" kararı verdi. bu karar beni rahatlattı. Şimdi sıra sorumluları mahkemeye vermek için daha fazla baskı oluşturulmasında. Yakında çalınan 240 komando askerinden isimlerini kesin tesbit ettiğim 144 tanesinin kimliklerini açıklayacağım Selamlar A.Uludag

ahmet uludag 
 10.02.2007 12:17
Cevap :
Değerli Ahmet Bey, Bazı rütbeler vardır onu halk takar. İlahi bir güç takar. Kalbinve Vatan sevgisi olanlar takar. Sizin ve sizin gibilerin rütbeleri bu millet tarafından paha biçilemez. syg. ve selamlar.  11.02.2007 5:59
 

Sevgili ilker Yazılarınızı takip ediyorum sadece yazmıyor araştırıyorsunuz da . Ben emekli assubayım blog taki yazılarımı sizde okuyorsunuz mutlaka hatalar yanlışlar olmuştur Güneş balçıkla sıvanmaz gerçekler gün ışığına çıkmalıdır. Pamukoğlu Paşa yıllar sonra hatıralarını yazdı belgeselinde herkez konuştu Assubaylar hariç birşeylerin açıklanmasından mı çekinildi? en azından vefasızlık olarak yorumladık Uludağ albayın yazdıkları gerçek olmasa yazamaz ben hep merak ederim neden 10-15 yıl sonra çıkar açıklarlar ordu da iken açıklıyamazlar ama emekli olurken bunların ağızlarına fermuarmı takılıyor? Bizim ordumuzda benim kişisel kanaatime göre liyakata başarıya dayalı terfi sistemi yok siz istisnalar dışında harp okulunu bitirip albay asb. okulunu bitirip kıdemli başçavuş olmayanı gördünüzmü? Ben görmedim. İyi günler dilerim

Ersen Gürpınar 
 10.01.2007 0:21
Cevap :
selam ve sevgiler Ersen bey.  10.01.2007 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1241
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster