Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
219
 

Çandarlı ve Foça Kaleleri UNESCO’da

Çandarlı ve Foça Kaleleri UNESCO’da
 

Çandarlı Kalesi


Tarihi Çandarlı ve Foça Kaleleri, UNESCO(Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı) Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi. Akdeniz’den Karadeniz’e kadar Cenevizlilerin ticaret yolu üzerinde olan kale ve surlu yerleşim yerleri de hep birlikte ticaret yolu adı altında geçici listeye alındı.

14 Nisan 2013 tarihi itibarı ile Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren tarihi yerler sırasıyla İzmir’de Çandarlı ve Foça Kaleleri, İstanbul’daki Yoros Kalesi ve Galata Kulesi, Bartın’da Amasra Kalesi, Düzce’de Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi.

1000 – 1400 yılları arasında Akdeniz’de mutlak üstünlüğü olan Cenevizliler, Akdeniz’den Atlantik Okyanusu’na kadar sömürgeler kurmuş ve günümüzde dahi ayakta kalabilen tarihi yapılar inşa etmişlerdir. Bu yapılar ülkemizin tarihi zenginliğini arttırmış ve kültürel değer katmıştır.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Dünya mirası listesi öncelikle UNESCO Dünya Mirası Komitesi tarafından belirlenen ve korumaya alınan tarihi ve kültürel varlıkları içeriyor. Bu listeye girdiğinizde milyonlarca yıllık insanlık tarihinden günümüze kalan en değerli varlıklar arasında yer alma imkanı yakalıyorsunuz. Kısacası, yangında ilk kurtarılacak evraklar sizlerinki oluyor.

Dünyanın en değerli eseleri arasına girmek demek de onlarca yatırımcının şehrinize gelmesi anlamına geliyor. Yeni yatırımlar ise turizm altyapısının güçlenerek ekonomik gelirlerin artmasını sağlıyor. Zincir ile birbirine bağlanmış halkalar gibi hepsi birleşince muhteşem bir turizm fırsatı oluşuyor.

TÜRKİYE’DEN 11 DÜNYA’DAN İSE 981 ESER

2013 yılı itibarı ile Birleşmiş Milletler’in Dünya Mirası listesinde şuan Dünya’dan 981 doğal ve kültürel varlık, Türkiye’den ise 11 varlık bulunuyor.

İstanbul'un Tarihi Alanları, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas), Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta), Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla), Safranbolu Şehri (Karabük), Truva Antik Kenti (Çanakkale), Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)kültürel olarak da Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir), Pamukkale-Hierapolis (Denizli)gibi alanlar bu listeyi girmeyi başarmıştır.

Kuzey Ege için UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmek ciddi bir ilerleme. Eşsiz bir tanıtım olanağı sunuyor. Sadece tarihiniz ile değil aynı zamanda kültürel ve doğal zenginliklerinizi de tanıtabiliyorsunuz. Bu durumda kısa dönemli planlar yapmak yerine geleceği düşünerek hareket etmek gerekiyor. Gerisini ise zamana bırakmak yeterli olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 524
Kayıt tarihi
: 30.03.12
 
 

Göksel Topçu, Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Şuan Çandarlı Belediyesi'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster