Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
773
 

Canavarlaşan insanın katlettikleri…

Canavarlaşan insanın katlettikleri…
 

 

‘Bay Yeşil’ Celal Pir, NTV Yeşil Ekran’da, doğanın kirletilerek katledilişini adeta beyinlere işliyor! İzleyici ihbarlarının da değerlendirildiği programda her türlü çevre sorununa yer verilmekte. Bize karşı fazlasıyla cömert olan doğanın duyarsız insanlar tarafından nasıl acımasızca tahrip edildiği gözler önüne serilmekte. Özellikle denizlerin hali içler acısı. ‘Deniz çöplüğe döndü’ başlığının işlendiği bölümde, bir zamanlar pek çok çeşit balığa ev sahipliği yapan Marmara Denizi’nin şimdilerde her türlü atığı barındırması ekrana taşındı! Klozetten pet şişeye, bisikletten araba lastiğine dönüşümü mümkün olmayan maddelerin kapladığı Marmara’da yok yok. Dalgıçların denizden çıkardıklarını izlerken bu konuda görüşüne başvurulan bir yetkilinin, İstanbul Belediyesi’nin topladığı çöpleri 1953 yılına kadar denize attığını söylemesini hayretle dinliyoruz. ‘Deniz pislik tutmaz’ zihniyetiyle, kendi doğasına düşmandan daha düşmanca zarar verenler bir yana, sağlığa zararlı olan bu suda yüzenlerin rahatlığıysa cehaletin ötesinde bir olgu. Onların umursamaz rahatlığına karşı, şekere doymuş çay gibi, denizler de artık yabancı madde kabul etmiyor! 

‘Denizin insanla mücadelesi nerede ve ne zaman bitecek’ sorusu cevap beklerken bu kez ekrana Zonguldak-Filyos’ta, doğayı yetkililerden korumaya çalışanların savaşı geliyor. Yetkililerse, 3500 yıllık tarihi olan bu yerde üç büyük limana rağmen bir yenisinin yapılması için uğraş vermekte. Prof. Dr. Sümer Atasoy’un, Türkiye ve Karadeniz tarihi açısından önemli bilgiler barındırdığını söylediği bölgedeki kazıların ödeneksizlik engeliyle durması ve antik kentin sahille buluştuğu kumsalın, plansız bir duvarla bölünüp molozla doldurulmasıysa para için doğa tahribi! 

‘Bay Yeşil’in duyarsızlığı bir nebze olsun azaltacağını umut ederken kendi düğününde ateş açıp üç can alan, sonra da suçu yaşı küçük kardeşine atıp kurtulmaya çalışan insan(!) haberi dikkat çekiyor. Cehaletle canavarlaşanlar, insanı da doğayı da katlediyor!  

Anibal Güleroğlu 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1170
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1575
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster