Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
840
 

Çalış idraki kaldır muktedirsen ademiyetten

Çalış idraki kaldır muktedirsen ademiyetten
 

Şimdi yazımı okuyacak kişiler ne alaka diyecekler. Bir yandan Namık Kemal'in Hürriyet Kasidesinden alınmış bir söz , öbür tarafta şu anda İtalyan Parlementosunda senatör olarak görev yapan ve 1986 yılı Nobel Ödülü sahibi , 102 yaşındaki Fizyolog bir hanım.

Önce Namık Kemal'in lise yıllarımdan bu yana beni çok etkileyen ve hayatıma dustur ettiğim sözünü açıklayayım. Namık Kemal Hürriyet Kasidesinin bu beyitinde insana zincirler vurabilirsiniz, hürriyetini engelleyebilirsniz ama düşüncelerine hakim olamazsınız diyor . İnsan oğlunun hürriyetini engellemeye çalışan zalimlere hitaben eğer yapabilirseniz insanlıktan düşünmeyi , idrak etme yeteneğini alın diyor.

Hakikaten çok doğru bir söz.Evet insanın herşeyine hakim olabilirsiniz ama kafasının  içine asla.

Gelelim İtalyan Fizyolog Hanıma. 1940 li yıllarda yaptığı araştırmalarla sinir sistemi hücrelerinin nasıl geliştiklerini ve hücrelerin nasıl yenilendiklerini keşfeden ve bu keşfi ile tam 40 yıl sonra 1986 yılı Nobel Ödülünü almaya hak kazanan fizyolog Rita -Levi Montalcini şu anda 102 yaşında ve halen İtalyan Parlementosunda senatör olarak görev yapıyor.Bir basın organında söyleşisine rastladığım bu hanımın sözleri çok ilgimi çekti ve okumaya başladım.

Fizyolog Hanım söyleşisinde günümüz insanını çok ilgilendiren bir çok konuya değinerek şunları söylüyor.Emeklilik beyni harap eder. Emekli olan kişi eğer bir zihni uğraş bulmazsa bir süre sonra beyni ölür ve dünyayı terk eder. Halen Afrikalı kızların okuyup , ülkelerinin gelişiminde rol sahibi olmaları için çalışan ve bu konuda çeşitli kuruluşlardan kızlara burs sağlayan Bayan  Rita aynı zamanda İslam Ülkelerinde kadınların zulüm görmesi ile de mücadele ediyor. Dinin erkek karşısında kadının etkisini yok ettiğini ve kadını bilimin ve her türlü gelişimin dışında tuttuğunu belirten Rita neden kadın bilim insanı fazla yok sorusuna da şöyle cevap veriyor. 'Kadın beyni ile erkek beynı arasında bilmek ve öğrenmek yeteneği bakımından hiç fark yok. Bilimle uğraşan kadın sayısı az bile olsa erkeklerin yaptığı bilimsel keşiflerde kız kardeşlerinin ,eşlerinin ve kızların katkısı çok büyük .'

Söyleşi ilginç olmaya başladı değil mi.

Alzheimer, Parkinson ve bunamayı durduracak bilimsel çalışmalar içinde olduklarını ve yakın gelecekte bu hastalıkların sadece hayal olacağını söyleyen Rita zihnin her zaman taze kalması ve yaşlanmamak için 'Arzu etmeye devam ediniz.Beyni faal tutunuz, onu çalıştırınız.Bu suretle beyniniz hiç yaşlanmaz ve bozulmaz .'diyor.Tüm yaşam boyunca meraklı, istekli ve sevgi dolu olan kişilerin bedenleri yaşlansa bile zihinlerinin hiç yaşlanmadığını da sözlerine ilave ediyor.

Söyleşinin sonlarına doğru gelen bir soruya verdiği bir cevap ise beni yerimden fırlattı. Sorudan yahudi olduğunu anladığım Rita, Hitler zamanında büyük baskı gördüklerini ,saklanmak zorunda kaldığını ve laboratuarını yatak odasına taşıyıp çalışmalarına orada devam ettiğini söyleyerek Yahudi bilim adamı neden çok sayıda sualine söyle bir cevap veriyor. 'Yahudilerde bilim adamı ve entellektüel çok sayıdadır. Çünkü Yahudiler hep sürgün yaşadıklarından, hep baskı gördüklerinden sadece düşünmüşlerdir. Çünkü düşünce dışında herşey yasaktır. Ama kimse onların kafalarının içindeki düşünceyi engelleyemez .Dolayısı ile Yahudiler tek yasak olmayan şeyi yapıp düşünmüşlerdir.

Fizyolog Bayan Rita ,Namık Kemal'in Hürriyet Kasidesinde söylediği fikri söylemiyor mu.

Çalış İdraki kaldır muktedirsen Ademiyetten.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster