Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '13

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
163
 

Çanakkale’nin Biga Yarımadası’nda yaşam yok olacak!

Çanakkale’nin Biga Yarımadası’nda yaşam yok olacak!
 

Çanakkale’nin Biga’sı ülkemizin Cennet diye nitelendirilebilecek ender köşelerinden birisi. Ne yazık ki bu güzelim topraklar, maden ocakları ve termik santral canavarına kurban edilecek. Yöre halkı buna engel olmak için ellerinden geleni yapıyor ancak, iş başındaki “ben yaptım oldu” zihniyeti o kadar güçlü ki, halk ne kadar direnirse dirensin, fayda etmiyor. Bu konuda Bayramiç'te, Çanakkale Çevre Platformu tarafından altın madenciliği konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Evciler köyünde bir düğün salonunda düzenlenen toplantıya, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün’de katıldı. Prof.Üstün yaptığı konuşmada, yörede kurulacak maden ocakları ile termik santrallerinin Biga Yarımadası'nın yok olmasına neden olacağını öne sürdü.

Biga Yarımadası'nın yok olmasını "yaşamın yok olması" olarak nitelendiren Üstün, "Çocuklarımızın geleceğinin yok edilmesine izin vermemek için direneceğiz. Onlar halkın mücadelesinden, kadınların direnmesinden korkuyorlar. Çünkü onlar kötü bir şey yapıyor. İkna yöntemleri, para, çocuklarınıza, eşlerinize işe alacağız vaadi... Halkın mücadelesini kıramazlar" dedi.

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa, bölgede devam eden sondaj çalışmaları ile maden çıkarma işlemi sırasında açılacak maden havuzları, hafriyat çalışmaları sırasında açığa çıkacak arsenik, kurşun, cıva, kadmiyum ve arsenik gibi ağır metallerin insanların sağlığını tehdit edeceğini ileri sürdü.

Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ise maden arama çalışmalarının yürütüldüğü bölgenin altında Kuzey Anadolu fay hattının bulunduğunu, yaşanabilecek bir deprem sonrası depolanan atıkların tehlike yaratabileceğini iddia etti. Toplantıya, Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer ile köy halkı katıldı.

Ülkemizin bu nadide güzelliklerinin, termik santrallere ve maden ocaklara kurban edilmemesi için, Çanakkale halkınıv ve tüm ülke vatandaşlarının destek vermesi bekleniyor.

Tülay Hergünlü

 

Kaynak: www.burasicanakkale.com

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 630
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1111
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster