Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1057
 

Çalınan telefon

Çalınan telefon
 

Telefonunuz hiç çalındı mı? Alışveriş sırasında küçük bir dalgınlıkla içinde yeni aldığım cep telefonumun da bulunduğu çantam çalındı. Bu ne yazık ki ülkemizde her gün yaşanan sıradan bir olay. İlk panikten sonra karakola gidip zabıt tutturdum.

IMEI numarası ile telefonumun bulunabileceğini söylemeyi de unutmadılar. Hatırlarsanız telefonların kayıt altına alınması için onbinlerce kişiden para toplanmıştı. Kayıtlı olan telefonunuz çalındığı zaman kolayca bulunsun diye kayıt altına alıyoruz, çalintı telefonların satılmasını engelleyeceğiz demişlerdi, paranın toplanmasına gerekçe olarak.

Biz de en azından devletimiz telefonumuz için bir güvence oluşturdu diye sevinmiştik. Ne yazık ki gerçek böyle değil. Uzun süre telefonla ilgili haber alamayınca savcılığa başvurdum. Karakoldan savcılığa gönderilen yazı da (bilerek yada bilmeyerek) IMEI numarası eksik yazılmış. Bu nedenle GSM operatörleri telefonu tesbit edememişler.

Şunu anladım, yaşadığımız ülkede bir şeyleri düzeltmek için yapılacak tek şey insanlarımızın düşünce yapısını değiştirmek. Olağan yazışmaların aylar sürdüğü bir yerde eksik yazılan birşeyi düzeltmek yada tamamlamak çok daha uzun sürecek.

Daha kesin sonuç almak için ne yababileceğimi araştırdım.Türk Telekom'dan telefonu görüşmeye kapattırdım. Eğer bu işlem gerçekleşirse en azından çalınan telefonlar bulunup sahiplerine iade edilmese bile satın alan yada çalan da kullanamayacak. Belki bu şekilde telefonların çalınması önlenmiş olur.

Bu uygulamayı ben yeni öğrendim. Kimsenin başına gelmesini istemem ama cep telefonunuz çalınırsa ve bulunması makul süreyi aşarsa konuşmaya kapatmak en akıllıcası.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 661
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Evli, üç çocukluyum. Hukuk mezunuyum. Kitap okumak müzik dinlemek ve yapabildiğim kadar el sanatları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster