Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
66
 

Çanakkale savaşları konusunda bazı yorumlar

Çanakkale savaşları konusunda bazı yorumlar
 

Çanakkale Şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz...


Çanakkale Zaferimizin 101.yılını onurla ve sevgiyle kutluyoruz. Bu savaşlarda 257 bin şehidimiz vardır. Onları saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Bu kahraman askerlerimizle birlikte bazı asker komutanlarımızı adlarıyla anmak istiyorum:19.Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, 57. Alay Komutanı Albay Avni Bey, 27. Alay Komutanı Mehmet Şefik Bey, 36. Alay Komutanı Yarbay Cemil Bey, Seddülbahir’in yaralı Arslanı Binbaşı Mahmut Bey, Mucip Binbaşı Halis Bey, Kum kale’de kahramanca savaşan Teğmen Halit Bey, Şehit Yedek Subay Ethem Bey, Ezineli Yahya Çavuş, 275 Kilo ağırlığında koca bir top güllesini kucaklayan ve koca topun namlusuna süren ve düşman gemisini batıran  Balıkesir / Havranlı Seyit Onbaşı’yı saygıyla anmadan geçmek istemiyorum.

Şimdi Çanakkale Savaşları ve kazanılan zafer bağlamında bazı ( yerli ve yabancı ) komutanların yorumlarını siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum: Avustralya’da yayımlanan bir gazete olan The Agi’in 3 Aralık 1915 tarihli sayısında bir Yabancı Albay memleketine gönderdiği mektubunda aynen şunları yazıyorlar: “ Türkler çok dürüst savaşçılar. Kahramanlıklardı ve cesaretleri tartışılmaz. İşkence, zulüm ve domdom kurşunu konusundaki tüm iddialar yalandır.

Gazi  M. Kemal ATATÜRK:

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.

İngiliz Başbakanı Asquith:

Savaşta iki uğursuz şey vardır. Bunlardan biri taş duvara körü körüne yüklenmek, diğeri kuvvetleri bir takım ayrı ve bağlantısız harekâta dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız. 

General  Churchill:

Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım, fakat şimdi bu işe müşterek bir harekâtın zorunlu olduğunu anlıyorum. Türkler Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdi. (Onun için “Çanakkale Geçilmez” denildi )   

İngiliz General Aspinall Oglander:

Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda sahip bulunduğu niteliğin önceden fark edilmemiş olması, İngilizler için felaket olmuştur. Türk askerlerinin ne denli  yaman  ( kahraman)  muharip olduğunu İngilizler kendileriyle dövüştükten sonra acı tecrübeyle anlamışlardır.

Liman Von Sanders:

Bu Türk kıtaatının ( ordunun)  cesaret, metanet ve sebat cihetiyle takdir ve senayla liyakati her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmanın ateşiyle de en etkin şekilde yardım gören pek cesur bir düşmanın taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat( ordu), mevkiini müdafaa etmiştir.

Yeni Zelandalı Prof. Dr. J. Phillips:

Çanakkale Savaşları, savaşa İngiliz bayrağı altında katılan Yeni Zelanda’nın uluslaşma sürecine çok önemli katkılarda bulunmuştur. 1915’te Yeni Zelandalılar, kimliklerini İngiliz İmparatorluğu içerisinde tanımlamaktaydılar. Ve bağımsızlık kazanmak istekleri yoktur. Ve Türklerle neden savaştık buna hâlâ bir anlam veremiyorum. 

Tüm bu övgülere rağmen Çanakkale Savaşları ve Zaferle noktalanan günleri kolayca kazanmadık.  Yokluk vardı, fakirlik vardı, askerlerimiz aç ve susuzdu. Ama tüm bunlara karşın cesaret, sebat, birlik ve beraberlikleri vardı. Kürdü, Türk’ü, Laz’ı,  Çerkez’i, Boşnak’ı hep aynı kazanda birlikte yediler, bir dilim ekmeği birlikte gülerek paylaştılar. Yabancı komutanlardın dediği gibi kahramanca savaştılar ve “ Çanakkale Geçilmez” dediler…

Anadolu insanı tarih boyunca olduğu gibi Çanakkale Savaşlarında da dertlerini. Acılarını, özlemlerini ve yokluklarını Türküleriyle ağıtlarıyla dile getirdiler. Parasızlıktan araba bulamayan vatandaşlarımız başlarına geleni şöylece dile getirdiler.

Çanakkale’den çıktım

Yan basa basa

Erzurum’a vardım

Kan kusu kusa…

Çanakkale Zaferimizin 101. Yılında bu vatanı kanlarıyla bize armağan eden başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarıyla birlikte, tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyor, mekânları cennet olsun diyorum.

Kaynak:

1-Erol Mütercimler Korkak Abdul’den Coni Türk’e

GELİBOLU Alfa Yayınları 5. Baskı Haziran 2005- İstanbul

2- Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı / İnceleme, Araştırma-

Abdülkadir Güler, Cumhuriyet matbaası, 4 baskı  2008- Söke

 

Abdülkadir  GÜLER 

17 Mart  2016-  SÖKE        

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abdülkadir Güler: Hocam yine çok anlamlı ve derin manalı Çanakkale savaşları ile ilgili yazınızı bizlerle paylaştınız.Allah onları cennetiyle sevindirsin.Onlar bu vatan için canlarını verdiler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 22.03.2016 23:01
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey kardeşim, Çanakkale Zaferini ve şehitlerimiz için ne yazılsa yeridir. Onları yazmak ve anmak bizim de biricik görevimizdir. Ben de bunları yazmakla onur ve gurur duyuyorum. Bir yerde görevimi mi görevimi yapıyorum. Çünkü ben bir öğretmenim. Çanakkale Savaşlarını ve anılarını yeni yetişen gençlerimize anlatmalıyız.. Değerli yorumunuz için teşekkürler...  23.03.2016 10:32
 

Varlığınız bana umut ve mutluluk veriyor hocam.

Şennur Köseli 
 19.03.2016 13:07
Cevap :
Sizin de haberiniz,varlığınız bana da umut veriyor. ilginize sonsuz teşekkürle.   19.03.2016 17:03
 

Merhabalar Abdülkadir Hocam, Çanakkale hepimizin yüreğinin hüzünle ve sevinçle attığı yerdir. Şehit ve gazilerimizi saygıyla, sevgiyle anmanın haklı gururunu yaşıyoruz yine bugünlerde.. Ruhları şad olsun, yüreğinize sağlık. Sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 18.03.2016 17:32
Cevap :
Merhaba Nermin Hanım, Çanakkale Zaferinde binlerce askerimiz şehit oldu. Hepsine rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Mekanları cennet olsun. İlginize teşekkürler. Selamlar.  19.03.2016 12:42
 

Arkadaşım. bu çok anlamlı ve de coşkuyla kutlamamız gereken günü ne yazık ki ülkemizi karıştırmak isteyen şer güçlerin karıştırması sonucu içimiz buruk kutluyoruz. Sevgi, selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 18.03.2016 9:26
Cevap :
Teşekkürler Sayın Özşahin. evet Ankara'daki olaylar da yürek yakıyor. Bu değerli insanları da rahmetle ve saygıyla anıyorum.Memleketin birlik ve beraberliğe gereksinimi vardı. Başka neğ diye bilirim... Selamlar...   18.03.2016 13:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2105
Toplam yorum
: 4598
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster