Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '12

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
14462
 

Canlı yayında söyleyemediklerim I Cübbeli Ahmet Hoca'nın 7 yaştan büyük kızlara el öptürmeme fetvası

Canlı yayında söyleyemediklerim I Cübbeli Ahmet Hoca'nın 7 yaştan büyük kızlara el öptürmeme fetvası
 

Fetvası ortalığı ayağa kaldırdı...


Dün Canlı Yayında dostlarım ve okurlarım benden Kurban Hakkında söyleyeceğim farklı perspektifi beklemişlerdi. Açıkçası bende bunun merkeze alınıp konuşulacağını sanıyordum. Kendimi ilk defa canlı yayında magazin tartışmalarının içinde buldum.

Birinci konu; Cübbeli Ahmet Hoca yedi yaşından büyük kız çocuklara el öptürmeme fetvası ilk tartışma meselesiydi. 

Bu konuda Seda Sayan Hanım efendi görüşümü sorduğunda benim yanıtım "Ülkemizde damacanalara, ördeklere, ineklere, eşeklere, köpeklere hatta birbuçuk yaşında kız çocuklarına bile tecavüz ediliyor fetva bu yüzden verilmiştir diye düşünüyorum" dedim.

Bununla beraber el öpme mevzunun geleneklerimizde olduğunuda belirttim. Gerçekten el öpme etek öpme diye bişey yok islamda.

Bu yüzden geleneksel olanla islami olanın ayırt edilmesi gerektiğini anlattım. Konuşma süreleri çok kısıtlı olduğu için konuyu orada açma imkanı bulamadım. 

İslam inancında bırakın kızların el öpmesini erkek çocuklarda el öpmez öptürülmez. İslam inancı her türlü kula kulluğa engeldir (Bunu ekranda söyleyebilmeyi çok isterdim). Bizim geleneklerimizde var olan el öpme kültürdür. Bu kültür din gibi yerleşmiştir topluma.

Seda Sayan hanımefendinin ikinci sorusu kızıma el öptürüp öptürmeyeceğim idi. Ben buna rahatlıkla evet dedim, zira benim arkadaşlarım benim kardeşim gibi olan insanlar ve onların eşleri kız kardeşim, çocuklarıda benim evladım gibi hissettiğim için ve aynı zamanda benim kızımda arkadaşlarımın kızı gibi gördüğümüz için kızımın el öpmesinde sakınca olmadığını söyledim.

Şayet böyle bir fetvayı yedi yaşındaki bir kızı Cübbeli Ahmed Hoca reşit gibi düşünerek vermiş olduğunu bilsem doğru olmaz katılmıyorum derdim.

Bununla beraber bazı islami kesimlerde 7 yaşında kızı reşit olarak görenler var. Kız çocuklarını adet görür görmez reşit sayma yanlınşlığı Peygamber Efendimizin Hz. Ayşe ile 7 yaşında nişanlanıp 9 yaşında evlendiğini söyleyenler var. Bunu abartp 5 yaşında nişanlanıp 7 yaşında evlendi diyenlerde var. Bu sebepten dolayı kız çocuklarını reşit sayma yanlışlığıda var. İşte bu konuyu programda açmak isterdim ama konular o kadar yüzeysel ve magazinsel işleniyorki asla bu konulara giremedik. Yüzeysel ve bilgi vermeyen tartışmalarında daha çok rating getirdiği için bu yapılmakta sanırım...

Bu arada peygamber efendimiz asla Hz. Ayşe ile 7sinde nişanlanıp 9unda evlenmedi. 17. Nişanlanıp 19 yaşında evlendi. Hz. Ayşe ile evlenmesinin bu kadar genç olmasının hikmeti var.

Hz. Ayşe, Hz. Muhammed(SAS)  vefat ettikten sonra yıllarca yanlış aktarılan hadisleri düzeltmeye çalıştı. Şayet Hz. Ayşe olmasaydı Hadislerin İslamdaki yıkımı ÇOK AMA ÇOOOK büyük olacaktı. 

İşte canlı yayında ilk olarak açmak istediğim konu bu olurdu. Yani kızların reşitlik yaşı ne?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3608
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster