Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '20

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
79
 

Canlı yayından manşete...

Sanatsal Sohbetler; 
 
Yedi Velayet Yedi Vilayet Film Festivali
 
Pandemi sürecinde instagram'dan herkes canlı yayın yapınca bende kayıtsız kalamadım, yıllardır benim alıştığım yazılı basın ama yeni medyaya da alışmaya çalışıyorum. Genelde sanata dayalı konularla ve projelere önem veriyorum. Bazı röportajlarımı önce canlı yayında sonra da manşete taşımak istedim. Konuğum, Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği Başkanı ve Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali komite başkanı Eda Sürmeli idi. Eda Sürmeli ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Yoğun bir katılım ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimizi okuyabilirsiniz.
 
 
M. HalukYalçınkaya: Dünya zor bir dönemden geçiyor peki Pandemi süreci nasıl değerlendiriyorsunuz, sizi nasıl etkiledi?
 
Eda Sürmeli: Maalesef insanlık tarihinde derin bir iz bırakacak bir sürece şahitlik ediyoruz. Umarım en kısa sürede biter ve daha fazla kayıp vermeyiz. Başkalaşıyoruz, alışkanlıklarımız ve bakış açılarımızı yeniliyoruz. Yeni normal diye bir kavrama alışmaya çalışıyoruz ama bu sürecin öğrettikleri de var. İnsanlar biraz kendi içine döndüler, üretkenliklerini buldular ve ramazanı doya doya yaşama fırsatı bulduk diye düşünüyorum. Bu süreci atlatacağımıza ve daha da güçlü bir ülke olarak yolumuza devam edeceğimize dair inancım tam.
 
M. HalukYalçınkaya: Peki bu yıl yedincisini planladığınız Yedi velayet yedi vilayet film festivalinin son durumu hakkında bilgi verir misiniz?
 
Eda Sürmeli: Biliyorsunuz, her yıl 2 kategoride açtığımız yarışmalarla başlıyoruz. Tematik senaryo yarışmamızda Kendi kültürümüzün mihenk taşları olan 7 büyük karakteri tema konusu yapıyoruz. Kısa film kategorisinde ise tasavvufun özü olan insan ve insani değerleri yücelten tüm kısa filmlere açığız. Bu yıl tematik senaryo yarışmamızda 1 Mayıs 2020 'de müracaatlar bitiyordu. Fakat pandemi nedeniyle Üniversitelerden hocalarımızdan ve öğrencilerden birçok mailler aldık. Onun için 30 Mayıs tarihine kadar uzattık. Başvurularımızı tamamen online sistem üzerinden almaya başladık.
 
M.HalukYalçınkaya: 7 yıldır film festivali ile ilgileniyorsunuz sizin için film ne demek, filme bakış açımız ne?
 
Eda Sürmeli: Film aslında toplumların sosyolojik düzeni direk etkileyen, kendi kültürlerinin ışığında size bir hikaye anlatan görsel bir şölen. İnsanların birçoğuna bir mesaj vermek istediğiniz de en güzel ulaşabileceğimiz yöntem olduğunu da düşünüyorum. Bu dönemde önceliğimiz değil biliyorum ama sanatı unutmamamız gerektiğini düşünüyorum.
 
M. HalukYalçınkaya: Yedi Velayet Yedi Vilayet Film Festivali’nde istediğiniz amaca ulaştınız mı ?
 
Eda Sürmeli: Bu yolculuğa 2013 yılında başlattık, 2014'de yılında ilk festivalimizi gerçekleştirdik. 2014'den bu güne 7 yıl geçti. Bu sene bizim için çok önemli 7 Velayet 7 Vilayet'in 7'inci yılı. Tasavvuf ahlakını sinema dili ile anlatmak bir inovasyon idi, İki evrensel dili bir araya getirmek inanılmaz bir şey idi. Bu amacımı yerine getirdiğimize inanıyorum. Bu günlerde gerek üniversitelerden, gerek meslektaşlarımdan gelen projelere baktığımızda aynı dili konuştuğumuzu görüyorum. 7 velayeti 7 vilayeti 7 düvele duyurmak görevini başarmış bulunuyoruz. Filmlerimiz birçok ülkede gösterimlere ve yarışmalara girdi, İtalya Verona film festivali özel gösterim, Cannes film festivali shortcorner'a seçildik, Los Angeles ve Meksika'da gösterimlerimiz oldu. Uluslararası festivallerde, festivalimizi tanıttık. Kendi kültürümüzün, öz değerlerimizin festivali Yedi Velayet 7 vilayet Kısa Film Festivali.
 
M.Haluk Yalçınkaya: 7 velayet fikri nasıl doğdu?
 
Eda Sürmeli: Ben Hazreti pirin tennuresinde yetişmeye başladım tasavvuf anlamında Konya benim için bu anlamda çok özeldir. Bursa'da Emirsultan hazretlerinin gök çatısı altında olduğumu düşünüyorum. Tasavvufun insanlar için ne demek olduğunubu büyük öğretmenlerin ahlakından öğrendim ve tasavvufa girdikten sonra nasıl iyileştiğimi fark ettim. Bu evrenselliği, bu manevi hazzı bütün dünyaya, gençlerin kafasında ruhunda hissedebilmesini nasıl sağlayabiliriz diye düşündüm bu amaçla sinemanın en doğru aktarım olacağını düşünerek yöneldim. Bu konuyu birkaç dostum ile paylaştım. İlk anlattığımda bu zor bir şey dedilerama neden olmasın diye de eklediler, bana manevi destekleri çoktu. Ve Yed-i Velayet 1 yıllık tasarım sürecinin ardından 2014’de Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve sonsuz şükran duyduğum Bursa Ticaret ve Sanayi Odası destekleri ile başladı. Böyle bir projenin bir parçası olduğum için çok mutluyum, bu projeye beni vesile eden ve nasip edene, düşündürüne hamd olsun.
 
M. HalukYalçınkaya: Yedi Velayet Yedi Vilayet Film Festivali’nin yüri üyelerinden bahsedermisiniz?
 
Eda Sürmeli: Bizim hedefimiz sektöre girecek olan genç sinemacılar ve gençler bu sebepten işin mutfağında olan insanları tercih ettik. Üniversitedeki bölüm başkanları, öğretim üyelerinden bir jüri oluşturduk. Fakat sektörden hocalarımız var tabiki. Bu arada gururla söyleyebilirim ki Türkiye'de 63 üniversiteye, yurt dışında 25 üniversite ile beraber çalışıyoruz.
 
M. Haluk Yalçınkaya: Yedi velayet yedi vilayet kelime anlamı nedir?
 
Eda Sürmeli: ‘Yed’ Arapça’da el demek, velayet makamındaki kişi, yani 7 şehrinelinin dokunduğu, o şehre mal olmuş 7 velisi anlamına geliyor. Bir anlamda da o şehrin manevi mimarı anlamında aslında, İnanılmaz manevi haz benim için. Bu isimin, isim babası da çok önemli bir isimdir.
 
M.HalukYalçınkaya: Bu sene tematik senaryo yarışmasında şiirden şura teması ile girdiniz biraz açarmısınız?
 
Eda Sürmeli: Her sene bir başlık altında yapıyoruz biliyorsun, geçtiğimiz yıl 2018 yılında kaybettiğimiz kıymetli değerimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızın manevi emanetine sahip çıkmak adına, İslam’ın 7 bilim insanını konu edinmiştik. Bu yıl, tasavvuf dilinde, edebiyatla sinemaya bir araya getirmek istedik. Bu algıyı şiirsel sinemaya çevirdik. Temalardan bahsedelim istersen. Yine 7 büyük karakter, Fuzuli, Nesimi, MevlanaCellaleddin Rumi, Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy, Süleyman Çelebi, Yusuf Has Hacip
 
M. HalukYalçınkaya: Böyle bir festival yapmanın bin bir zorlukları var, peki hem destekçilerinizi hem ekibinizi merak ediyorum, çünkü siz senaryo yarışmasından sonra birde o seçilen senaryoları film haline getiriyorsunuz bunun tek örneğisiniz sanırım, sizi destekleyenler kimler?
Eda Sürmeli: Evet, format olarak Türkiye’de bir ilki yapıyoruz, senaryo yarışmasında seçilen en iyi 7 senaryoyu profesyonel bir ekip ile film haline getiriyoruz. Gerçekten büyük bir organizasyon ve tek başımıza olur mu, derneğimizde birlikte çalıştığımız gönüllü arkadaşlarımız, her yıl çok büyük öz veriyle bizlerle olan oyuncularımız, bu manevi hazzın ortayı ve sinemaya destek veren bu projenin hamileri var. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere yüzlerce kişinin gönül desteği ile gerçekleştiriyoruz. Hepsine sonsuz teşekkür ediyorum.
 
M. HalukYalçınkaya: Bu yıl çekimler ve ücretsiz halk gösterimleri için yeni bir çözüm düşündünüz mü nasıl olacak?
 
Eda Sürmeli: Buyıl izolasyonu önemsiyoruz ve yeni normalde örnek bir festival düzenlemek istiyoruz. Hem çekimlerimizde hem de gösterimlerimizde. Eğer uygun ortamımız olursa sosyal mesafede etkinlik yapmak istiyoruz. Bu sebepten gösterimlerimizi uygun sosyal mesafeli açık hava sinemasında ya da arabalı sinema kurarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu dönem morele ve birliğe ihtiyacımızda var. Biz inşallah sinema ile halkımızı doğru bir etkinlikle buluşturacağız.
 
M.Haluk Yalçınkaya: Buradan son sözünü alabilir miyim?
 
Eda Sürmeli: Bu dönemin hepimiz için zorlukları var evet ama bize kattıklarını da unutmamalıyız. Kendimize döndüğümüz bu süreçte, daha üretken ve nitelikli içerikler üretmeliyiz. Ben başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız olmak üzere bu sürecin tüm kahramanlarına sağlık çalışanlarımıza, devlet yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki krizleri gördükçe, bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Bu yüzden hiçbir sebeple birliğimizi bozmamalı ve hep birlikte bu corona belasını def etmeliyiz, buna inancım tam. Bu süreçte genç meslektaşlarıma da notum; lütfen üretin, zaman üretme zamanı ve yenilik şimdi sizin zihinlerinizde, yarışmalarımıza da katılan tüm katılımcılarımıza başarılar diliyorum. Ayrıca yenilikçi bakış açınla canlı yayından manşete taşıdığın bu sohbet için teşekkür ederim.
 
Eda Sürmeli'ye bu güzel sohbet için ve benimle bu fikirleriniz paylaştığınız için teşekkür ederim, yolunuz açık olsun. İyi seyirler.
ETEM SEVİK, Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 10840
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Bursa'da yaşıyorum, üniversite eğitimi de gene Bursa'da tamamladım, mesleğim olan reklamcılığın y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster