Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
341
 

Canlı Gezegen

Canlı Gezegen
 

benim albümümden


Bugüne kadar başka hayat - canlılık barındıran gezegen keşif edilemedi. Öyleyse canlılık örneklerini namütenahi çeşitlilikle hayat ortamı hazırlayan ve bizim de dünyada ki en akıllı canlılar olarak , Dünya'nın canlı-hayat ortamını korumamızın bilincinde olmamız gerekmektedir.

Dünyada ki her canı türünden sayılamayacak kadar cins türevleri var. TV yayınları başlayalı beri genel olarak bütün doğa belgesellerini izlerim. Her belgesel izleyişimde yeni bir canlı türüne tanık oluyorum. Bu çeşitlilik her türden canlıda var. Mikro varlıklardan bakterilere, böceklere, mantarlara, kuşlara ve sürüngenlere memelilere ve bitki türlerine kadar. Kimse diyemez ki belli bir tür canlılın sayısını kati olarak biliyorum!

Bu kadar çeşitlilik öyle bir biri ile ilintili ki! Bütün canlı varlıklar bir diğerinin hayat varlık nedenine katkı yapıyor. Besin zincirinin bir halkasına direk veya dolaylı kromozam haritasına etki etmektedir (GDO durumu bu doğal ilişkileri etkileyecektir.)

Doğal beslenmenin önemi de bundan kaynaklanmaktadır. Beslenme zincirine dahil olan (aslında dışında kalan yok) her canlının gen transferi diğer genleri etkilemektedir. Genlerdeki birikimde data (ruhsal psikolojik sosyal ve moral olumlu olumsuz değerlerde yaşam etkenleri ile bileşke oluşturarak) ruhsal birkim yoğuşmaktadır.

Aslında bu bu bilincin ayrıntısına varmak için insanların birkaç yıl doğa içinde hertür canlı ile birlikte habitat ortamlarına tanık olması gerekmektedir.

En basiti serbest beslenen kümes hayvanları, yerde gördüğü hemen her canlıyı yemektedir. Toprakları kazıyarak birçoklarımızın tiksindiği ya da korktuğu böcek, çıyan gibi börtü-böcek ve bitkilerden yemektedir. Bu kümes hayvanlarını da insanlar yemektedir. Bu beslenmede alınan beslenme zinciri maddeleri ile çiftliklerde beslenen kümes hayvanlarından alınan organik maddeler bir değildir.

Bu durum tüm gıdalarda örneklenebilir. Dünyadaki her canlı varlık önemlidir ve var olması gerekir. Onun içindir ki var olmuştur.

Bu varlıkların çok veya az olması fark etmez. Her varlık dengesi gereği populasyona sahiptir. Yeterki doğal dışı etki nedeniyle oluşmasın ki bu dahi doğanın bir tepkisidir.

Dünya'da ki en çok varlık olarak canlı türü okyanus plaktonları ve yosunlarıdır. Bunların dahi varlıklarının tahlikeye girdiği bilimsel haberlerden anlaşılmaktadır. ( http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15438769.asp?gid=373 )

Yaşadığınız Dünya'ya nankör davranmayın. Herşey mal edinmek ve lüks yaşamak değildir. İktidar da zenginlikte (ilahi adalet ) hayat ayrıcalığı ve çevre unutkanlığından muaf kılmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster