Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1871
 

Çanakkale' de neler oluyor?

Çanakkale' de neler oluyor?
 

Çanakkale, tarihi, coğrafyası ve kültürel yapısı ile benim gidip gezmekten en çok zevk aldığım illerin başında gelir. 2005 yılında Çanakkale’ye iki kez gittim. Haziran ayında Truva’yı gezdim, Güzelyalı sahilinde yürüyüş yaptım. Buralarda tarihi eserlerden ve doğadan güzel fotoğraflar çektim.

Eylül başında ise bir arkadaş grubu ile Gelibolu Yarımadasındaki şehitlikleri gezdim. Çanakkale Savaşlarının 90.yıldönümü idi. Doğal olarak bu geziden de onlarca fotoğrafla döndüm. Gezi dönüşünde ise çok gururlu ama biraz kızgın ve üzgündüm…

Çanakkale Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti tarihini olduğu kadar dünya tarihini de etkileyen nadir savaşlardan biridir. Bu savaş bizim açımızdan olduğu kadar Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Fransa, Almanya açısından da çok önemli bir savaştır. Bu savaş sadece stratejik önemi olan bir boğaz ve yarımadanın ele geçirilmesi ya da savunulması olarak basite indirgenemez. Bu savaş askeri açıdan da subay yetiştirilen okullarda özel bir ders konusudur. Dünya tarihinin dönüşümünde devletler arasındaki siyasi ilişkilerin şekillenmesinde çok önemli bir yeri olan 1.Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen, imparatorlukların batmasına, yeni devletlerin kurulmasına yol açan bu savaş; Biz Türkler tarafından haklı olarak efsaneleştirilmiştir.

Çanakkale Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çok önemli bir temel taşıdır.Mustafa Kemal’in lider vasfının ortaya çıktığı bu savaş bir anlamda Kurtuluş Savaşı’nın da başlangıcı sayılabilir. Bu savaşta her iki taraftan 120 bin civarında asker ölmüştür. Aynı topraklarda ölen tüm askerler için şehitlikler yapılmıştır. Her yıl biz de 18 Mart tarihinde Çanakkale şehitlerimizi anıyoruz. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen Anzak askerlerinin torunları da Çanakkale’ye gelerek barış içinde atalarını anmaktadır. Dedelerinin İngiltere’nin emrinde savaşmak için gelip öldüğü bu topraklara torunların gelişi Çanakkale turizmine önemli bir katkı yapmaktadır.2015 yılında, yani Çanakkale Savaşının 100.yıldönümünde uluslar arası bir barış şenliği düzenleneceği haberleri vardır.Buraya kadar yazdıklarım Çanakkale’nin bir yüzüdür.

Çanakkale’nin ve Gelibolu Yarımadası’nın diğer yüzünde ise maalesef çok çirkin şeyler var. Türkiye’de “dinci kesim” olarak adlandırılan bir grup Çanakkale Savaşı’ndan Mustafa Kemal Atatürk’ü silip atmak için ellerinden geleni yapmaktadır. Türkiye’nin her tarafından özel turlar düzenlenerek getirilen insanlara savaşın gerçekleri anlatılacağına hurafeler anlatılmaktadır. Şehitlikler “yatır türbesi” gibi ziyaret edilmekte ve bu ziyaretçilere din öğretmenleri veya imamlar rehberlik etmektedir. Bu rehberler savaşla hiç ilgisi olmayan dini öğelerle süsledikleri palavralar anlatmaktadırlar.

“İşte Mustafa Kemal’in cepheden kaçtığı savaş…” diye başlayan bu palavra ve hurafelerden bazıları şöyle :

“-Sarıklı, yeşil cüppeliler Türk askerinin arkasında görünüp düşman askerlerini korkutmuş.

-Sarıklı ve yeşil cüppeliler, düşmanın attığı top mermilerini elleriyle tutup geriye, düşman gemisine atmışlar.

-Türk askerleri bir gecede hem Rus cephesinde, hem Çanakkale'de savaşmış.

- Bir yaralı köpek cephede Türk askerlerine yol göstermiş ve askerlerimizi düşmandan kurtarmış.”

Eylül ayındaki gezim sırasında bende böyle bir yerel rehberle karşılaştım. Adam rehberlik yapmıyor vaazla dini propaganda konuşması arasında bağıra çağıra aslı astarı olmayan şeyler anlatıyordu. Müdahale edip bu tür konuşma yapmasını engelledim. Daha sonra bir tarih öğretmeninin mükemmel bir rehberliği ile Gelibolu Yarımadasındaki şehitlikleri ve savaş alanlarını gezdim.

Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası’nda sadece bu şarlatanlar yok. Bir de yarımadanın tarihinden rant elde etmek isteyen muhtar ve iktidar milletvekili gibi yağmacı uyanıklar var. Tüm dünyanın köylü müzeci olarak bildiği Salim MUTLU’nun “Harp Hatıraları Müzesi” nin bulunduğu Alçıtepe köyünde, içlerinde köy muhtarının da olduğu söylenen birileri tarafından açılan çirkinlik abidesi “Çanakkale Savaşları Galerisi”nde savaşla ilgili kitaplar değil dini yayın adı altında hamaset ve palavra kitaplar satılıyor.

İktidar partisi milletvekili İbrahim KÖŞDERE’nin, B.Anafarta köyünde yaptıklarını gazeteci Yetkin İŞCEN’in “ http://www.gallipoli1915.org” “ web sayfasında okuyabilirsiniz. Eminim ki çok enteresan bilgiler edineceksiniz. Ayrıca bu milletvekilimizin önerisi ile 15.07.2005 tarihinde yasalaşan 5400 sayılı “ MİLLİ PARKLAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” a ve Sayın Milletvekilimizin 2/212 Esas sayılı, 03.12.2003 tarihli “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kanununa Geçici Bir Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi” ne de “http://www.tbmm.gov.tr “ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu milletvekilimiz anlaşılan sadece Gelibolu Milli Parkı ile ilgileniyor. Nedeni yasa ve yasa teklifinin metninde gizli. Benden bu kadar ip ucu.Gerisini siz arayıp bulun.

Sonuç olarak Çanakkale Savaşları’nın 100.yılına doğru Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası’nda hiç hoş şeyler olmuyor. Bütün bunlar son derece üzücü ama gerçekleri bilmekte ve ne yapılabileceğini düşünmekte de yarar var.Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası 91 yıl önce İngilizlere teslim olmadı ama bugün birilerine teslim ediliyor ve yağmalanıyor.İsmet Paşa’nın deyişi ile “Namuslu insanlar, biz de namussuzlar kadar cesur olalım.” Ülkemize ve Çanakkale’ye sahip çıkalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size nasıl tşekkür edeceğimi bilemiyorum.Her yıl artarak devam eden bu gidişatı kim durdurur ,o da belli değil.Biz olup,birşeyler yapabilmeyi çok isterdim. Öğretmenim, Çanakkale'nin bir ilçesinde.Her yıl geleneksel olarak dördüncü sınıf öğrencilerimizi götürüyoruz savaş alanlarına.Bir kaç yılda bir ben de gidiyorum zevkle ve merakla görevli olarak.Geçen yıl ki gezi sonucunda sizin anlattıklarınıza ben de şahit oldum.Ve internette bulunduğum ortamlarda dile getirdim. Aldığım tepkiler yine malum kesimdendi. Bir projem var.Gelibolu Yarımadasında,savaş alanlarında gençlerin aynı sürede kamp kurup o atmosferi yaşamaları ile ilgili.Bunu duyurduğumda aldığım en uzlaşmacı tepki,jandarma göz açtırmıyor ki,idi.Yine aynı cepheden bakanlarca... Namussuzlar kadar cesur olmak sözde kalmamalı.

yaçopal 
 18.03.2007 23:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1051
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

Cennet Gökova’nın tam ortasında bulunan Mazı Köyü’nde yaşayan, bahçesinde her türlü sebzesini, rakıs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster