Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '16

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
110
 

Çanakkale Savaşında Düşman Zırhlıları

Çanakkale Savaşında Düşman Zırhlıları
 

Queen Elizabeth, Agamemnon, Lord Nelson, Inflexible, Triumph.Filo (İngiliz): Albion, Irresistable, Vengeance, Swiftsure, Majestic, Prince George, Ocean, Cornwallis. Bouvet, Gaulois, Souffren, Charlemagne, Canopus.

Bu isimler nedir diye soracak olursanız, bu isimler gemi isimleri ve Çanakkale Savaşı'da bize karşı savaşan gemiler. Büyük bir kısmının İgilizler'e ait olduğu gemiler şu anda güney sahillerimizde beş yıldızlı otel olarak hizmet veriyor. Kimi zaman siyasi partiler, sendikalar ve çeşitli toplantılara ev sahipliği yapan gemilerin isimlerinin güney sahillerimiz boyunca otellere isim olarak verilmiş olmasına karşılık araştırıp, buldum! İngilizler de bizden parasını aldıkları halde vermedikleri gemilerin isimlerini (İngiliz ve Kazığı başta olmak üzere) Nusret ismini İngiltere'deki otellere vermişler.

Bizim milletimiz oldukça hoşgörülüdür. Misafirlerini rahat ettirmekten büyük zevk alır. Tarihsel, kültürel genlerinde var. Otellerde yabancıya beş olan fiyat yerliye yirmi beştir. Ama olsun, bizim turistlere çok ihtiyacımız var. Onlara, onların rahat edeceği her imkanı sunarız. Okumayı sevmez. Her gördüğü sakallıyı dedesi sanırız. Çok milliyetçiyiz, çok bilgiliyiz.

Hatta Sykes-Picot Antlaşmasının mimarlarından Mark Sykes anlatıyor. "Ben Türkler kadar misafirperver ve saf bir millet görmedim. Bir şey söylediğiniz zaman hemen inanıyorlar, onlar kendilerine yalan söyleyeceğinizi asla düşünmüyorlar. Bir çoğu öyle sufi gibi yaşıyor ki elinde avucundaki her şeyi önünüze getirip sizi rahat ettirmek için döküveriyor. Bir insanın yalan söylemeye niçin ihtiyacı olabileceğini bile bilmeyen çok saf bir millettir" diyor. İngiliz bizi tam yüzyıl öncesinden böyle tarif ediyor. 

İyi tatiller.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1694
Toplam yorum
: 268
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ihti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster