Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1615
 

Camiler ahır oldu mu?

Camiler ahır oldu mu?
 

bir köy camii!


Gece televizyon programlarının birinde “camilerin ahıra çevrildiği “yolunda bir laf duyunca bu konudaki duyumlarımı yazayım dedim.

Babamdan duymuştum.

Stalin’in Kars’ı Ardahan’ı istediği yıllar! Yıllardan da 46-47! Yer Erzurum Aşkale! Ailemiz Aşkale’de yerleşmişler. Dedem de köyünün imamı.

Büyük bir askeri sevkiyat başlamış trenlerle doğu illerine. O zamanlar motorlu araçlar yok doğru dürüst. Atlar katırlar var. Askeri kışlalar da yetersiz!

Askerleri köylere dağıtmışlar! Atlar, katırlar köylünün ahırında, askerler de cami diye kullanılan toprak damlı yerlerde, kalanlar da kimi hocanın evinde, kimi ağanın evinde!

Bizim evde de kalanlar varmış.

Erzurumlu ekmeğini bölüşmüştür askerle! Olmayan yemini bölüşmüştür askerin atıyla katırıyla!

Evet!

İhtiyaç durumunda camiler de ahır olarak kullanılmış olabilir. Bu normaldir. Bunu camiler ahıra çevrildi kastiyle ifade etmek yanlış bir ifade tarzıdır.

O şartlarda değil camiyi herkes kendi evini bile ahıra çevirmek durumundadır.

Mevzu vatansa gerisi teferruat bile değildir.

Bunu Menderes’ten bu yana kullanır dururlar.

Hazır bir laftır bu!

Can simididir.

Bu laflar Müslüman’ım diyene bir şey kazandırmaz!

Bir gün bir bela gelir, başlarlar “ne yaptık da başımıza bunlar geldi” demeğe!

Orta Doğu böyle buldu belayı işte!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Savaş yıllarının çok önce Bursa'daki bir uygulamayı yazayım size canlı tanıklarından aktarılan: Yıllar Türkçe ezan okunan yıllar. Bursa'daki Ulu Camii'nin arka kapısına koca bir kalas atar askeri yetkililer. Ve atları buraya bağlarlar. Altlarına torba hak getire. Cami avlusunu "at .oku" götürür. Türkçe ezandan hoşnut olmayan cemaat zaten namaza camiye gelmektedir. Bu uygulama ile cemaat daha da azalır. (Bakınız: Mustafa Armağan, Menderes ve Türkçe Ezan) Selam ile.

Can Keman 
 25.11.2010 20:31
 

Lafı ben öyle duymadım. Gerçi bu wskiden beri böyle söylene gelse de "camilerin ahır yapıldığı" abartı sanatıdır. Televizyonda tarihi cami onarımlarında yolsuzluk yapıldığı iddiasına cevaben söylenen söz "CHP'nin camileri depo yaptığını biliriz" biçiminde bir girişti. Doğrudur, ikinci dünya savaşı sırasında birçok cami depo olarak kullanılmıştır. Hayvan ve insan yiyeceği ile askeri malzeme depolanmıştır. Ancak bu bile tarihi camileri o zamanki iktidarın pek de önemsemediğini anlatmaya yeter sanıyorum. "Vatan söz konusuysa..." sığınması o kadar da inandırıcı değil. İstenmiş olsaydı bu malzemeleri depolayacak başka bir çatı altı bulunabilir ya da yapılabilirdi sanıyorum. Tabi bu konu eski cami onarımlarında yolsuzluk yapıldığı iddiasına da bir cevap değildir. Gene de CHP illeri sürdüğü iddiaları yargıya götürmekte neden nazlanır anlaşılır gibi değil. Şimdiye kadar birçok suçlama dosyası açtılar, fakat yargıda izi sürülen bildiğim kadarıyla bir tek Deniz Feneri. O da kamu davasıyla açıldı

Muharrem Soyek 
 25.11.2010 12:01
Cevap :
Yumuşatılmış bir söylem bu. Biliyoruz ki bu söz uzun zamandır söyleniyor Muharrem Bey. Depo derken maksat nedir? Mühimmat deposu mu? Aslını yazdım işte. İlk ağızdan. Selamlar.  25.11.2010 19:32
 

hem lubnani hemde yugoslavyayi ic savas oncesi ve sonrasinda gordum. tesaduf buya benzerlikleri arasan bulmak mumkun hele biz ikiz kardes sanki bazi olaylar!!!!Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 25.11.2010 6:35
Cevap :
Allah korusun. O ülkelere benzemeyiz tabi.  25.11.2010 19:32
 

kıssadan bir mantık ve vatanseverlik dersi...aklına sağlık BALCIBABA...eyvallah...

nedim üstün 
 25.11.2010 5:31
Cevap :
Herkes temelde böyle olmalı. Temeli sağlam olmalı. Selamlar Nedim Bey.  25.11.2010 19:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1638
Toplam yorum
: 13551
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 452
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

Doğum tarihim değişmedi ama çok şey değişti bu güne kadar. En başta, dede oluyorum! Evet; şaşırdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster