Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1148
 

Can Dündar'ın 'Mustafa' sı

Can Dündar'ın 'Mustafa' sı
 

(Sevgili Can Dündar'ın hoşgörüsüne sığınarak...)

'Amacını aşmış' diye düşündüm. 'Bir çocuğum olsa elinden tutup 'Mustafa'ya götürmezdim...'

Filmin sonunda tüm salon buz kesmişti kanımca. Coşkulu Türk insanı büyük önderini, kurtuluşunu anlatan her sanat olayını canla başla alkışlardı benim bildiğim...Salon çok sessizdi.

Filmin başından sonuna herbir olayda, olayların birbirine bağlanışında Büyük önderimizle ilgili bir çok ayrıntıya vakıf olmak hoştu belki. AMA, onunla ilgili bazı ayrıntılarda yorumun yaşanan olayların önüne geçtiği ve toplumu derinden yaralayacak sonuçlara varıldığı fikrildeyim.

Amacını aşmıştı. Bunu Can Dündar'ın çok saygı duyduğum gazetecilik geçmişine güvenerek söylüyorum, kötü niyeti aklımın ucuna bile getirmem. Ama günümüzde yaşanan pek çok tartışmanın odağında ATA'nın fikri olarak sunulan bazı şeyleri çok sakıncalı buldum. Ata'nın her konudaki fikri yaklaşımları bence ayrı ayrı film, kitap konusu olabilecekken, hepsinden aynı filmde söz etme çabası Atatürk'ümüzü eksik, yarım bırakmıştı.

Biz 'Yüce Önder Atatürk'ün' 'Mustafa' olduğunu zaten biliyoruz. İnsanca acıları, zaafları ve coşkuları olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ama günümüz ortamında bu özelliklerinin (onun dehasını şöyle bir yalayıp geçilerek) abartılı bir şekilde gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz.

Bu 'biz' kim biliyor musunuz...Sinema salonundan buz gibi kalkan kalabalık.

rahatsız edici bir nokta şu ki;

Sevgili Can Dündar 'Mustafa' nın karanlıkta uyumaktan rahatsız olması ile ilgili bir açıklama getirmişti. O konuşmasında kısaca karanlıktan korkan bir çocuğun da ileride büyük bir lider olabileceğini, çocuklarımıza vurgulamak istediğini belirtti.

Ama öyle büyük bir lider olunduğunda, sonunda yapayalnız ve mutsuz kalındığı söylemi öyle hakimdi ki filme... Çocuğum olsa götürüp izletmezdim.

Bir Atatürk kadını olarak diyorum ki;

Atatürk, ATATÜRK'tür. Yarattığı eser TÜRKİYE CUMHURİYETİ'dir. Günümüz koşullarında CUMHURİYETİMİZ didik didik hırpalanırken, 'Mustafa'yı bu kadar abartılı YORUMLAMAK..? ne kadar doğru kaçmıştır.

Kaldı ki;

Yorum yazar ve yönetmene yani Can Dündar'a aittir. Can Dündar çok benimseyerek okuduğum bir gazetecidir, ama insan psikolojisini derinden inceleyecek bir donanıma sahip olduğunu sanmıyorum. Böylesi önemli bir yapıtta bu donanıma sahip birilerinden yeterince destek alınmış olduğunu da sanmıyorum. Sevgili Dündar'ın taradığı belgeler benim elime geçse çıkaracağım sonuçlar, çok daha parlak ve aydınlık olabilir...Bir başkasının elinde, seyrettiğimizden daha da can sıkıcı olabilir.

Dolayısıyla, filmi bir kaynak gibi değil

'CAN DÜNDAR'ın MUSTAFA yorumu' diye izlemek gerek...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mustafa filmi hakkındaki tespitleriniz hakikaten çok yerinde.Filmi Atatürk sevgisini aşılamakla yükümlü olduğumuz yeni nesil çocukarımızın da izlediğini düşünürsek onların bir çocuk gözü ile filmdeki olumsuz şeylerden etkilenmesi mühtemeldir.Sanırım Can Dündar bu ihtimali gözardı etmiş.Atatürk'ün yaptıklarının önemini ve büyüklüğünü yetişkin bir insan bilir ve filmde bahsedilen bu tarz şeylerden etkilenip onun hakkında olumsuz düşüncelere kapılmaz ama aynı şeyi yetişkin olmayan çocukların algılaması ve anlaması sanırım çok kolay değil!!?? Ancak Can Dündar ve filmi ile ilgili yapılan değrlendirmelerin de ben maksadını aştığını ve çok abartıldığını düşünüyorum.Ben o filmi izledikten sonra Atatatürk'ün kadınlara düşkün,alkolik ,yalnızlıktan kıvranarak ölümü bekleyen çok acı ve zor bir dönem geçirdiği hissini almadım ve pek çok açıdan Atatürk'ün insani yönünün ön plana çıkarıldığını düşündüm!!? Bizler millet olarak malesef olaylara ve insanlara daha objektif bakmalıyız.

ET 
 18.12.2008 21:46
Cevap :
Siz ya da ben bu yönde düşünüp tartabiliyoruz. Koskoca bir toplumda bunun ayırdına aynı incelikte varan insan sayısı tartışılır. Selamlar, Çok teşekkürler değerli katkınıza.  19.12.2008 11:37
 

algılama bence, doktor olarak siz daha iyi bilirsiniz, fanatiklerin algıda seçiciliği fanatiği oldukları objelerin normalize edilmesini ve objektif değerlendirilmesini engeller, bu engeli düşüncelerinden kaldıranlar ise- benim gibi- yani hiçbir şeyin fanatiği olmayanlar objenin daha kıymetli olmasını sağlayan perde arkası unsurlarını da severler. Atatürk benim gözümde bu film sonrasında daha fazla değere kazandı, konu ile ilgili milliyet blogda bir yazı yazdım okumaya beklerim

Oğuzkan Bölükbaşı 
 15.11.2008 9:36
Cevap :
Yazınızı okudum, kaleminize sağlık, güzel bir bakış açısı yansıtmışsınız. Bir filmi benim, sizin gibi seyredebilecek olgunlukta olan her birey ve yetişkin için hiçbir sakıncası yok bu filmin gerçekten, ama ben ilkokula giden çocuğum olsa götürmezdim... Sevgilerimle:)  15.11.2008 10:47
 

Bence bugüne kadar okuduğum "Mustafa" filmi yorumlarından en güzeli, Atatürk2ü ve de Can Dündar2ı iyi tanıyor olman bence büyük bir avantaj olmuş..kalemine yüreğine sağlık...

Mehmet EREN 
 12.11.2008 11:55
Cevap :
Çok teşekkürler Mehmet, selamlarım ve sevgilerimle  12.11.2008 13:17
 

Eylül'de Londra'ya üniversiteye gidiyorum. En büyük endişem dört sene sonra bu ülkeye dönemeyecek olmak. Beni temsil etmeyen bir yönetimin ülkeme vereceği zararların korkusuyla gidiyorum. Yeniköy'de oy vermeye şortla gittiğimde bana 'günah' diye laf atan o takkeli adama duyduğum nefret korkutuyor beni. Bence bu ipin kopması, bizim savrulmayı göze almamız gerek artık, çünkü Kurtuluş Savaşı da sarsmıştı. Sevgilerimle, Serra Tansel.

Mehmet Ali Başkurt 
 09.11.2008 2:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1054
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster