Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1380
 

Çalışan kesimin aylık geliri yıl sonunda %6 düşecek. Siz buna birde %7'lik enflasyonu ekleyin..!

Çalışan kesimin aylık geliri yıl sonunda %6 düşecek. Siz buna birde %7'lik enflasyonu ekleyin..!
 

2012 yılı birinci yarısında çalışan kesimin aylıklarına ortalama %3 zam yapıldı. Yılın ikinci yarısı için de yine %3 zam yapılacak. Bu durumda çalışan kesimin aylık gelirine basit olarak toplam %6 zam yapılmış olacak.

Ancak birde şu gerçek var. Çalışan kesimin aylıklarından yapılan gelir vergisi kesintisi yılbaşında %15’ten başlayarak kademeli olarak önce %20’ye yılın ikinci yarısından itibaren de %27’ye çıkıyor. Bu da gelir vergisi kesintisinde toplam 12 puanlık artış demek.

Bu durumda çalışan kesimin aylık geliri artmayacak. Aksine yapılan %6’lık zammı gelir vergisindeki 12 puanlık artıştan çıkarırsak %6 düşecek.

Siz buna 2012 yılı sonunda gerçekleşmesi beklenen yıllık ortalama %7’lik enflasyonu da ekleyin. Bu durumda çalışan kesimin alım gücü reel olarak %13 düşmüş olacak.

2013 yılı başında enflasyon farkı maaş ve ücretlere eklense de, enflasyonun alım gücündeki aşındırıcı etkisi nedeniyle çalışan kesimin alım gücü ve refahına hiçbir faydası olmayacağı gibi, aylıklara yapılan zammın iki katı gelir vergisindeki artışla geri alınmaya devam edecek.

AKP’nin on yıllık iktidarı boyunca sizi enflasyona ezdirmiyoruz diyerek uyguladığı yöntem işte budur.

Ve bu yöntemle AKP’nin on yıllık iktidarı boyunca çalışan kesimin alım gücü ve refahına bir kör kuruşluk hayrı dahi olmamıştır.

AHMET ELDEN

Fatih ÖZCAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazının kurgulaması ve temel esprisi çok güzel ayarlanmış ama rakamların yanlışlığı ve eksikliği nedeniyle etkisi sıfırlanmış dostum. Bir kere şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde AKP "sıcak para diktası",bu yıl kamu çalışanlarına ve emeklilere zam vermedi. bahanesi ise malum; yasa... İkincisi enflasyon çok düşük gösterilmiş. Epeydir Türkiye'de enflasyon çift haneli rakamlarda... TÜİK gibi iktidar manipülasyonlu istatistik örgütlerinin bile gösterdiği çift haneli rakamlar... Ancak her istatistikte olduğu gibi TÜİK'in ilan ettiği enflasyon rakamları da dandik ve uydurma, gerçeği ifade etmiyor. Çarşıda pazarda gerçek enflasyon çok yukarıda. Son olarak ünlü deyişle söylersek her halk ya da millet "layık olduğu yönetim"le idare olunur. Halkımızda bir akıl tutulması var. Bundan kurtulana kadar bu tür aşağılayıcı muamelelere uğrayacaktır.

Fatih ÖZCAN 
 22.02.2012 13:31
Cevap :
Sayın Fatih Özcan yazımda sadece memurları kastetmedim. Biliyorsunuz ki bu ülkede yüzbinlerce asgari ücretli var. Sosyal sigorta kapsamında çalışan tüm ücretliler buna dahildir. Özel sektör de ücret zamlarında kamuyu baz almaktadır. Alım gücünün daralması nedeniyle harcamalarda temel tüketim maddelerinin en önemli yeri tutması. Bunların fiyatlarının da genel enflasyon oranının iki katı arttığı da bir gerçektir. Bu konudaki görüşünüze katılıyorum. Bu durumda AKP iktidarınca çalışan kesimlerin ve emeklilerin dahi ekonomik olarak alenen ezildiği bir gerçektir.  24.02.2012 18:46
 

Yunanistan'da ücretler düşecek diye lıyamet koparılıyor. Bizim "usta"ya sorsalardı nasıl yapılacağını öğretirdi. Enflasyon hesabına da hiç inanmıyorum. Selamlar.

Turbest 
 15.02.2012 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 5489
Kayıt tarihi
: 05.10.11
 
 

1968 Afyon doğumluyum Antalya'da yaşıyorum. Antalya end. meslek. lisesinden sonra Anadolu Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster