Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
179
 

Cam Damacana Modası

Cam Damacana Modası
 

Cam damacana modası


Sizi şöyleeeee…. eskiye götüreyim bu hafta ne dersiniz? Duyan da zanneder yaş 50-60. Yaşımız o kadar olmasa da eskiyi merak eder sorar öğrenir, büyüklerimizden ve eğitim aldığımız okullardan iyi dinleriz. Hal böyle olunca da ister istemez bazı konularda bilgi sahibi oluyorum. Yaşıtlarımın çoğu bilmiyordur bu anlatacağımı. Büyüklerim de hep  “ Yaa eskiden öyleydi kızım, doğru diyorsun. “ der bu konuyu açtığımda. Çok uzatmadan başlıyorum.

Cam damacanaları hatırlıyor musunuz? Eski yıllarda kullanılmış. İlk duyduğumda üniversitede dersteyken “ Nasıl yani o büyük bir şey, 19 litre nasıl cam olur? “ diye içimden düşünmüştüm. Sonrasında çok da zor bir üretim olmadığını anladım. Biz yeni nesil yıllardır farklı damacanalarda su tüketiyoruz, alışmışız bir kere.  “ Cam damacana “ denilince şöyle bir düşünüyoruz.  Üniversitedeki ambalaj dersimiz olsun, gıda dergileri olsun, gıda sektöründe yıllarca camın güzelliklerini öğrendik. Cam ambalaj başkadır, bunu hep söylerim. Zorlukları vardır, bunu küçük bir çocuk bile tahmin eder. Kişisel düşüncem, zorlukları hakediyor. Aslında bu konuda bazı mühendisler farklı düşünürken bazıları ise camın açık ara önde olduğunu belirtiyor. Her zaman derim bilirsiniz, her iki düşünceye de saygı duyuyorum. Bakıyorum da gün geçtikçe cam damacanaya dönüş artıyor, bunu gerçekleştiren marka sayısı çoğalmakta. Ürün 19  ve 15 litrelik damacanalarla karşımıza çıkıyor. Direk akla şu soru geliyor :     Nasıl taşıyorlar ? “ özel bir sepet var taşıma işlemini onunla gerçekleştiriyorlar. Pompa kullanılabiliyor her zamanki gibi. Bazı markalar cam boru da kullanmanıza fırsat sağlayabiliyor.

1-2 yıl önce bu köşede cam ambalajdan bahsederken, sizlere ileride cam ambalajlarla daha fazla karşılaşacağımızdan ve eskiye dönüş olup  cam damacana üretiminin artacağından bahsetmiştim. Bu moda birçok markada geçerli olmaya başladı. Plastiğin pabucu dama atılır mı? Bilemem. Siz tüketicilerin tercihi her zaman hayatın akışını belirliyor, bakalım ve görelim.

Not: “ Cam damacana modası geri döndü. “                                                                 Sağlıkla Kalın!

Gıda Mühendisi

Nermin Özge BİLGE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 305
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 321
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster