Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1806
 

Çanakkale Efsaneleri

Çanakkale Efsaneleri
 

Truva Savaşının başrolündeki bir ilimizdir


Çanakkale anlı şanlı ''Kurtuluş Savaşı''mızın, Truva Savaşının başrolündeki bir ilimizdir. Bu savaşlarla ilgili gerçek veya efsaneleşmiş pekçok öyküyü dudaktan kulağa dinlemişizdir. Oysa efsaneler bunlarla bitmiyor. Her köşesinden, her yöresinden bir hikaye, bir efsane fırlıyor güzel Çanakkale'nin. Bunlarla ilgili biraz yazmak istiyorum. Kim bilir? Belki bilmediklerinize de rastlarsınız.

Çanakkale'nin boğazını Deniz Tanrısı Poseidon karaları yararak oluşturmuş. Böylece denizler birbirine kavuşmuş. Diğer bir efsane ''Altın Post'' efsanesidir ki bu efsane sadece Çanakkale'de değil, İstanbul ve Karadeniz kıyılarında da oldukça yaygındır. Thebai Kralı Athanamas, güzel Nefele(Bulut) ile evliydi. Bu evlilikten biri erkek Phriksos bir de kız Helles adında iki çocukları oldu. Ama kral ikinci bir evlilik yaptı. Bu evlilikle birlikte memlekette amansız bir kuraklık, dolayısı ile de kıtlık başgösterdi. İkinci eşi bilicileri de ikna ederek bu durumdan kurtulmak için iki çocuğun tanrılara kurban edilmesi gerektiğini krala söylettirdi ve ikna etti. Kurban edilmek için çiçeklerle süslenen çocukların imdadına anneleri Nefele yetişti. Çocuklarını buğu ve dumanla sararak oradan kaçırdı. Çocuklarını daha sonra ''Kanatlı ve Altın Postlu'' bir koça bindirdi. Onları Karadeniz'e ulaştırıp, canlarını kurtaracaktı. Çanakkale Boğazı semalarında korkunç bir fırtına patladı ve Helles boğazın azgın sularına düştü. Küçük kız boğuldu, Heredot, Helles'in mezarının yeri olarak Kardiya'yı(Bolayır) işaret etmektedir.Oğul Phriksos, Karadeniz kıyılarında Kolktis'e(Gürcistan) varır. Bu kurtuluş sonrası da koçu Zeus'a kurban eder. Sonra da koçun postunu bir meşe ağacına çiviler. Yıllarca insanlar bu altın postun peşinde koşmuştur.

Bir aşk hikayesi vardır ki bunu anlatmadan geçemeyeceğim. Çanakkale'nin her iki boğaz yakasında birer kent bulunmaktaydı. Anadolu kıyısındakine Abydos, Avrupa yakasındakine ise Sestos adı verilmiştir. Sestos'da güzeller güzeli bir ''Aphodit rahibesi bakire Hero adında bir rahibe yaşamaktadır. Hero, doğduğunda biliciler bir kehanette bulunmuştu. Kehanete göre eğer Hero bir aşk yaşayacak olursa, bunu canı ile ödeyecekti. Ailesi de çareyi onu bir rahibe yapıp, yüksek bir kulede yaşamaya mahkum ederek hayatını kurtarmakta bulmuşlardı. Her sene Aphrodit, sevdiği adam Adonis için bir festival düzenlemektedir. Bu görkemliği şenliğe katılmak isteyen Hero, rahibeleri ikna etme yolları arar ve izni koparır. Bu şenlik çevrede çok sevildiği ve bilindiği için Abydos halkı da katılmaktadır. Abydos'lu Leandros adındaki yakışıklı genç şenlikte gördüğü Hero'ya aşık olur. Aşkı karşılık bulur, Hero'da genç adama gönlünü kaptırır. Leandros bir pundunu bulup Hero'ya aşkını anlatır. Hero, kendi ile ilgili kehaneti anlatarak görüşemeyeceklerini, hatta evlenemeyeceklerini anlatır. Leandros, sevdiği kızı görmeden yapamayacağını, her gece onu görmeye geleceğini söyler. Güzel Hero daha fazla direnmez. Sevdiği adamın azgın denizde yolunu bulabilmesi için her gece kıyıda elinde bir meşale ile genç adamı bekler. Leandros, Hero'ya verdiği sözü tutar ve denizin en hırçın olduğu zamanlarda bile Çanakkale Boğazını aşar. Günler, günleri kovalar......Bir gece öyle korkunç bir fırtına vardır ki Hero'nun elindeki meşale rüzgar ve yağmur karşısında direnemez ve söner. Aslında sönen sadece meşale değildir. Leandros, azgın dalgaların arasında yolunu kaybeder, gücü tükenir ve hayatını kaybeder. Güzel Hero, sabaha kadar bekler sevdiceğini. Sabah deniz Leandros'un cesedini nazlı dalgaları ile Hero'nun kucağına getirir. Hero, acısından hemen oracıkta ölür. Kehanet gerçeğe dönüşmüştür.

Bu hikayeyi öğrenen İngiliz şair Lord Byron 1810 yılında Çanakkale Boğazını bu aşk için yüzerek geçti. O gün bu gündür genç aşıklar sevdikleri için boğazın hırçın dalgalarını yenmek için kulaç atmaktadırlar.

Hayatınız durgun sularda kulaç atarak geçsin...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3848
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster