Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
545
 

Cami, mescit, imam, müezzin

Cami, mescit, imam, müezzin
 

Bu hayırseverler acaba eskiden hayırsevmez miydi? Bülent Arınç Alanya'da bir caminin açılışında camiyi yaptıran hayırsever vatandaşların çıkıp konuşma yapmamasına sitem etmiş. Nedense AKP iktidara geldiğinden beri bu çok mütevazi hayırseverler her yere cami yapmaya başladı.

Bursa'da bir cami için yıllar önce temel atılmıştı. Ama hayırseverlere yapılan onca yardım çağrısına rağmen yeterli yardım toplanamayınca cami yapılamadı. Ama ne oldu dersiniz AKP iktidara geldikten hemen sonra hayırseverler meydana çıktı yardımları bol keseden dağıttı ve cami lüks, ihtişamlı endamıyla yükseliverdi.

Bu camiye farklı yönlerden 200 metre mesafelerde toplam 3 cami ve bir de mescit var. Bunlardan iki cami ve mescit eskiden beri bu muhittedir. Şimdi inşaatı hemen hemen tamamlanmak üzere olan yeni bir cami daha inşaa ediliyor ki saray gibi maşallah. Güya yaşlı bir hanımefendicik birkaç milyonu cami için feda etmiş. Herhalde miras bırakacak kimsesi yok ki bu kadar bonkör olmuş. Hatta yıllardır park alanı olarak kullanılan arsa da ona aitmiş. Acaba belediye şahsi arsaya park yapmak gibi bir hataya mı düşmüştü. Olabilir burası Türkiye belediye bile tapunun kime ait olduğunu araştırmamıştır ya da bu hayırseverin yardımına bari arsa verelim de ayıp olmasın demiştir.

Daha önce camilerin yapılması için kaynak bulunamazken nedense AKP iktidara gelince kaynaklar artıverdi. Daha önce hayır yapmayı sevmeyenler artık çok hayırsever oldu.

Hayır sevin tabii. Cami düşmanı değiliz elbette. Yapılsın ama neden okul ihtiyacı yetersizken eğitime destek olunmuyor. Bazı okullarda bir sırada üç öğrenci oturuyor. Farklı branşlardan öğretmenler alakası olmayan derslere giriyor. Çünkü yeterli sayıda öğretmen atanmıyor.

Dikkat edin her öğretmen atamasında Din Kültürü öğretmenliği en fazla atanan birinci ya da ikinci branştır. Nedense bu branşta açık çok ama tarih, coğrafyada açık yok. İmam,müezzin Kuran Kursu öğreticisi atamaları zaten had safhada. Vatandaşın ortaokulu, lisesi imam hatipe çeviriliyor, çocuklar başka okula gitmeye mecbur ediliyor ya da imam hatipe geçişe zorlanıyor. Tabii din adamına çok ihtiyaç var bu ülkede. Bilim adamını ne yapacaksınız. Batı her türlü teknolojiyi veriyor, üretmesek de olur, hazıra konarız.

Ne diyelim istediğiniz kadar ibadethane yapın. Okula ne gerek var cami yapın. Dersliğe ne gerek var mescit yapın. Öğretmene ne gerek var imam atayın, okutmana ne gerek var, Kuran hocası atayın. Salata yemeyin, hıyar yiyin de daha da hıyar olun.

Bir caminin dolmadığı mahalleye üç - dört cami yapın. Öğrenciler de 50 kişilik sınıflarda branşla alakası olmayan, ek ders ücretine hevesli öğretmenlerden ders alsın. Yani böyle gelmiş, böyle gider.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1745
Kayıt tarihi
: 28.03.12
 
 

1981 yılında Bursa'da doğdu. İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster