Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

güne_bakan(Nazenin yavrusu)

http://blog.milliyet.com.tr/gunebakanlar

26 Kasım '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
286
 

Cancer

Cancer
 

Dünkü yazımda kelebek çıkmazlarında kaldığımı yazmıştım.. Fakat o çıkmazda neden kaldığımı yazamadımdı.. O sokaklardan birisini diyeyim diyebildiğimce izninizle..

Canım annemi, yüreğimin en değerli sahibesi yürek yarenimi göğüs kanserinin karaciğere sıçramasından kaybettim.. Amcalarımdan ikisi akciğer kanserinden vefat etti.. Şimdi büyük dayım kolon kanseri teşhisi ile ameliyat oldu, şükür Allahın izni ile o iyileşecek.. Daha bir çok akrabam var kanserin birçok çeşidi ile savaştı, yenildi.. Bende artık kendimi iyiden iyiye %50 nin çok üstünde kanser riski olan bir hasta aday adayı olarak görüyorum, bu hastalığı bedenimde taşıyan ırsi genlerim nedeni ile..

Eskiden hasatanelerde sadece dahiliye veya bilemedin ortapedi vb. çok kalabalık bölümlerdi.. Oysa bugün onkolojiye hiç yolunuz düştü mü bilmem (umuyorum düşmesin hiç) dahiliyeden bin beter kalabalıklar, umutlu umutsuz binbir endişe taşıyan, korkulu gözler, çırpınışlar..Etrafımızda herkes yazıyor çiziyor, özellikle Karadeniz bölgesinde bu hastalığın boyutlarına dikkat çekmeye çalışıyor , bir sürü ünlü insan bunu insanlarla paylaşıyor , o bizleri yani sıradan normal insanları bir türlü görmeyen büyük adamların suratına çarpılıyor sonuçlar ama nedense O büyük adamların hepsi bu konudada diğer birçok konuda olduğunca üç maymunu oynuyor ..
Görmediler.. Duymadılar .. Bilmiyorlar.. Beyinleri okadar büyük ki bukadar küçük ve sıradan sorunlar ilgilerini çekmiyor ne yazık ki..

Tıp günden güne büyük ilerlemeler kaydediyor..Belki yakın bir gelecekte bir hapla iyileşebilecek hastalıklar seviyesine inecek ama bugün hala çağımızın azılı katili kanser..

Bunları sizlerle umutsuz olduğum için paylaşmıyorum..Tam tersine öylesine güçlüyüm ki , insanın başına geldikçe daha bir aşılanıyor yada acılarla bileniyor ya herhalde bundan diyorum, gözümü kırpmadan bakıyorum celladımın gözlerine.. Çocukken öğrenmiştim daha korkularımın gözlerine bakmayı, zira ben ona inatla baktıkça o kaçıyor benden..Yinede çıkmaz sokak hala kanser, çıkamadığım..

Son diyeceğim sana cancer bilesin ki alemi cihan olsan, yüreğimi sarmış olsan baş eğdiremezsin beni, gerekiyorsa söker atarım yüreğimi..

Not:Resimlerdeki yengecin konumla hiçbir bağı yok ama gogol amca "kanser" deyince hep yengeci başaktör gösteriyor.. Hepsi bu..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben de babacığımı kanser nedeniyle kaybettim gencecik yaşında. Kader diyesim gelmiyor ama 1 yıl boyunca gitmediğimiz doktor kalmamıştı bi teşhis koyamadılar. Sonuç: teşhis konduğunda artık çok geçti...

Zeyno 
 06.12.2007 14:30
Cevap :
:( acınızı tüm kalbimle paylaşıyorum . Benzer şeyler yaşadık, annemde göğüs ameliyatından sonra 2 yıl sürekli tahlilde idi ama bir türlü kanserin nerede olduğunun teşhisi konulamadı , 2 yıl sonra karaciğeri sarmış dediler:( ve beyaz kelebeğim ellerimden uçtu.. Büyük buruk acım.. Ama eskiden butür olaylar nadirdi şimdi gribal enfeksiyon gibi okadar sıklıkla karşılaşıyoruz ki:( Asıl acı veren nokta kayıplarımız giderek çığ gibi büyüyor  06.12.2007 17:05
 

10 yıldır çeşitli organlarımda ortaya çıkan iyi huylu tümörlerle mücadele ederken ve takipteyken; geçen yaz ablamın aniden ortaya çıkan akciğer kanseri nedeniyle 2 ay içinde vefat etmesini yaşadım. İlk defa onkoloji hast. ve oradaki çaresizliği yaşadım. Ve biliyorum ki genler beni de oraya doğru götürüyor. Yine de geç kalınmadığı taktirde bir şans olduğunu düşünüyorum. Fakat ablam da kontroldeydi ve son ana kadar (lenf, mesane ve beyin metastazı da gerçekleşmişti) teşhis konulamadı. Buna kader mi desem, ülkemiz şartları mı desem artık bilemiyorum. Sadece dua edebiliyorum, o riski taşıyan ya da hastalığa yakalanmış insanlarımız adına. Fakat yine de 8 Aralık'ta nükleer santralleri protesto amacıyla yapılacak eyleme kızımla bizimle katılmayı planlıyorum. Bu bizim genlerimizde olsa bile çevresel faktörlerin bu olasılığı arttırmasını protesto etmek amacıyla. Umarım bu eylemler ses getirir. Sağlıklı günler diliyorum, size, ülkeme ve tüm insanlara. Saygılarımla.

Deniz 
 27.11.2007 10:40
Cevap :
Merhabalar, maalesef kanser konusunda bilim adamlarımız doktorlarımız dışında yönetimde büyük bir boşvermişlik yaşanması sebebiyle (hangi önemli konularda vurdum duymazlık yok ki deve misali neremiz doğru ki) bugün hastanelerimiz her türlü hijyen ortamdan son derece uzak doktorlarımız ve tüm personel yoğun yaşanan bu ortamdan yılgın, tesadüf eseri yaşayıp gidiyoruz.. Sizin bu bu gidişata dur deme yolunda bir damla olma çabanızı alkışlıyorum yürekten..Yağmurlar olmasa nasıl büyük felaketler bizi bekliyor olduğunu umuyorum görebiliyordur ülkemizde herkes.. Saygılarımla,  27.11.2007 12:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 1015
Kayıt tarihi
: 05.10.06
 
 

Ata toprağı Karadeniz'den, terbiye ve eğitimi Trakya'dan, günebakan ve İstanbul sevdalısı eski bir m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster