Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '17

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
86
 

Çanakkale şehitlerine dua

Çanakkale şehitlerine dua
 

Gazi M.Kemal Çanakkale'de Silah arkadaşlarıyla beraber. ( 1915 )


Anlamıyor musunuz?

Biz Çanakkale’de Türklerle değil Allah ile savaştık!

Tabii ki yenildik.

General Wiston Churchill

Allah kahretsin, şu Çanakkale’yi!...

Hepimizin mezarı olacak orası!..

                               Amiral Lord Fsher.

***

Çanakkale Savaşları ve kazanılan bu büyük zafer başlı başına bir  destandır.  Bu destanı kahramanca yazanlara selam olsun. Bu  topraklarda şehit kanı vardır. Çanakkale topraklarında her bir metre kareye 500 mermi düşmüştür. Çanakkale Savaşları sırasında gözlerini kırpmadan vefat eden, şehit olan şehitlerimizin sayısı 253 bindir. Yabancı düşmanlardan da en az 250 bin asker daha ölmüştür. Bunların içinde İngilizler, Fransızlar ve Anzaklar vardır. Bu güzelim toprakları bize kanlarıyla armağan eden  Çanakkale  Şehitlerini ziyaret etmek üzere tam üç kez gitmek  bana  nasip oldu.  

Her üçünden de  Eski Aydın  Milletvekili büyük vatanperver,vefalı dost M. Kemal Yılmaz ile beraberdik. O bize rehberlik yapıyordu. Bu konuda profesyonel bir Turizm rehberi idi. En değimiyle en az 25 kez Çanakkale’ye gittiğini söylüyordu. İlk gittiğimiz günlerde Aydın Eski Eserleri Sevenler ve Tanıtma Derneği Üyeleri ve Dernek Başkanı Ertuğrul Özdemir’de yanımızda idi. Aşağı, yukarı 45 kişiydik. 18,19,20 Nisan 2003 tarihlerinde M. Kemal Yılmaz rehberliğinde Çanakkale’deki Şehitliklerimizi ve  gezdiğimiz  yerlerden bazıları: 

Bigalı Köyü’nde Atatürk’ün Evi, Conkbayır’da Atatürk’ün Anıtı,

Kanlısırt ve  57. Alay Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Kabatepe Savaş Müzesi, Anzak Koyu Mezarlığı, Mechul Asker Anıtı, Fransız Mezarlığı, Nuri Yamut Antı, Mecidiye Köyü Tabyası  ve Şehit Onbaşı Antı, Kilitbahir Kalesi, Şehitler Abidesi,Yahya ÇavuşAnıtı,  Alçıtepe Köyü’nde Savaş Kalıntıları, Şehir İçinde  Tarihi Aynalı Çarşı, Deniz Müzesi. Nusret Mayın Gemisi ve Maketi Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Seyit Onbaşı Anıtı gibi gezdiğimiz yerlerden bazılarıdır.   

Toplu halde 57. Alay Şehitliğine geldiğimizde rehberimiz M. Kemal YILMAZ cebinden beyaz bir kâğıt çıkardı.   Ve aynen şöyle dedi: “ Kadir bey, bu bir duadır. Şehitlerimiz için yazılmıştır. Yüksek  bir sesle bir okur musunuz” dedi.  DUA’yı aynen okudum. Bu DUA’yı sizlerle de paylaşmak istiyorum:

               ŞEHİTLERİMİZE DUA

 Aziz ve sevgili şehitlerimiz,

Bugün  bu güzel vatan topraklarında rahat  gezip dolaşabiliyorsak bunu size borçluyuz. Şanlı bayrağımız göklerde onurla dalgalanıyorsa bu sizin sayenizdedir. Kurtardığınız bu güzel Türkiye’yi bölmek, parçalamak, milli birliğimizi,beraberliğimizi yıkmak isteyen iç ve dış düşmanlara karşı durmak  vicdan borcumuzdur.

Size söz veriyoruz. Daha çok çalışarak, Türkiye’mizi zengin ve güçlü yapacağız.Hiç bir düşman  bize yan bakmaya cesaret edemeyecek. Hürriyetimizi, Cumhuriyetimizi, borçlu olduğumuz  sevgili Mustafa  Kemal Atatürk’ü  ve onun dava arkadaşlarını  ve siz  değerli şehitlerimizi  hiç unutmayacağız. Sizi daima şükranla anacağız. Atatürk’ün yolundan ve ondun ilkelerinden ayrılmayacağız. Rahat uyuyun. Ruhlarınızı kutsuyoruz. Allah Rahmet Eylesin, yattığınız yerler cennet olsun. Amin…  ( 1 )

 

İşte bu duygu  ve düşüncelerle başta  Gazi MUstafa  Kemal Atatürk   ve onun  kahraman  silah arkadaşları olmak üzere tüm Çanakkale’de şehit düşen, tarihlere destan yazan şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor ve   mekanları  cennet olsun diyorum.  

Sözümü Ezineli Yahya Çavuş’un Anıtı önünde yazılan bir şiirle bağlamak istiyorum.

 

Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuş’tular,

Tam üç Alayla burada gönülden vuruştular.

Düşman tümen sanırdı, bu şahane erleri,

Allah’ı arzu ettiler, akşama kavuştular…

                                            Vali NAİL MEMİK

1-  Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı, Gezi – Araştırma- İnceleme,

       Abdülkadir Güler, 4. Baskı, Kolalı matbaası- Aydın 2008

 

              Abdülkadir GÜLER

              20. 03. 2017 - SÖKE

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nasıl da gururumuzdur onlar.. gözlerimin yaşını tutamam 18 Martlarda... minnetle ve saygıyla anıyorum, çok teşekkürler Abdülkadir Hocam, yüreğinize sağlık. Sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 27.03.2017 23:53
Cevap :
Çanakkale şehitlerimiz vatan uğruna kanlarıyla bir destan yazdılar. Onları da rahmetle, şükranla anmak bizim görevimizdir. Bunun için yazdım. İlginize teşekkürler. Selamlar.  28.03.2017 12:03
 

Ne büyük bir azim, ne büyük bir gurur. Sevgiler değerli arkadaşım.

Şahin ÖZŞAHİN 
 21.03.2017 23:25
Cevap :
Teşekkürler Şahin bey, Sağ olunuz. Var olunuz. Şehitlerimizi onurla anmak bizim görevimizdir.Saygılarımla...  22.03.2017 20:36
 

Ben bugün Türkiye'ye baktığımda bu dua nezdinde, tam tersine, Türkiye'ye beddua ediyormuşuz gibi geliyor. Bu ülkede en anlaşılmaz karakter Atatürk'tür. Bazıları Gazi, bazıları Kemal ama hiç kimse Mustafa diyemez. Milliyetçilik suların altında kalmıştır ve Çanakkale Zaferi de bir köprüye kurban gidecektir. Çünkü ise ortadadır... Selamlarımla

ERIC VAN BUYTEN 
 21.03.2017 15:23
Cevap :
Merhaba Eric van bey, değerli yorumunuze teşekkürler...  22.03.2017 1:26
 

Bu yazımı zahmet edip okuyan, öneride bulunan ve yorum yazan arkadaşlarıma peşinen teşekkürlerimi sunuyorum....

Abdülkadir Güler 
 21.03.2017 9:26
Cevap :
Sana da teşekkürler Kadir Güler...  21.03.2017 11:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1853
Toplam yorum
: 3263
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 679
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster