Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '09

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
2177
 

Camili (Macahel) Artvin

Camili (Macahel) Artvin
 

Artvin dört mevsim kışkırtıcıdır :)


Sevgili Blogdaşlarım;

Dilimiz de bir deyim vardır bazen lafa başlarken deriz ya ''Memleketin dört bir köşesinde...'' ben de öyle başlamak istiyorum. Zira bunu demeyi hakedenlerdenim diye düşünüyorum :)

Evet, canımıniçi ülkemin dört bir köşeşinde hatta daha fazlasın da görev yaptım, iyi ki de yapmışım.
Şöööyyle ! bir yakışıklı haritamızı gözünüzde canlandırırsanız hak vereceksiniz. Artvin, Hakkari, Çanakkale ve Antalya'nın en batısı. Bahse konu çalıştığım iller bunlar efendim. (dahası var tabii, ama konu dağılmasın diye kısa kesiyorum.:)).)

Daha önceki yazım da Kekova'dan bahsetmiştim şimdi sıra (1993-1996) yılların da görev yaptığım hangi sıfatla anlatacağıma bir türlü karar veremediğim can Artvin ve bu canın içi Camiliden ip uçları vermek istiyorum.

Camili, yöresel adıyla (macahel) Borçkaya bağlı, harikuladelikleri içine sindirmiş, serpiştirmiş bir beldenin adı. Gürcistan'a komşu dağların tepesin de bulutlara yakın bir yer. Ulaşım bizim zamanımız da zordu. Şimdi sanıyorum yolu asfalt olmuştur. Berrak bir havada dağlara baktığınız da yeşilin tonlarını sayabilirsiniz. Havasının ne denli saf olduğunu, insanlarının ne kadar sıcak kanlı, doğal, sohbet ehli olduklarına sevinerek tanıklık edersiniz.

Kendinizi çok mutlu ve güven de hissedeceğiniz bir yerde geldiğinizi anlarsınız.
Gezilecek, görülecek ve yaşanarak tadılacak öyle zenginlikleri var ki bir tanesini ben söyleyim diğerlerini resimler anlatsın. Sisin olmadığı bir zaman da Karagölü mutlaka görün derim..

Benim güzel yerleri aktarırken amacım ip uçları vermek. Hem insanları sıkmak istemiyorum hem de muhteşem güzellikleri yazıya taşıyacak maheretim yok. Güzelliklere haksızlık etmek istemem..

Sevgili Dostlar;

Tabi ki bu güzel belde de görmenizi önereceğim bir çok yer var. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim Camili'yi ve Artvinin diğer yerlerini ilk defa görenler kendilerine çok kızacaklar :)

''Neden bu kadar geç tanıdım''...Diyecekler. :)

Artvin şehir merkezi çok ilginç. Çünkü mukayese yapabileceğiniz bir ikinci şehrimiz daha yok. Görünce hak vereceksiniz..

Kafkasör'e çıkmalısınız, kuymak yemelisiniz..

Yusufeli'nden Karçallar'a 4000 m çıkmalısınız, yine Demirkent köyünü görmelisiniz, kılıçkaya beldesine yolunuzu düşürmelisiniz.

Mutlaka sabahın ilk ışıklarıyla çoruh'a su içmeye inen dağ keçilerini bir yere saklanıp izlemelisiniz ki neden bu kadar ısrarcı olduğumu anlayabilesiniz.

Şavşat evleri ki duvarı ahşap, tabanı ahşap, tavanı ahşap, merdiveni ahşap, balkonu ahşap hülasa herbir yanı doğadan. Bu evlere dokunmalısınız. Resimlemeli ve taşımalısınız yörenize..

Ardanuç Şavşat arasından Bülbülan yaylasına çıkıp gündüz geceyi yaşamalısınız. Sis'in oyunlarına tanık olmalısınız, şaşırarak.:)

Murgul ve Maden e uğrayıp muhtemelen Türkiyenin ilk Bakır madenin çıktığı açık işletmeyi görmelisiniz. Bilmiyorum buraları görmeye engel bir durum var mıdır, ama görülmeli ülkemizin tüm zenginlikleri gibi.

Elbette Hopa, kemalpaşa, sarp sınır kapısı ve Arhavi denizle yeşilin kendilerini koruyarak buluştukları görülesi yaşanılası yerler.

Artvin de dağlarla yeşilin birbirine çok yakıştığını göreceksiniz. Bu bölgede ilkbahar'la kış başka yaşanır.

Ah ! Az kalsın unutuyor dum. Güzel olan sadece doğa değil Artvin de insanı da inadına güzeldir. Bir de gençlerin attıkları hiç bir yerde duymadığınıza emin olduğum çığlık la kahkaha arası bir nara var. lütfen onu da duyun tebessüm edeceksiniz.:))

İşte sevgili dostlar kendimi zorlayarak kısa yazmaya çalıştığım ben deki Artvin bu.

Aradan geçen 14-15 yıl sonra ancak bu kadar sunabildim, eksiklerimle kabul ola..

Ben de özlemişim ilk fırsatta gideceğim.:)

Herkesi sevgiyle selamlıyorum, sağlıcakla kalınız..

www.camili.gov.tr ve Artvin.biz adreslerin den resimler den yararlandım size de öneririm.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali, Artvin ile ilgili yazını okuyasım geldi birden bugün:) Nasıl ballandıra ballandıra anlatmışsın insanın atlayıp hooop gidesi geliyor. Göremedim bir türlü Artvin'i inşallah bir gün

ümitümit 
 15.07.2014 13:59
Cevap :
Bir gün inşallah, Ümit...inşallah...  16.07.2014 14:20
 

Bloglardaki Artvin'le ilgili tüm yazıları okudum sanırken meğer sizi atlamışım. Özür diliyorum. Çok istememe rağmen bir türlü gidemedim baba memleketine. Ama babama sözüm var, mutlaka gideceğim...hem de anlattıklarınızı rehber alarak. Teşekkürler,selamlar.

Melek Koç 
 02.04.2010 20:00
Cevap :
Çoruh soyadınızdan Artvin'le ilginizin olduğunu düşünmüştüm..Artvin görülesi şehir ve corafya..Hele baba vatanıysa artık size gitmek vazife olmuş..).Selamlar  03.04.2010 18:53
 

İyigünler, Doğu Karadeniz havzasını gördüğümde ilk söylediğim cümle, sizin de belittiğiniz "Geç kalmışlıktı..." Bunu telafi etmek içinde 7-8 defa gittim. 2005'de ki gidişimde de Macaliye kadar gidip bir gece kaldım ki, anlatması çok da kolay olmayan bir güzelliği hem yolda hemde Macali'nin dik yamaçlara kurumuş köy evlerinde görebildim. İçimde tekrar oraları görme isteğini canlandırdınız. Saygılarımla.

Hakan ERSAVAŞTI 
 10.12.2009 9:25
Cevap :
Teşekkür ederim,böylesi farkında yorumlar insanın yazma isteğini güçlendiriyor.Selamlar..  10.12.2009 11:42
 

Yazıyı tekrar okudum görev yaptığım ve yazıda bahsetmediğim diğer güzel iller Ankara,Gaziantep ve Tunceli dir.Bilgilerinize efendim.Selamlar..

cinford 
 11.11.2009 10:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1478
Kayıt tarihi
: 14.03.09
 
 

............ ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster