Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '21

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
35
 

CANİYE ON YIL ÖDÜL

OLAY

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde arkadaşı Metin Şahin'i (56) öldürdükten sonra tutuklanan ve savcılığa yazdığı mektupla cinayeti itiraf eden Cafer Korkmaz'a (42) verilen 25 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay Korkmaz'ın "Küfür ettiği için öldürdüm" yönündeki ifadesinin indirim sebebi sayılmasını istedi. Yerel mahkeme Korkmaz'ın cezasını 15 yıla indirdi.

                                                                               DHA, 15 Eylül 2021

 

DÖRT YARGI

1) Mafya yargısı  2) Devlet yargısı  3) Vicdan yargısı  4) İlahi yargı

Mafya yargısı; kendi kişisel ve grupsal menfaatini haklı bulan yargıdır. Devlet yargısı, toplum yararını gözetir. Vicdan yargısı, bireysel ve toplumsal huzuru öngörür. İlahi yargı; insanüstü olduğu için anlaşılamayan yine de varsayılabilen soyut yargıdır.

Mafya, devlet ve ilahi yargılar; insanın dışında ve üstünde emredici, dayatıcı yargılardır. Oysa vicdan yargısı; insanın içinde dayatmacı olmayan uzlaşmacı yargıdır. Etkin vicdan yargısı; sanığın kendi kendinin yargıcı  olarak, kendini mahkum veya beraat ettirdiği gerçek yargıdır. Bu niteliğiyle etkin vicdan yargısı; mafya ve devlet yargısının temyizi, yargıtayı işlevindedir.

KÜFRÜN BEDELİ ON YIL  OLUR MU?

Bu ne menem küfürmüş ki, caniye 10 yıllık af ödülü olarak sunulabiliyor?!  Küfrün üçüncü kişisi; şahidi, tanığı var mı? Yoksa cani suçunu azaltmak için iftira mı ediyor? Velev ki maktul küfretmiş olsun; "o sana küfrediyorsa, sen de ona küfret ödeşin" diyecek sağduyu yok mu?!

Tahrik, takım elbiseyle mahkemerye geldi, iyi halli vb nedenlerle suçlunun suçunda indirim yapılmasını benim vicdan yargım kabul etmiyor. Suçun sabitliği saptanmışsa ne indirilebilir, ne de artırılabillir. Cezası neyse çekmelidir. Mağdur hesabından suçlu hesabına ödül olarak aktarılan indirimler caydırıcılığa, hakkaniyete ve adalete aykırı değil mi?

Ne dersiniz?

 

Zehra Çiçek, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 29
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster