Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
447
 

Çanakkale Şehitlerini Anma

Çanakkale Şehitlerini Anma
 

www.zeytinburnu.in


18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma:

Bu gün son derece önemli ve anlamlı bir gün. Bir insan için kendi canından daha aziz, daha değerli bir şey olamaz. Çanakkale destanını yazanlar bizler için işte bu en değerli varlıklarını, canlarını feda ettiler , şehid oldular. Geriye gözü yaşlı anneler, çocuklar eşler bıraktılar. Onların bu yüce ruhlarını ve fedakarlıklarını sadece bu güne mahsus değil bence her daim anmalı ve asla hatırdan çıkarmamalıyız. Ben olayın tarihsel boyutu üzerinde, yani neden ve sonuçları üzerinde durmayacağım. Ülkemizi ziyaret eden bir Japon heyetinin tesbiti ve Çanakkale Savaşının baş kahramanlarından Mustafa Kemal Atatürk’ün bir hatırası ile günün anlam ve önemini vurgulamaya çalışacağım

Bildiğiniz gibi II. Dünya savaşında birer enkaz haline gelmiş , yerle bir olmuş ülkelerden biri de Japonyadır. Ancak Japonya tarihten aldığı dersle kısa sürede dünyanın süper güçleri arasında yerini almış ve saygın bir konuma gelmeyi başarmıştır.

Yakın tarihte Japonya Milli Eğitim heyeti ülkemizi ziyaret ederler

Japon Heyeti yurdumuzun bazı bölgelerinde gerekli incelemeleri yapar. Ve heyet, bakanlıkta toplanır. Cumhurbaşkanı ve milli eğitim bakanımıza hitaben :

-“ Şunu anladık ki, sizin çocuklarınızda milli şuur yok” derler

Bizimkiler şaşırır ve nezaketen ses çıkarmazlar ne de olsa misafirdirler.

Bizimkiler sorar , ”Sizin gençlerinizde milli şuur var mıdır? Varsa, siz milli şuuru vermek için nasıl bir yötem tavsiye edersiniz. Neler yapılması gerekir?”

Japon uzmanlar anlatmaya başlarlar:

“Biz, çocuklarımıza daha ilköğretime başlamamdan onları şok edici testler uygularız. Mesela uçak kadar hızlı giden trenlerimize bindirir, bir tur yaptırırız. Çok katlı yollardan da geçen tren onları şöyle bir sarsar. Çocuklarımız teknolojinin bu baş döndürücü neticesini görerek bir şok geçiririler.

-Sonra ….

Sonra onları Hiroşimaya götürürüz. Bölgeyi aynen koruyoruz. Bombalanmış bu bölge hakkında onları bilgilendirir; değil hayvan , bitkinin bile yeşermediği, hiçbir canlıya hayat hakkı tanımayan atom bombasının etkilerini gösteririz..Ve deriz ki; Eğer sizler çalışmaz , sizden öncekileri geçmezseniz vatanınız , işte böyle düşmanlar tarafından bombalanır. Hiçbir canlı yaşamayacak biçimde size bırakıp giderler. Çalışırsanız , bindiğiniz hızlı trenleri bile geçecek yeni vasıtalar yaparsınız.Gerisi sizin bileceğiniz iş. Çocuklarımız, bununla bir kez daha şok olurlar

Sizlere bunun gerçek olduğunu temin edebiliriz. Ülkenizde çalışan bir çok Japon teknik adamı var. İkna olmak için onlardan herhangi birine sorabilirsiniz.

Peki Türkiye için tesbitiniz nedir? diye soran heyetimize Japonlar “Elbette var “der ve devam ederler

Bizimkinden çok daha önemli. Bir tanesi Çanakkale savaşının olduğu bölge .

Bu bölge, gençleriniz şok olması için yeter de artar bile. Bir metre kareye altı bin merminin düştüğü savaşta, Türkler her şeye rağmen galip çıkıyor, olamayacağı olur hale getiriyolar.

En son teknolojiye ve donanıma meydan okuyarak, inancın galip geldiğinin ispatını yapıyorlar. Üstelik karşılarında tek bir millet değil, müttefik güçler; sizin tabirinizle yetmiş iki millet var”

Metrekareye altı bin merminin düşen bu savaşın kazanılmasını Atatürk de “Bombasırtı Olayında” şu şekilde anlatıyor:

Karşılıklı siperler arasındaki mesafemiz sekiz metre , yani ölüm muhakkak.

Birinci siperdekilerin her biri ölümüne savaşıyorlar ve hepsi şehid oluyor,

ikinci sıradakiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir ölçü!... İşi Allaha bırakıp, kadere razı olmayı biliyor musunuz? Öleni görüyor , üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir çekilme bile göstermiyor. Sarsılmak yok!Okuma bilenlerin elinde kuran-ı kerim cennete girmeye hazırlanıyorlar!Bilmeyenler kelime-i şehadet getirerek ilerliyorlar. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren şaşılacak ve övgüye değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale savaşını kazandıran, işte bu yüce ruhtur.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını , şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum . Mekanları cennet olsun. …

Kaynak:Çanakkale Şehitlerini Tanıtma Derneği Sitesinden yararlanılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve güzel çalışmanızdan ötürü sizleri kutlarım..

Yalnıztürk 
 30.03.2008 21:15
 

Tarih bilinciyle şekillenir. Onu içlerinde taşıyacaklar. Korkma sonra o nesilden. Bozulmazlar.

Ahmet Balcı 
 25.03.2008 23:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 982
Kayıt tarihi
: 04.11.07
 
 

On beş yıllık eğitimciyim. Halen bir devlet kurumunda öğretmenlik yapıyorum. Dünyanın en zor ama en ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster