Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
60
 

Cam silen şef

Yaş ilerledikçe olacak anılar hatırlanmaya başlıyor bazen. Bende anlamı olan, iz bırakan anılarımı okurlarla paylaşmak düşüncesindeyim. Doksanlı yılların başında Zonguldak ili Alaplı İlçe Malmüdürlüğünde gelir servisinde şef olarak görev yaptım.

Dairemiz Belediye binasının beşinci katındaydı. Denize bakan bölümünü Malmüdürlüğü, diğer bölümü Nüfus Müdürlüğü kullanıyordu. Daire boya badana yapılalı iki ay olmuştu. Boyacı herhalde acemiydi, tüm camlar boya içindeydi. Masamın yanında bulunan pencereden zaman zaman denizi seyrediyordum. Boyalı camların silinmesi hakkında hiç bir belirti görünmüyordu. Malmüdürü vekili ve diğer şef arkadaşım Yılmaz beyden de girişim yoktu. Boyalı camları gördükçe canım sıkılıyor, direkt odacıya talimat vermiyordum. Bu görev öncelikle Malmüdürü vekiline aitti. Dairede bir erkek bir bayan iki yardımcı hizmetli bulunuyordu.

Artık zamanı gelmişti, şef İsmail bey dairenin temizlik malzemelerinin bulunduğu odaya gitti ve bir kova su doldurdu, bir de bez buldu. Masasının bulunduğu camı silmeye başladı. Tüm gözler İsmail beyin üzerindeydi, cam silme işlemi yarı yarıya tamamlanmıştı. Yan masadaki bayan memur;' çok güzel siliyorsunuz şef' dedi. Tüm camı tertemiz yapmıştım. Kovayı da kendim yerine bıraktım, masama oturdum, denize baktım uzun uzun. Başımı çevirdiğimde bizim görevliler Naciye ve Yunus ellerinde kovalar ve bezlerle  geliyorlar diğer camları silmeye. O gün camların tamamı silinmiş oldu.

Aradan yıllar geçti İsmail bey müdür muavini oldu. Birkaç yerde görev yaptıktan sonra Akçakoca'ya geldi tayinle. Bir bayram öncesi camların silinmesi gerekiyordu. Eşi biraz rahatsızdı. Daha önce internetten cam silme köpüğü aldı. Gelen giden olabilir düşüncesiyle tüm camları sildi.Cam silme işlemi 45 dakika sürmüştü. Ne de olsa şeflik zamanından tecrübesi vardı.

İsmail bey personele görevlerini hatırlarmak, başka bir deyişle fırça atmak veya malmüdürüne gidip konuyu iletmek yerine sorunun çözümünü böyle yaptı.

Kamuda görevli herkes kendi görevini layıkıyla yapsa ya da yapabilse sorun kalmazdı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ders verici bir duyarlılık örneği sergilenmiş sayın Kavosoğlu.Elinize sağlık.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 27.04.2015 19:18
Cevap :
Teşekkür ederim sayın Oğuz değerli yorumunuz,okumanız bile beni tarifsiz mutlu etti, selamlar  28.04.2015 13:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 217
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster