Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '06

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
578
 

Can gözüyle - 1

Can gözüyle - 1
 

Artvin’de yaşayan Artvinliler... Ben, benim gözümle, yani bana göre olan benim. Ya sizin gözünüzle kimim, nasılım? Kim kendisinin başkalarına göre nasıl olduğunu merak etmemiştir ki? Siz, Artvin’de yaşayan Artvinliler!!!

Daha önce Anamur-Erzurum-Samsun’dan geçen bir kırık hattın doğusuna hiç geçmemiş, ama bu hattın batısındaki tüm "gelişmiş, batılı, modern…" türü soyut sözcüklerle nitelenen illeri, o illerde yaşayanları tanımış, az ya da çok gözlemleme fırsatı bulmuş ve gözlemlemeye tutkun, buralı olmayan bir insanın gözüyle nasıl olduğunuzu merak ediyor musunuz?

Siz, Artvin’in dışında yaşayan, yaşamakta olduğu yerlere göre az ya da çok değişmek zorunda kalan, ama sorulduğunda övünçle Artvinli olduğunu söyleyenler!!!

Burada yaşayan Artvinlilere göre ne kadar değişmiş olduğunuzu duyumsamak, "İyi ki ayrılmışız…" ya da "Keşke oralarda yaşıyor olabilseydik…"e ulaşmak, övünmek ya da dövünmek, burada yaşayanların özelliklerine imrenirseniz, en azından bulunduğunuz yerde yeniden böyleleşmeye çabalamak ister misiniz?

Biliyor musunuz, ben çok şaşkınım; Her gün başka bir şey görüyor, gözlemliyor, pek çoğunu da henüz anlayamıyorum. Burada yaşayanların birçok "Artvinli Özelliği"nin nedenini çözemedim, kaynağına ulaşamadım. "Neden?" diye sorduğum Artvinli de şaşırıyor, bilemiyor, o konuda belki de ilk kez düşünüyor.

Bu sitede, bu köşede birlikte olalım, değerlendirelim, hatta tartışalım mı?

Haydi!

Köşemizde hepimizi bunaltan siyasete ilişmeden, sadece, yaşayan ama başkalarının fark edemediği, her biri incelemeye değer olan Artvinli'yi ortaya koyalım. Ben gözlemlerimi, bildiğim, tanıdığım o devasa illerin insanlarına göre, bazen genelleyerek, bazen tek tek kişiler üzerinden buraya getireyim, sizler değerlendirin ama asla susmayın. Yorumlarınızı gönderin. Bu köşe, bu site kıpır kıpır olsun.

Ben biliyorum… Bir ucundan bir kez girerseniz bu köşeye, her fırsatta izleyecek, katılımda bulunacaksınız. Çünkü her insan kendisine göreliğinin başkalarıncasını bilmek ister. İyiyse de, kötüyse de üstelik…

Yeniden buluşuncaya dek hoşça kalın, içinizde gülümsemeler çoğalsın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hemşericilik yapmayı ve doyduğum büyüdüğüm şehri canım ülkemin diğer yerlerinden daha üstlere koymayı pek sevmem ama artvinli olmanın da gerçekten bir ayrıcalık olduğunu gururla söyleyebilirim. Ben de bunun nedenleri üzerinde epey kafa yordum. Neden Artvin, o köşede ve tepelerde kalmış küçük şehir, etrafındaki illerden bu denli farklıydı. Cevabını tam olarak bulamadım ama yakın zamana kadar değşik kültürleri barındıran yapısıyla böyle aydınlık ve çağdaş insanların yaşadığı yer oluyor artvin... Sevgiler...

Cem BARIŞ 
 27.11.2006 17:37
 

Evet 18 yaşında bile değildim üniversiteyi kazandığımda.O kendine özgü büyüleyici yerden İstanbul'a geldiğimde.Hayatın bir kaç yüzüyle tanışmışken bir kaç bin yüzü olduğunu da sonradan öğrendim istanbul'da.İyisiyle kötüsüyle.Ancak bir şeyi bulmakta zorluk çektim alıştığımından farklı olarak. O da kısacası içtenlik...Bu yüzden bende hep gurur duydum Artvin' li olmaktan.Yapmak istedğimiz bölge ayrımcılığı değil elbette.Sadece sahip olduğumuz değer yargılarının ve samimiyetin önemi.Dürüstlüğümüzle övündük hep.Her ne kadar bazen istisnalarla karşılaşıldıysa da geneli hiç bozamadı .Bu nedenle bu tutumu gösteren tüm Artvin'lilere kendi adıma teşekkür ediyorum ve bugün oğlum da bu özellikleriyle gurur duyabiliyorsa 13 yaşında bu değer yargısı bizim için ne denli önemli anlaşılmalı diyorum.Size de yorum ve görüşlerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Ergin Şahinbas 
 25.11.2006 23:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 62
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 356
Kayıt tarihi
: 22.11.06
 
 

1949 Antalya doğumlu, ANSAN üyesi Orman Yüksek Mühendisi, ressam ve öykü yazarıyım. KAKTÜS MEDYA ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster