Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
23831
 

Canlı yayında hakarete uğrayan Prof. Çelik;Türkiye'de laik cumhuriyeti herkes korumalıdır!

Canlı yayında hakarete uğrayan Prof. Çelik;Türkiye'de laik cumhuriyeti herkes korumalıdır!
 

Prof. Mehmet Çelik


Prof. Mehmet Çelik’e canlı yayında hakaret edildi. Öteki Gündem adlı programın sunucusu Pelin Çift zor anlar yaşadı. Programı kesmek zorunda kaldı. Caferi lideri Selahattin Özgündüz’ün Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Çelik’e “adam değilsin!” dediği anlarda program iyice gerildi.

 

Sunucu sinirine hakim olamayan Caferi liderine, “Şii dünyası üzerine de bir program yapalım, sizi de ağırlayalım” dedi. Sunucu Pelin Çift’in açıkladığına göre Kenan Çamurcu sinirlenerek programı terk etmiş.

 

Tartışmanın “Gadirihüm” üzerine (anlayabildiğim kadarıyla) Sünni ve Şii kaynakların değerlendirilmesinden çıktığını söyleyebilirim. Okuru yanıltmak istemem, sayfanın sonundaki linki izlemelerini öneriyorum.

 

Gecenin geç saatinde uyku kaçınca denk geldiğim program ile ilgili yazılı metin, değerlendirme aradım fakat bulamadım. Son çare olarak düşündüğüm Youtube’de programın bir bölümüne ulaşabildim.

 

Caferi lideri telefon bağlantısından ayrıldıktan sonra Prof Mehmet Çelik mealen yaşanan tartışmanın yanlış anlamadan meydana geldiğini ifade etti.

 

Sunucu Pelin Çift’in heyecanını gizleyemediği programın sonlarına doğru boğazı kurudu. Sunucunun yutkunduğu dakikalarda Mehmet Çelik, “MİT, Başbakan, İç İşleri Bakanı’na bakın burada bir mahalle baskısı var, başıma gelecek her şeyden bu adam sorumludur” diye suç duyurusunda bulundu.

 

Prof. Mehmet Çelik,“Ben sadece metodoloji açısından dedim ki Suni kaynaklar böyle yazmıyor..Türkiye’de bazı cemaatler yüzünden bilim adamları konuşamıyorlar. Bir zamanlar laiklerim mahalle baskısından söz edenler, bu mahalle baskılardan dolayı tedirgin olanlar cemaatler yapmaya başladı bu baskıyı. Ne haysiyetimizi ne şerefimizi bıraktı..Ben cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum.Yarın ben buradan çıktığımda bunların yönlendirdiği, aklı başında olamayan birileri hayatımla oynasa ne olacak.. Bu devlet hukuk devleti, eğer birileri devleti hiçe sayıp devleti tehdit ederse bu ülkede devlet yoktur. Başbakan’a sesleniyorum özellikle, adalet, içişleri bu meseleye el atmalıdır. Ben senelerdir laik kesim hakkında öyle şeyler söyledim ki, hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım...”

 

...

"TÜRKİYE’DE LAİK CUMHURİYETİ HERKES KORUMALIDIR, BUNLAR BİR BİRLERİNİ YERLER!”

 

Sunucu çaresiz kaldı ‘sizde kontrol dışına çıktınız’ dedikten sonra ‘Bana uyku yok’ diyerek programı kapattı.

 

Programın videosu için buraya tıklayınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ya Mehmet celik bey ülke borazanın yani ülkeye tv ye çıkıp cumhuriyetle uğraşıyordun karşındada bir jökevardı cumhuriyet devrimlerine hakaret ediyor kahkahaile gülüyordunuz recep erdoğanıda bulunmaz ulaşılmaz ilan edşiyordun ama hicböyle dinci kebazeliğine uğramadın cumhuriyeti savunmaya devamet sana kimse hakaret etmez

Hayri Kaya 
 02.12.2014 14:48
 

"Türkiye'de laik cumhuriyeti herkes korumalıdır" diyorsunuz ama bende aksine laiklik ilkesi ile cumhuriyetin birbirleri ile çeliştiğini düşünüyorum bu nedenle de bence asıl korunması gereken şey cumhuriyetin kendisidir. Laiklik, dini dünya anlayışını da içinde barındıran, dini dünya anlayışına meşruiyet kazandıran bir dogmadır. Laiklik ilkesinin arkasına her türlü insan sığınır ve ben laikim diyenin ne olduğu, ne olmadığı belirsizdir. Dindar da laik olabilir, dinsiz de. Oysa ben akıldan ve bilimden başka bir öğreti bilmem diyen insanın ne olduğu artık bellidir. Bakın bugünün laik Türkiye'sine, her ideoloji birbirine karışmıştır ve sorunumuzda zaten budur. Ben bilimden başka hiç bir dogmaya, ideolojiye itibar etmeyen bir cumhuriyetten yanayım Çünkü laiklik asla dini dogmaların karşıtı, alternatifi olamaz. Dini öğretilerin bir tek alternatifi varsa o da bilimsel dünya anlayışıdır. Atatürk'ün çizdiği yolda zaten bu yoldur, aklın ve bilimin cumhuriyetinin yolu. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 23.11.2012 9:21
Cevap :
Yazıdan anlaşılacağı üzere "Türkiye'de laik cumhuriyeti herkes korumalıdır" sözü Prof. Çelik'e ait ki bende katılıyorum. Laiklik olmadan devletin demokratikleşemeyeceğine inanıyorum. Devlet her inanca, etnisiteye vb. aynı eşit mesafede olmalı.Ancak o zaman demokratikleşebilir.Ha bu güne kadar yaşananlar/cumhuriyet deneyiminde de gerçek anlamda bir laiklikten söz edemeyiz.Devleti/iktidarı elinde bulunduranlar diğerlerini ötekileştirmiştir. Dillerinden laiklik ilkesini düşürmemişler ama bir tarftanda laiklik ilkesine uygun olmayan politikalarına devam etmişlerdir... Özetle batının 100/200 yıl mücadele ederek oluşturduğu değerlere ulaşmak için emek ve mücadele vermeden kavuşmanın sancılarını yaşıyoruz/yaşamaya devam edeceğiz...Selamlar...  23.11.2012 21:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster