Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
5481
 

Çanakkale’yi hatırlamak

Çanakkale’yi hatırlamak
 

Türk Milletinin unutulmayacak zaferlerinden biri olan “Çanakkele Zaferi” her yıl 18 Mart Şehitler Gününde” yeniden hatırlanır. Başta Çanakkale’de ve yurdumuzun her tarafında kutlamalar ve çeşitli etkinlikler yapılır.

Milletimizin zafere ulaşmasında etken olan şeyler başında elbette vatan sevgisi gelmektedir. Vatan toprağını korumak, dini ve milli değerlerimizi kaybetmemek için canlarını hiçe sayan binlerce vatan sever bile bile ölüme gidiyordu. Mustafa Kemal ATATÜRK, onlara: ”Ben size taarruzu emretmiyorun, ölmeyi emrediyorum.”

Onlar aslında ölüme değil, Şehadete koşuyorlardı. Bizim için ölüm olan şey, onlar için cennete gitmekti. Hiç kimse ölmeyi istemez. Onlar şehitliği arzuluyorlardı. Çünkü dinimizde şehitlik önemli bir makamdır. Şehit olmak herkese nasip olmaz.

Yüce Allah şehitler için şöyle buyurmaktadır: ”Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Hayır onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz. (Bakara2/154)

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) de şehitler için şöyle buyurmuştur: “Şehidin günahları affolunur, Cennetteki makamı kendisine gösterilir. Kabir azabından kurtulur.”

Vatan için şehit olmak bir şereftir. Analar evlatlarını vatana kurban olsunlar diye Çanakkale’ye gönderiyordu. Mehmetçik iman dolu göğsü ile siperlerde ölümü karşılıyordu. Türk askerinin durumunu ve zaferin sırrını Mustafa Kemal ATATÜRK şu sözüyle dile getirmiştir: ”Siperler arası 8 metre… Yani ölüm muhakkak… 3 dakika önce gelen bölüğün tamamı şehit olmuş. Yeni gelenler bunu biliyor ve bir üç dakika sonra kendisinin de şehit olacağının farkında ilerliyor. Ama ne ilerleme! Bir an bile sarsılma, durma geriye bakmak yok… Okuma bilenler ellerinde Kuran’ okuyor, bilmeyenler Kelime-i Şehadet getiriyor. Az sonra öleceğini bile bile gözünü kırpmadan şehadete gidiyor. İşte ÇanakkaleSavaşlarının Zaferle sonuçlanmasını sağlayan şey Milletimizin ve onun askerindeki bu yüce ruhtur.”

Evet, Çanakkale dünyanın en kesif ordularına karşı kazanılmış bir zaferdir.

Çanakkale, hiçbir şeyin, hiçbir gücün, hiçbir silahın, hiçbir ordunun vatan sevgisinden daha güçlü olmadığının görüldüğü yerdir.

Çanakkaleiki yüz elli bin vatan evladının şehit olduğu yerdir.

Çanakkale bir devrin battığı yerdir.

Çanakkale hasta adam olarak düşünülen Milletimizin ayağa kalkıp, sıçradığı yerdir.

Çanakkale Mehmetçiğin kanlarıyla sulamış olduğu vatan toprağıdır.

Çanakkale şehitlik makamının verildiği yerdir.

ÇanakkaleTürk Milleti'nin hiçbir zaman esir düşmeyeceğini anlatan yerdir.

Çanakkale Avrupalı'nın canavarlaştığı yerdir.

Çanakkale Milletimizin birlik ve beraberliğinin mayalandığı yerdir.

Çanakkale Kurtuluş savaşına öncülük eden yerdir.

Her zaman Çanakkale ruhunu yaşamalıyız ve yaşatmalıyız, çeşitli etkinliklerle Çanakkale’yi gençlerimize anlatmalıyız, yarınlar için şimdiden hazırlıklı olmalıyız, unutmayalım ki su uyur düşman uyumaz.

Çanakkale savaşlarında, Kurtuluş savaşında ve vatan için günümüze kadar şehit olan, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize saygılar sunuyoruz.

 

Efkan VURAL

 

efkanvural@mynet.com

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O yiğitleri ve şehitleri anmaya vesile oldunuz. Allah razı olsun. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 13.04.2013 17:55
 

Sevgili Efkan hocam, kaynak teşkil edebilecek harika bir yazı olmuş. teşekkür ederiz.

Celal Çelik 
 12.04.2013 17:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 354
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster