Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '20

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
37
 

Cam Ambalaj Faktörü

Sıvı tüketiminin daha da arttığı bu yaz günlerinde aldığınız içeceklerin ambalajlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Piyasada içecekler bir çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor ama bir tanesi var ki “ben en sağlıklı olanım.” diye bize raftan el sallıyor. Tabi ki tahmin ettiğiniz gibi cam ambalajdan bahsediyorum.

Bu diğer ambalajların kötü olduğu anlamına gelmiyor, ambalaj tasarımı ve çeşidine göre gıda güvenliğinden bahsedebiliriz fakat içlerinde sıralama yaptığımızda camın önde olduğu herkes tarafından bilinir.

Peki neden cam ambalaj?  Bunun en önemli nedeni camın bir gıda maddesiyle etkileşime girmeyişi yani kimyasal değişim yaratmaması. Cam ambalajın içini göstermesi tüketiciye karşı bir albeni sağlar ve bu da cam ambalajın avantajlarından biri. Bu durum ancak gıda bozuksa veya tüketilmemesi gerekiyorsa olumsuz bir özelliğe dönüşür ki bu zaten tüketicinin yararına biliyorsunuz. Renkli camlar ise gıda maddelerini güneş ışığının etkilerinden koruyan bir özelliğe sahip. Bana göre en güzeli ise cam ambalajın çevre kirliliğini önlemesi. Hep cam ambalajın avantajlarından bahsettim, tabi ki her şeyin avantajlarının yanında dezavantajları da vardır fakat güvenli gıda tüketimi ve sağlık söz konusuysa avantajlarını bilmemiz yeterli.

Campet … bana göre “güvenli gıda tüketiminin en güzel örneklerinden biri. “  Bir çok tüketicinin henüz campeti çözememiş durumda olduğunun farkındayım. Sizlere bunu basit bir dille anlatmaya çalışayım. Bildiğimiz pet şişenin içerişinin ince, kırılmayan ve saf bir camla kaplandığını düşünün, bu cam sizin sürekli gördüğünüz cam formunda olmadığı için onu görmeye çalışmayın. Bazen “ İçine bakıyorum içinde cam göremiyorum, cam nerde? “ gibi tepkilerle karşılaşıyorum bunlara hiç gerek yok. İşte bu yapıdan dolayı campet gıda ürünlerinde cam sağlığını bizlere vermiş oluyor. Dışındaki pet ise depolama ve taşıma kolaylığını sağlıyor.

Gıda güvenliği söz konusuysa cam ambalaj kaçınılmazdır. 

Sağlıkla kalın!

Not : “İnsan gibi ambalajın da içi dışı bir olanı makbul. “                                        

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge BİLGE

Büşran Betül Kaya, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Jale Hanım, elbette sağlık açısından ilk sırada. Söylediğiniz gibi cam ambalajda depozitolu olmadığı zaman ve taşıma-depolama aşamalarında sıkıntılar oluyor ama sağlığı öncelikli tutuyoruz. Sevgiler..

Nermin Özge Bilge 
 21.05.2020 16:00
 

Evet sağlık açısından katılıyorum fakat çevre açısından depozitolu olmadığı sürece büyük tehlike

jale kasap 
 17.05.2020 18:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 321
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 317
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster