Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '16

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
70
 

Çalışma hayatına yeni başlayanlara tavsiyeler

Çalışma hayatına yeni başlayanlara tavsiyeler
 

Çalışma hayatına yeni atılan genç beyinler, ileride mağduriyet yaşamamak adına bir takım konular hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. İş yaşamında başlayanlar için rehber olmasını umduğum blog yazılarımı burada paylaşacağım. Umarım faydalı olur.
 
Yeni bir işe girildiğinde özellikle deneme zamanı adı altında geçirilen bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu işyerine göre 1-3-6 hafta şeklinde olabilir. Bu tür bir ön çalışma süresince çalışan kişinin sigortasının yapılması gerekmektedir. Eğer bu önemli nokta atlanırsa çalışanın zararına olan bir durum ortaya çıkacaktır ve sonucunda olası bir iş kazası ( Allah korusun) yaşanması halinde yasal olarak hak sahibi olunmasının önüne geçilecektir. Bu tür durumların önüne erkenden geçmek için deneme süresi de olsa sigortanızı mutlaka konuşmalısın.
 
Bir işyerinde görev alan her çalışan, iş başı yaptığı gün itibariyle sigortalı olmalıdır. Eğer giriş yapılmazsa ihmale denk gelerek kabul edilmeniz halinde de bir kaç ay boyunca primlerinizin ödenmemesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlar ise çalışanın ileride öğrendiğini moralini bozan etkenlerdir.
 
Eskiden bu tür bilgilere ulaşmak tc kimlik numarası ile mümkündü. Aşağıdada giriş ekranını paylaştığım şekilde bilgiler girildikten sonra işe giriş tarihiniz ve diğer detaylara ulaşılabiliyordu fakat artık güvenli erişim sebebiyle ssk sorgulama işlemleri edevlet kanalı üzerinden şifreli olarak yapılmaktadır. 
 
 
 
ssk-ekrani
 
Önemli olan bir diğer husus da sigortanızın yaptırılıp yaptırılmadını edevlet üzerinden de anında göremezsiniz, sisteme bilgiler bir ay sonra girmektedir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan ek iyi işlem bağlı olduğunuz sgk müdürlüğüne giderek durumu anlatıp yönlendirmelerini istemektir. Bu sgk konusu her ne kadar çoğu kişinin kulak arkası ettiği bir konu olsa da ileride oldukla yararını göreceğiniz bir konudur.
 
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 198
Kayıt tarihi
: 16.09.13
 
 

Lermontov aşığı, Puşkin dostu, Haşim'in sırdaşı, Akif'in dizelerindeki ezgi, Dosto'nun karanlık y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster