Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
440
 

Canlı bomba kimmiş?

Canlı bomba kimmiş?
 

İstanbul Taksim'de polislere yönelik düzenlenen canlı bomba saldırısının failleri belli oldu. Milliyet web sitesinde yayınlanan habere göre saldırıyı yapan teröristin, Van'ın Gürpınar İlçesi nüfusuna kayıtlı Vedat Acar isimli şahıs olduğu, şahsın 2004 yılında PKK terör örgütüne kayıt olduğu ve 3 ay önce Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaptığı tespit edildi.

Saldırının olduğu günden bu yana, özellikle iktidar yanlısı medya unsurları ve yazarları tarafından olayın PKK dışında bir örgüt tarafından yapılmış olabileceği, amacın ise PKK ile girilen sözde barış sürecini baltalamak olduğu üzerinde ısrarla duruldu. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün de olay yerinde inceleme yapması, özellikle aynı kısım medya unsurlarında Ergenekon yorumlarına vesile oldu, her zamanki gibi. Oysaki Öz'ün nöbetçi savcı olduğu için orada olduğu sonradan açıklandı.

Patlayıcının türüne göre bizim uzman medyamız, PKK haricinde Devrimci Karargahtan tutunda DHKPC'ye kadar bir çok örgüt üzerinde odaklanıp, kendilerince bilmiş tavırlarını sürdürdüler. Devlet görevlilerimiz ser verip sır vermezken, İçişleri Bakanımız saldırganın herhangi bir suç kaydına rastlanmadığına değindi. Yani PKK'lı olmayabilirdi. Ama bugün aynı saldırganın 2004'ten beri PKK üyesi olduğu tespit edildi.

Hatırlarsanız, Tokat Reşadiye'deki saldırıyı da yine PKK en başta üstlenmemiş, aynı medya ve siyasal gruplar PKK'yı bu işten uzaklaştırma gayretleri ile olayı Ergenekon'a bağlamaya çalışmışlar ve barışa darbe diye nitelemişlerdi. Ama o işinde sonunda, olayın PKK tarafından yapıldığı ortaya çıkmış, bu kez de derin PKK'nın veya PKK içindeki bağımsız bir grubun yaptığını söylemişlerdi.

Şimdi bu olayda da aynısı oldu. Hemen PKK'yı "ak"lama faaliyetleri başladı. O yapmamıştır. O barıştan yana. falan filan. Sonuç; yine PKK çıktı. Ama bu arkadaşlar yüzsüzlüklerini sürdürürler, merak etmeyin siz. Bugün izleyeceğim ve göreceğim, hemen başlayacaklar; Acaba derin PKK'mı yaptı? Yok PKK'nın içindeki bağımsız bir grup yapmıştır. PKK'nın içindeki Ergenekonculardır, vs.vs. Yani biz hata yaptık demeyecekler biliyorum. Çünkü onlar hata yapmıyor, kasten yapıyorlar diye düşünüyorum. Çünkü amaç PKK'yı "ak"lamak.

PKK bu eylemi göz dağı vermek, pazarlıkta elini güçlendirmek, bak bize uymazsanız böyle yaparız demek için yaptı demiyorlar. Israrla PKK'nın barış yanlısı olduğunu halka kabul ettirmek istiyorlar. İşte size barış yanlısı PKK. Görün ve anlayın artık...Tüm medyaca Apo'nun ağzının içine bakar olduk zaten. Yüzlerce basın mensubu, Apo'dan gelecek mesajları dört gözle bekleyip, canlı yayınlarda millete duyuruyorlar. Resmen süreç PKK ve Apo tarafından yönetiliyor görüntüsü hakim.

Evet PKK saldırıyı üstlenmedi ve biz yapmadık dedi. Şimdide bizim haberimiz yok diyecek. Ama olayın nedeni açıktır; Apo dün devlet ile diyalog sürecinin geçildiğini ve müzakerelere başlandığını söylemiş. PKK tamda eylemsizliğin bittiği gün bu saldırıyı yaparak, şartlarının kabul ettirmek için eline koz, karşısındakilere de göz dağı vermek derdindedir. Şu an ki görüntü de siyasal iktidarın bu göz dağlarını yediğini göstermektedir.

Diğer anlamadığım konu ise, PKK'nın eylemsizlik kararını seçim sonrasına kadar uzatmasıdır. Bir vatandaş olarak merak ediyorum; "PKK eylemsizlik kararını neden seçim sonrasına kadar uzatıyor? Seçimlerden sonraki beklentisi nedir? PKK'ya seçim sonrası için ne sözler verilmiştir? Var ise bu sözler neden seçim öncesinde halka açıklanmıyor? Açıklanır ise seçimi kaybetmekten mi korkuluyor?"

Birileri lütfen bu soruları yanıtlasın. Veya muhalefet üzerine düşeni yaparak, iktidara bu soruları yanıtlatsın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok güzel yazmışsınız anlatmışsınız da kaçkişi farkında olup bitenlerin aceba... okumayan, araştırmayan, düşünmeye üşenen, medya ne verirse onu kabullenen koyun sürüsünden farkımız kalmadı toplum olarak. İktidardakiler tarafından da güdülüyoruz doğal olarak, sonumuz ne olur kestiremiyorum, ama çok üzülüyorum. Selam ve saygılar...

Güler Sun 
 03.11.2010 16:23
Cevap :
Bu millet uyanmaz ise sonumuz kötü bence. Bu karabasanın yanı sıra, Türk Milletine de güvenim sonsuz. Daha aydınlık günler dileğimle teşekkür ederim...  03.11.2010 17:21
 

yazınızı ilgiyle okudum... keşke kağıt üzerinde yazılmış hayatları yaşamasak... saygılarımlaa

sprout54 
 02.11.2010 23:45
Cevap :
Teşekkürler...  03.11.2010 11:49
 

Blogunuzu genel olarak olumlu buluyorum. Sorularınız da eleştirileriniz de bence haklı. Ancak ne var demokrasi dediğimiz siyaset aracı ve özellikle de demokratikleşme dediğimiz hamasi söylem öylesine belirsiz ve muğlak kavramlardır ki herkes sonuçta istediğini yapabiliyor. Demokrasi adına yapılamayacak saçmalık yoktur ve kimse de "demokratikleşiyoruz ya" dan başka bir açıklama yapmaya tenezzül bile etmiyor. Ben iğrenç bir dünyada yaşadığımızı, toplumları ve devletleri yöneten "seçkin" sınıfının masum halkın saflığını ve bilgisizliğini kendi çıkarlarına alet etmeye hakları olmadığını düşünüyorum. Daha açık bir ifadeyle de insanlar böylesine bencil ve sorumsuz oldukları için demokratik yönetimlerin hiç bir zaman halk adına olumlu sonuçlar doğrurabileceğini düşünemiyorum. Toplumlar bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyorlar ve bunun mutlaka bir şekilde anlaşılması ve acilen yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 02.11.2010 19:34
Cevap :
Katılıyorum ve teşekkür ediyorum.  03.11.2010 11:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 205
Toplam mesaj
: 53
Ort. okunma sayısı
: 1239
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Yorum yapmaktan ve metin yazmaktan zevk alıyorum. Her insanın yorum yapması kişisel görüşlerini beli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster