Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
976
 

Can bedenden çıkmayınca…

Can bedenden çıkmayınca…
 

Bir Barış Manço vardı.. O benim gençliğimin kahramanı idi. Biz onun ve tabi ki Sezen’in şarkıları ile büyüdük ama benim bir şansım oldu; Barış’la tanışma şerefine de ermiş hayranlarından sadece biriyim.
Arkadaşlarımla beraber İstanbul’daki hemen her konserine giderdik. Onun konserleri bir başka olurdu. Kurtalan Ekspres ile beraber söylediği her şarkı, bizi yüreğimizden yakalar, bağıra çağıra eşlik ederdik.

Adamcağızı sahneden indirmemek için yapmadığımız tezahürat kalmazdı. Konser biter bitmez, kulisin kapısına dayanırdık. Yalvar yakar ağlar, kapıcıyı kandırarak, içeri dalardık. Orkestra elemanları o kadar alışıktı ki çığlık atan kızlara, bize aldırmazlardı bile.

Bir keresinde, arkadaşlarımızdan biri kuliste heyecana dayanamamış ve bayılmıştı. O kadar iyi kalpli bir insandı ki Barış, onun o halini görünce neredeyse ambulans çağıracaktı. Neyse, kolonya koklattık, kendine geldi de Barış rahatladı. Ona daha sonra “Kızım, ne oldu sana? Bu kadar heyecana değmez” demişti.

Değermiş Barış’çığım, senin için yaptığımız her türlü çılgınlığa değermiş….

Şimdi evde senin bütün CD’lerin var. Onları her dinlediğimde ağlarım. Başka kim bizi ‘ Dağlar dağlar, Gül Pembe, Kol Düğmeleri’ ile hüzünlendirip, kim bizi ‘Süleyman, Hemş’erim Memleket Nire ve Ayı’ ile güldürebilir?

Senden daha kaç ömür boyu gelmez bilir misin?

Çok erken gittin biliyor musun? Daha ben seni kendi çocuklarımla tanıştıracaktım. Onlar senin konserlerine gideceklerdi ve bağıra çağıra kulise dayanacaklardı. 7’den 77’ye programının ‘Adam olacak çocuk’ bölümüne katılacaklardı. Eşimle tanıştıracaktım seni. Her Moda’ya gezmeye geldiğimizde gösterirdim ona senin evini.
Bir keresinde, seni pencereden görmüştük. Eşim bana “Git, çal kapısını, ben geldim de, hatırlat kendini” dedi. Ben de “Olacak şey mi, böyle habersiz falan” deyip, gelmemiştim sana. Nerden bilirdim, bunun son kez olduğunu?

Bir kaç ay sonra, Londra’dayken Türk televizyonundaki haberlerde “Barış Manço” öldü dediler. Tam üç gün hıçkıra, hıçkıra ağladım da kendime zor geldim.

Sen benim gibi çok kişinin kahramanıydın.

Ben ömrüm oldukça ve ‘Can bedenden çıkmadıkça’ seni unutmayacağım.

Resim: Albümümden

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BARIŞ ı sevmek agıtlarla degil onun gibi yaşamakla mümkün O SADECE KENDİSİ OLDU bu topraklardan aldıgını bu topraklara verdi. kültür elçisiydi yozlaşmış ve yapmacık degildi kendisi idi hep. işte şimdi sahtelerre prim vere vere uzaklaştık. çözümse barışları bulup çogaltmaktan geçiyor. mazeret yok çünki anadoluda herkes BARIŞ HOŞÇAKALIN

ZEYBEK 
 17.01.2007 1:56
Cevap :
Cok dogru soyluyorsunuz. Simdi ben de yas tutmuyorum zaten. Ama onu ozledigimiz dogru. Keske herkes onun gibi olabilse... Sevgiler  17.01.2007 8:54
 

Oğlumun göremeyeceği ve programlarını izleyemeyeceği için üzüldüğüm tek isim Barış Manço..Adam Olacak Çocuk; çocuklar arka koltukta oturur, emniyet kemeri takılmalı, dişler fırçalanmalı, süt içilmeli vs. vs. çocuklara sevdirerek öğreten tek programdı. Haa birde çocukların da insan olduğunun farkında olan ve onlara ilk mikrofon uzatan ve onların görüşlerini alan.. Yeri dolmayan ve dolmayacak sanatçılardan; her ne kadar kendisi müzik eğitimi almadığı için kendisini sanatçı olarak görmese de. Şimdi ise bir şarkı ile sanatçı olan insanları gördükçe onu çok özlüyorummm. Ayrıca dünyayı ilk gezen de kendisi..Dünya kazan; Manço bir kepçe..Kepçesini nereye daldırsa dolu dolu çıkarıyordu. Sadece bizle değil tüm dünya insanları ile çok iyi anlaşıyordu. Çünkü o gerçekten insandı..Ne tezat bir durum ki, lise de başarısız olduğu iki ders varmış. Müzik ve Coğrafya. Tüm parçaları çok güzel ama; Dağlar Dağlar, Gülpembe, Can Bedenden Çıkmayınca en sevdiklerim.. Kendisini saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

Mkacmaz 
 17.01.2007 0:09
Cevap :
Cok tesekkur ederim. Sevgiler  17.01.2007 8:55
 

Allah'ım neydi o ses o kocaman yürek,tuba yani hatırlatmasan olmazdı benimde en sevdiğim sesine doyamadığım bir sanatcıydı şu an bile sadece onun eserlerini dinliyorum ancak şimdiki radyolar o'nu unuttular herhalde çalmıyorlar ,haklısın onun gibi sanatcı bir daha gelmez.Yazın için teşekkürler çok güzel olmuş sağlıcakla kal.

cevdeteray 
 16.01.2007 2:35
Cevap :
Cok tesekkur ederim. Evet, onun gibisi zor gelir. Sevgiler  16.01.2007 12:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2019
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

1964 doğumluyum. İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra Londra'ya yerleştim ve halen burada yaşamakt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster