Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '14

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
2223
 

Çalışırken tam, emeklilikte yarım maaş veriliyor; emekliyken Allah bize gökten yiyecek mi yolluyor?

Çalışırken tam, emeklilikte yarım maaş veriliyor; emekliyken Allah bize gökten yiyecek mi yolluyor?
 

Ya tamam gerekçesi mantıklı, sonuçta fiili olarak çalışmıyorsun, çalışıyor gibi para alamazsın tabii ki de işin bir de geçim yönü var. Çalışırken adama atıyorum 1000 lira veriyorsun, emekli olunca 500 lira; kişi bu 1000 lirayla geçiniyordu, emekli oldu 500 lira vermeye başladın, “ çalıştığın zamanlara göre yarısı kadar yemek yiyeceksin” mi demek istiyorsun?

Yoksa emekli olduğumuzda ihtiyaçlarımız mı azalıyor? Hani çocuklar evlenmiş ayrılmıştır, karı koca bir Ayvaz bir Köroğlu kalmışlardır, bu para ikisine yeter, hem az yesinler sağlıkları bozulur mu deniliyor? Tamam ama bu varsayım gerçeğe uymayabilir. Dört çocuk, bir karı, üstelik ev kira, çocuklar okuyor, üstelik adam yıllarca çalıştı emeklilikte biraz gün görmek istiyor; o güne kadar biriken borçlar ve hastalık halleri de cabası…

Yani şimdi bir elinizi vicdanınıza diğerini de cüzdanınıza koyun, bu adam/bu kadın ne yapsın?

“Devletin imkânları bu kadar” Hay bu devlet batsın! İnşallah AB kapılarında sürünür de dilim dilim dilenir! Doğdum emzik param yok, devletin imkânları; işte gidiyorum kefen param yok, devletin imkânları.

Ya kardeşim bu ülke bize yetmiyorsa Sahrayı Afrika’yı 49 yıllığına kiralayalım; yetiyorsa yetirin da! Emekli olunca aynı boğaz yemiyor mu kardeşim! Bak Kerim Korkut iktidara geldiğinde “Second Life-İkinci Hayat” emeklilik modelinde ne yapacakmış. Senin verdiğini verecek, artı herkes ölünceye kadar üretmeye devam edecek.

Devlet bunlara (sevdiği işler/hobileri doğrultusunda) iş verecek, iş kuracak. Üretileni satıp parasını üretene verecek. Yani her emekli hem eğlenecek/gezecek hem de üretime katkıda bulunup para kazanacak. 1000 lira emekli maaşı alıyorsa belki 500 de öyle alacak, geçimi kolaylaşacak. Sense adamı/kadını eline yarım maaş veriyor ne yaparsan yap deyip kaldırıp atıyorsun. Emeklilik dönemi dilencilik dönemi oluyor. Uygulanan ekonomi programları kişilerin gelirinde artış sağlamıyorsa ne anlamı var ki.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkusuz Kerim: Emekli mi dediniz o da kim o hala yaşıyor mu,Dolet onu köteklemişti.Ona mezar kazmıştı, baş ile ayak taşları hazırlamıştı, hala ölmedi mi?Ölmekte zorlaştı Emekliler için.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 05.10.2014 1:14
Cevap :
Bu yazım iyi okuyucu çekti...  11.10.2014 20:55
 

doğru söze ne gerek bunun başka acıklaması olbilirmi yetgililer insan hakını iyi düşünmeli diyorum

Teknolocin 
 23.01.2014 9:28
Cevap :
Evet haklısınız teşekkür ederim.İsminiz çıkmamış ama zararı yok.Selamlar,saygılar.  23.01.2014 19:17
 

Çalışırken verdiği ile ölmeden ölümcül ücretle nasıl yaşanacağı öğrenmiş bir insana emekli olunca aynı parayı vermen doğru olmaz! Yarısını verirsin ki ölüme iyi hazırlansın! Sonra nasırlaşmış tümör patlıcanı kanser yapmaz. -5 derecenin altına inmiş havada sobayı yakmayı unutmuş seracı patlıcanı acıtmıştır. Kırağı zaten bu senaryoda gereksiz. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 19.01.2014 23:23
Cevap :
Yani işte özgün yorum diye buna denir.Teşekkür ediyorum.Selamlar efendim.  21.01.2014 20:38
 

Kerim Bey ne güzel bir soru!Gerçekten de'Çalışırken tam' maaş alırken neden, niçin, nasıl ve hangi hukuk gereğince ne oluyor da 'emeklilikte yarım maaş veriliyor' değil mi?Bu konuda ben de yazdım bir kaç kez içerik olarak sizin başlığa taşıdığınız bu öz çok önemli.Anlayan var mı? YOK! Sanırım TBMM yasaları oldum olası bu gibi %50'lik bir dayatma ile emeklilerin en az %75 kadarını 'parasızlık sıkıntısı çeke çeke' öl!'diyerek ötelemiştir. Oysa kişilerin çalışırken elde ettikleri haklar için yasal olarak var olan 'müktesep haklar' ne yazık ki emeklilik için aylıklarımızdan kesilen bedelleri ödüyor ve aylıkları da %50'ye doğru çekiveriyor. Oysa kazanılmış haklar demek olan 'müktesep haklar' hangi nedenle düşüyor açıklaması yok!Bu siyasi oyunun kaynağı da ne yazık ki TBMM'dir.Bu durum refah toplumlarında da var.Türkiye ne zaman refah toplumu oldu ki? O kesilen haklarımız iktidarları ballı halelere akıtılmıyor mu?Bu konuda 'sarı sendika' kılıklı emekli dernekleri ne iş yaparlar belli değil!

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 19.01.2014 21:52
Cevap :
Güzel yorumunuzu satır satır büyük bir dikkatle okudum.Teşekkür ediyorum.Selamlar efendim.  21.01.2014 21:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4781
Toplam yorum
: 12840
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster