Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '19

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
56
 

Cami Cemaati Baskısı!

Duyduğumuza ve bildiğimize göre namaz her yerde kılınabilir. Yeter ki ortam temiz olsun. Ama gelin görün ki halk içinde, camide kılınan namaz 27 kat daha sevaptır diye bir inanç var. Birçok ilahiyatçı bunun doğru olmadığını söylüyor. Doğru olduğunu kabul etsek bile evde namaz kılmanın da caiz olduğunu biliyoruz. Hatta gösterişten uzak olduğu için daha sevaptır diyenler var. Şahsen ben daha çok evde namaz kılmayı yeğliyorum. Cuma için ise camiye gidiyorum. Allah hereksin kıldığı namazı ve yaptığı ibadetleri kabul etsin.

Ama çevremde gözlemlediğim bir şey var. Bazı Müslümanlar özellikle camiyi tercih ediyor. Buna diyeceğimiz bir şey yok ama bunlardan bazıları namaz sırf camide kılınırmış gibi camiye gitmeyen ya da seyrek giden Müslümanlara mesafeli davranıyorlar, onları dışlıyorlar. Bunu çok açık bir şekilde görmeniz ve hissetmeniz mümkün. Hatta bazıları bunu alenen dillendiriyor bile. Buna bizzat ben şahidim.

Hani söylemeye dilim varmıyor ama gözlemlerim ve hissiyatım o ki bazıları bir gösteriş havası içinde camiye gidip geliyor! Bunu adeta bir statü kazanmış edasında yapanlar var.

Biliyorum bu konu hassas bir konu. Her camiye giden böyledir demiyorum. Camiye gidilmesine de asla karşı değilim, olamam. Hatta zaman zaman ben de giderim ve bir cemaate ait olmanın huzurunu yaşarım. Benim anlatmak istediğim başka bir şey. Bunu yukarıda anlatmaya çalıştım. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Özetlersem, namaz yalnız camide kılınır gibi bir düşünce ve tavır yanlıştır. Kişi pek ala evinde de kılıyor olabilir. Yukarıda yazdığım gibi kimilerine göre bu daha sevaptır.

Bu konuda bir baskı hissetmek çok üzücü…

Cumanız mübarek olsun.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 527
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster